„Gdzie chrzest tam nadzieja” – słowa pieśni jubileuszowej, w kompozycji Leopolda Twardowskiego, były głównym przekazem obchodów 1050-lecia Chrztu Polski. Uroczystości pod patronatem honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy zostały zorganizowane 14-16 kwietnia 2016 roku w Poznaniu i Gnieźnie.
Papież Franciszek w związku z obchodami w Polsce napisał w specjalnym liście, że w szczególny sposób towarzyszy modlitwą „Polsce, gdy umiłowani synowie i córki tego szlachetnego narodu uroczyście obchodzą piękną 1050 rocznicę chrztu”.
Archidiecezja Poznańska przypomina, z kolei, że „1050. rocznica chrztu Polski jest nie tylko wspomnieniem wydarzenia historycznego, które zapoczątkowało dzieje Kościoła, a także zaistnienie państwowości Polski, lecz również zobowiązaniem do refleksji nad konsekwencjami tego faktu dla teraźniejszości i przyszłości”.
Datę 14 kwietnia 966 roku, czyli dzień, w którym pierwszy, historyczny władca Polski Mieszko I przyjął chrzest, uznaje się za początek istnienia państwa polskiego. Mieszko I przyjmując chrześcijaństwo dorównał innym europejskim władcom. W wyniku procesu chrystianizacji do Polski zaczęli przybywać duchowni tworząc kolebkę kultury chrześcijańskiej. Mieszko I przyjął chrzest za pośrednictwem Czech, państwa już wtedy chrześcijańskiego, z którego pochodziła jego żona księżniczka Dobrawa.
Dół formularza
16 kwietnia 2016r. Trzeci dzień jubileuszowych obchodów był wielkim świętem ewangelizacji na poznańskim stadionie INEA. Od rana tłumy pielgrzymów z Poznania i różnych regionów Polski podążały w stronę stadionu INEI, gdzie na co dzień swoje mecze rozgrywa Lech Poznań. Na stadion przybyły całe rodziny, wielu młodych, wśród nich byli wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii z Waniorowa. Także biskupi z kraju i zagranicy, kapłani, przedstawiciele zgromadzeń zakonnych, alumni, delegacje diecezji z całego kraju, przedstawiciele Polskiej Rady Ekumenicznej, reprezentanci władzy państwowej oraz samorządowej.
W centrum ołtarza podczas Mszy św. stanął krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz relikwie świętych i błogosławionych z trzydziestu pięciu polskich diecezji.
Pieśni w wykonaniu Arki Noego i Siewców Lednicy oraz Koronka do Bożego Miłosierdzia, którą poprowadził Jan Budziaszek poprzedziły oficjalne rozpoczęcie jubileuszowego świętowania. Do wydarzeń sprzed 1050 lat nawiązywała piękna pantomina, którą młodzież na scenie starała się symbolicznie przedstawić moment przyjęcia Chrztu przez Polan.
Zespół Siewcy Lednicy, zaprosił wszystkich obecnych na spotkanie 4 czerwca na Pola Lednickie, które będą radosnym przeżywaniem pamiątki chrztu naszego i zamanifestowanie naszej wiary w Jezusa Chrystusa. Hasłem spotkania będzie AMEN .
Dalsze prowadzenie przejęło małżeństwo aktorów Dorota Chotecka i Radosław Pazura. Wybrzmiała pieśń „Gdzie chrzest, tam nadzieja”, napisana specjalnie na tę okazję przez Leopolda Twardowskiego.
Następnie bp Marek Izdebski z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego odczytał Deklarację siedmiu Kościołów w Polsce z 2000 r. o wspólnym uznaniu Chrztu Świętego. Z kolei obecni na stadionie wraz z chórem złożonym z 1050 muzyków odśpiewali sekwencję do Ducha Świętego. 40 tysięcy obecnych na stadionie odnowiło przyrzeczenia chrzcielne.
Eucharystia z chrztem dorosłych
Pieśnią „Bogurodzica” rozpoczęła się uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem Legata Papieskiego, kard. Piotro Parolina.
„Niech Jubileusz będzie okazją do ponownego odkrycia korzeni wiary i jej umocnienia poprzez dawanie jej innym, aby być w świecie znakami miłosierdzia i świadkami zmartwychwstania Chrystusa” – zachęcił kard. Pietro Parolin w swym kazaniu. Wskazał, że liczna i gorliwa obecność na uroczystościach „ukazuje, że Pan żyje i działa, że Chrzest Polski, który miał miejsce 1050 lat temu, nadal wydaje swoje niezliczone owoce łaski”.
Podkreślił, że papież Franciszek bardzo oczekuje na osobiste przybycie do Polski w lipcu bieżącego roku z okazji XXXI Światowego Dnia Młodzieży: „W radości tych obchodów, pragnie wzmocnić tę radość, okazać wam swoją miłość, zapewnić was o swojej modlitwie, przekazać swoje błogosławieństwo i wyrazić wam słowo wdzięczności, gratulacji i zachęty”.
Przypomniał, że chrzest oznaczał dla narodu polskiego radykalny przełom mentalności i kultury. Przypominając, że cała Europa odnajduje swoje głębokie korzenie w kulturze wypływającej z chrześcijaństwa, podkreślił, że Polska może to stwierdzić z podwójnego tytułu, ponieważ sama jej tożsamość jako narodu i jako podmiotu państwowego jest ściśle związana z jej wiarą katolicką.
Legat papieski wezwał Polaków do dziękczynienia Bogu za cenne dary: wiary, pokoju i stabilności granic, świętych biskupów i męczenników Wojciecha i Stanisława, św. Maksymiliana Marię Kolbego, św. Faustynę Kowalską oraz św. Jana Pawła II.
Nie zapomniał przy tym przestrzec Polaków, aby nigdy nie traktowali niczego jako osiągnięte raz na zawsze. Zwrócił uwagę, że narody, które w obliczu ogromnych tragedii dały dowody wierności i odwagi, świadcząc o swojej wierze i przezwyciężając prześladowania i przemoc, w chwilach mniej dramatycznych i na pewno pod pewnymi względami spokojniejszych i lepszych zatracają albo osłabiają radość przynależności do owczarni Chrystusa.
Zwrócił uwagę, że jubileusz chrztu i tym samym narodzin Polski zbiega się z Nadzwyczajnym Jubileuszem Miłosierdzia ogłoszonym przez papieża Franciszka. „Niech ten Rok Jubileuszowy będzie okazją, której nie wolno zmarnować aby zanieść innym, a zwłaszcza najbardziej potrzebującym i najbardziej przygnębionym konkretny znak tego miłosierdzia” – powiedział kardynał i zachęcił do solidarność z ubogimi, migrantami i prześladowanymi.
Podczas Mszy św. dwie młode kobiety – Aleksandra i Roksana Anastazja – zostały ochrzczone. Przyjęły także sakramenty bierzmowania i Komunii św. Do tego wydarzenia przygotowywały się od jesieni ubiegłego roku. Po otrzymaniu sakramentów rozległy się gromkie oklaski. – Dla Aleksandry i Roksany Anastazji wybiła godzina miłosierdzia – podkreślił abp Gądecki, który udzielił katechumenkom sakramentów.
Centralne obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski na poznańskim INEA Stadion zakończył wieczorem musical „Jesus Christ Superstar”. Produkcję przygotował specjalnie na tę okazję Teatr Muzyczny w Poznaniu. W roli głównej zobaczyliśmy Marka Piekarczyka.
Wspólne przeżycie obchodów 1050 rocznicy chrztu Polski, przybliżyło naszym wychowankom, poznanie historii Polski i znaczenie skutków przyjęcia przez Polskę Chrztu. Reprezentowanie naszego Ośrodka, na tak ważnej uroczystości, pozwoliło wychowankom na odkrycie wartości, jakimi powinni kierować się w dalszym swoim wzroście duchowym i społecznym. Nasi uczniowie zachowywali się godnie i z wielkim szacunkiem reprezentowali nasz Ośrodek w miejscu publicznym na stadionie INEA w Poznaniu świętując 1050 rocznice chrztu Polski.
Opiekunowie
Ilona Barczak
Daniel Malitowski
Adam Wolański