Wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Waniorowie w Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni

W dniu 15 września 2020r. wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Waniorowie wraz z opiekunami mieli okazję odwiedzić Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni. Wycieczka ta była częścią realizacji projektu „Rozwój kompetencji kluczowych gwarancją sukcesu edukacji w Powiecie Gryfickim”. Wczesnym porankiem uczestnicy projektu, zaopatrzeni w pyszne zestawy śniadaniowe wyruszyli wynajętym autokarem do Gdyni, aby kompleksowo wzbogacić  swoją wiedzę o świecie nauki i techniki.

Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni to interaktywna wystawa, której główną ideą jest nauczanie poprzez zabawę. To miejsce, które wyzwala kreatywność, pobudza ciekawość świata i głód wiedzy. Znajduje się w nim 120 interaktywnych stanowisk zapraszających do twórczego eksperymentowania i odkrywania naukowych ciekawostek. Wystawa główna podzielona jest na 4 strefy tematyczne. Pierwsza z nich, HYDROŚWIAT zaprasza do poznania tajemnic wodnego świata – budując tamy, zapory czy tworząc wodne wiry można nieźle się pochlapać. Bo w końcu woda to nieokiełznany żywioł! DRZEWO ŻYCIA to wystawa skupiająca się na zagadnieniach przyrodniczych, gdzie zwiedzający mogą z bliska podejrzeć zachowania zwierząt, a nawet zobaczyć świat ich oczami. Można też odczuć na własnej skórze trzęsienie ziemi i podziwiać przyrodniczy fotoplastykon. Wystawa NIEWIDOCZNE SIŁY pokazuje fizyczny wszechświat bez uciekania się do wzorów i wykresów. Zagadki dotyczące środka ciężkości, ciśnienia, magnetyzmu czy fal dźwiękowych staną się dziecinnie proste.
Na deser, w sekcji AKCJA CZŁOWIEK czeka nas wyprawa w głąb ludzkiego ciała. Dzięki multimedialnym manekinom można zajrzeć do środka naszych organizmów, poznając zachodzące w nich procesy. Przeprowadzimy też wirtualną operację i, dzięki nowoczesnej technologii, przekonamy się jak będziemy wyglądać w wieku 80 lat!
Wystawa stała – KIERUNEK ZDROWIE to ekspozycja, która poprzez połączenie zabawy ze zdobywaniem wiedzy pokazuje, że zdrowie to nie wyłącznie brak choroby, a dobre samopoczucie wynikające z dbania o stronę fizyczną, psychiczną czy społeczną każdego człowieka. Stanowiska, poprzez wykorzystanie nowinek technologicznych, aplikacji mobilnych czy modeli anatomicznych, odzwierciedlają zjawiska z zakresu zdrowia tak, by interakcja była atrakcyjna, a przekaz dobrze zapadał w pamięć. Uczniowie pod okiem edukatorów w wydzielonym laboratorium przeprowadzili eksperymenty z zakresu chemii: poznali technikę miareczkowania, określali grupę krwi, dowiedzieli się czym jest DNA, wykrywali alkaloidy. Niestety czas w tym niesamowitym miejscu mija naprawdę szybko, a eksperymentowanie jest tak wciągające, że trzeba na nie przeznaczyć co najmniej kilka godzin. Po zwiedzaniu uczniowie udali się na obiad do restauracji Eureka mieszczącej się w pobliżu Centrum, a wieczorem wyruszyli w podróż powrotną. Dzięki tej wspaniałej wycieczce młodzież miała okazję przekonać się, że przy niewielkim wysiłku można zgłębiać naukę i przy niej jednocześnie się bawić.