Vivat maj !

Dzień dzisiaj wesoły,
Święto polskiej wiosny.
Słychać z każdej szkoły
Dzieci śpiew radosny.”

29 kwietnia 2022 roku cała społeczność Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Waniorowie zebrała się w odświętnie udekorowanej sali, aby uczcić Święto Narodowe 3 Maja. W montażu słowno-muzycznym wychowankowie przypomnieli fakty historyczne dotyczące powstania Konstytucji 3 maja oraz jej główne założenia, a także przedstawili znaczenie tego dokumentu.

Uchwalono, że w Polsce
Już nie będzie niedoli,
Każde chłopskie cierpienie
Także szlachtę zaboli.


Wszyscy będą już równi
Wszyscy będą już braćmi!
Zgody, szczęścia w Ojczyźnie
nic już nigdy nie zaćmi.”

Nie zabrakło oczywiście „Mazurka 3 Maja” – pięknej pieśni patriotycznej związanej z Konstytucją 3 Maja.

Witaj majowa jutrzenko,
Świeć naszej polskiej krainie,
Uczcimy ciebie piosenką,
Która w całej Polsce słynie.

Witaj Maj! Trzeci Maj,
u Polaków błogi raj!”

Druga część uroczystości związana była z jednym z najmłodszych świąt państwowych w Polsce, a mianowicie ze Świętem Flagi RP. Uczniowie wyjaśnili dlaczego zostało ono ustanowione oraz dlaczego obchodzone jest właśnie 2 maja. Przypomnieli też, co oznaczają biało-czerwone barwy na naszej fladze. Nie zabrakło pięknych wierszy i piosenek o Polsce, polskich barwach narodowych oraz o fladze. W czasie niektórych utworów występujący dumnie i z szacunkiem wznosili biało-czerwone flagi.

Nasza flaga biało-czerwona,

wielką czcią jest otoczona,

Ten symbol Polski chronią prawa,

to ważna sprawa, poważna sprawa.”

Entuzjazm publiczności wywołała interpretacja muzyczno-ruchowa do piosenki „Powiewa flaga”, w czasie której uczniowie wystąpili z białymi i czerwonymi sercami, układając je w finale na kształt flagi.

Uroczystość była lekcją historii i patriotyzmu oraz okazją do przeżycia wspólnoty narodowej i dumy z tego, że jest się Polakiem. Patriotyzmu uroczystości dodawały biało-czerwone barwy dekoracji, flagi narodowe, kotyliony oraz odświętne stroje uczniów. Całość przygotowały panie: Helena Zaryczańska i Iwona Sekulska, we współpracy z panią Niną Żurek.

Organizatorki akademii składają szczególne podziękowania uczniom: Natalii, Klaudii, Amelii, Matyldzie, Agacie, Oskarowi, Jakubowi, Kamilowi, Krzysztofowi, Kubie i Wanessie za zaangażowanie w przygotowanie i przeprowadzenie uroczystości.