KLASA V

CZWARTEK 25 czerwca 2020 r.

JĘZYK POLSKI:
Temat: O grzeczności na co dzień

Witajcie!
Znacie magiczne słowa: proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry, do widzenia. Dlaczego uważa się, że wymienione słowa są magiczne, niezwykłe. Spróbujcie odpowiedzieć na pytania:

1.W jakich sytuacjach używamy magicznych słów?

2.Jak myślisz, dlaczego tak ważne jest stosowanie zwrotów grzecznościowych na co dzień?

Na koniec obejrzyjcie: https://www.youtube.com/watch?v=7wWaQVlxRsc&feature=youtu.be

MATEMATYKA:
Szacowanie wyników obliczeń czasowych.. Dzisiaj nasza ostatnia lekcja w tym roku szkolnym. Wykonaj zadania: Zad. 1. Babcia urodziła się 10 stycznia 1957 roku. Ile lat i dni miała 15 stycznia 2015 roku? Ile to w sumie dni łącznie? Zad. 2. Bolesław Chrobry urodził się w 967 roku, a zmarł w 1025 roku. Ile lat miał Bolesław Chrobry w chwili śmierci? Ile lat minęło od jego urodzin a ile lat minęło od chwili jego śmierci? Zad. 3. Lekcja trwa 45 minut, a przerwy mają 10, 15 lub 20 minut. Lekcje rozpoczynają się o godzinie 8 rano. Piąta lekcja kończy się około 13.00. Szósta lekcja kończy się około 14.00. O której mniej więcej godzinie kończy się czwarta lekcja, a o której siódma? Życzę Wam udanych i bezpiecznych wakacji i do zobaczenia we wrześniu 🙂

HISTORIA:
Temat: Lekcja powtórzeniowa. Wykonaj ćwiczenia ze skanu. Materiał dostępny na stronie: http://www.mos.waniorowo.pl/ Życzę powodzenia!


BIOLOGIA:
Rozmnażanie okrytonasiennych. Nasiona i owoce. Proszę zapoznać się z tematem. Podaje strony, na których są wiadomości z Waszego podręcznika.


WYCHOWANIE FIZYCZNE:
Temat: Bezpieczne wakacje
Oprócz zagrożeń  dnia codziennego wymienionych w filmiku pamiętajmy również o nowym w postaci wirusa. Lepiej być przezornym niż później żałować. Bądźmy ostrożni:)

Bezpiecznych wakacji!

RELIGIA:
Nauczyciel na zwolnieniu lekarskim.

ŚRODA 24 czerwca 2020 r.

JĘZYK POLSKI:
Temat: Jak napisać zaproszenie?

Napiszcie w zeszycie odpowiedzi na pytania:

1.Z jakiej okazji ludzie otrzymują zaproszenia?

2.W jaki sposób i w jakiej formie najczęściej przekazuje się zaproszenia?

3.Jak myślicie, co powinno się znaleźć w zaproszeniu?

Teraz odrysujcie swoja dłoń na kartce i wypiszcie stałe elementy zaproszenia, które znajdziecie na poniższym filmiku. https://www.youtube.com/watch?v=mkbfmu5b9lI&feature=youtu.be

Powodzenia!


MATEMATYKA:
Obliczenia czasowe. Dzisiaj zadania z zegarem. Przypominam 1 doba to 24 godziny, 1 godzina to 60 minut a 1 minuta to 60 sekund.  Wykonaj zadania: Zad. 1. Film rozpoczął się o godzinie 18.15. Trwał 105 minut. Przerwały go dwukrotnie bloki reklamowe, które w sumie zajęły 10 minut. O której godzinie zakończył się ten seans? Zad. 2. Według rozkładu jazdy pociąg wyjeżdża z Warszawy o godzinie 16.30, a do Wrocławia przyjeżdża o godzinie 21.40. Janek powiedział, że przejazd trwa 5 godzin. Czy miał rację? Zad. 3. Według rozkładu jazdy pociąg wyjeżdża z Warszawy o godzinie 16.20, a do Krakowa przyjeżdża o godzinie 19.35. Szymon powiedział, że ten przejazd trwa 3,5 godziny, a Bartek, że mniej więcej 3 godziny. Który z nich podał dokładniejszy czas przejazdu tym pociągiem?


JĘZYK ANGIELSKI:
The Three Peaks. Please read the text in exercise 1 and choose the right words. Write them down in your notebook. Challenge yourself by doing exercise 3. (dla chętnych). Zdjęcie nr 1.WYCHOWANIE FIZYCZNE:
Temat: Wzmacnianie mięśni nóg
Witajcie dzisiaj trening mięśni nóg. Musicie przyznać, że podczas biegania są wykonywane wciąż te same ruchy. Szczególnie jeśli Twój trening polega na bieganiu ciągle w tym samym tempie. Mięśnie angażowane są w ten sam sposób i pracują te same grupy mięśniowe. Jeśli nie dodasz im kolejnego, innego i mocniejszego bodźca, to nie będą się rozwijać. To zaś będzie skutkować tym, że:

·         nie pobiegniesz szybciej ani dłużej – Twój biegowy rozwój się zatrzyma lub zupełnie wyhamuje,

·         Twoje nogi będą słabe i będą miały małą stabilizację, co może doprowadzać do częstych kontuzji,

·         ciężko będzie Ci biegać poprawnie pod względem technicznym, co również oznacza pojawiające się kontuzje i mało wydajny bieg.

Więc zaczynamy!!!!

Jak pracować nad mięśniami nóg?

1.      Urozmaicać swoje bieganie interwałami, zrywami, bieganiem wielokierunkowym.

2.      Uzupełniać bieganie po płaskim terenie: podbiegami, bieganiem na przełaj i w terenie (bez dróg asfaltowych).

3.      Wdrożyć trening wzmacniający mięśnie nóg.

Oczywiście najlepiej będzie, jeśli zadbasz o każdą z tych rzeczy. Wtedy zaczniesz znów widzieć progres. I to nie byle jaki. Dziś jednak skupimy się tylko na ćwiczeniach wzmacniających nogi.

Trening wzmacniający nogi biegacza – 10 ćwiczeń

Poniżej znajdziesz 10 propozycji ćwiczeń, które możesz wykonywać w domu lub w plenerze. Nie musisz wykonywać ich wszystkich. Wystarczy, że do jednej sesji wybierzesz 4-5 z nich i zrobisz je w 3 seriach. W kolejnym tygodniu możesz natomiast śmiało wybrać pozostałe ćwiczenia.

Jeśli wykonujesz trening wzmacniający całego ciała, to wystarczy, że z poniższych przykładów wybierzesz 3 ćwiczenia, a resztę zrobisz na inne części ciała.

I PRZYSIADY ZE WSPIĘCIEM NA PALCE

Ćwiczenie na: pośladki, łydki, czworogłowy uda, a nawet mięśnie brzucha, który stabilizuje pozycję.

Stań prosto z nogami rozstawionymi na szerokość bioder,z palcami nóg skierowanymi do przodu i rękami opuszczonymi wzdłuż tułowia. Wykonaj ruch do dołu uginając kolana i wypychając biodra do tyłu. Zejdź do półprzysiadu, a więc tak nisko, by biodra znajdowały się na wysokości kolan. Ręce ugnij i wysuń przed siebie. Podnosząc się do góry ruch, zatrzymaj dopiero wtedy, gdy staniesz na palcach, ściskając przy tym pośladki. Podczas wykonywania ruchu do góry wyprostuj znowu ręce.

Zrób 15 powtórzeń.

II WYKROKI

Ćwiczenie na: mięśnie pośladkowe, dwugłowy i czworogłowy uda, poprawienie koordynacji.

Stojąc prosto, ręce oprzyj na biodrach. Zrób ruch do przodu poprzez wysunięcie jednej nogi, obniżenie biodra i ugięcie kolan. Schodź prostopadle do podłoża i tak nisko, jak potrafisz. Uważaj, aby kolana nie wychodziły przed stopy. Wróć do pozycji wyjściowej.

Zrób 15 powtórzeń najpierw na jedną, a potem na drugą nogę.

III UNOSZENIE BIODER LEŻĄC

Ćwiczenia na: mięśnie pośladkowe, dwugłowy uda.

Połóż się na plecach. Ręce ułóż wzdłuż tułowia, a nogi zegnij. Unieś biodra ku górze, tak by ciało tworzyło jedną linię od barków bo kolana. Zatrzymaj pozycję na dwie sekundy, po czym wróć do pozycji wyjściowej.

Zrób 15 powtórzeń.

Chcąc utrudnić sobie to ćwiczenie, możesz unosić biodra, opierając jedną nogę o udo drugiej. A więc unosząc biodro na jednej nodze.

IV UNOSZENIE NOGI W BOK LEŻĄC

Ćwiczenia na: mięśnie odwodziciele nóg.

Połóż się na boku. Jedną rękę ułóż pod głową, drugą podeprzyj się na wysokości klatki piersiowej. Unieś do góry nogę, a następnie ją opuść.

Zrób 15 powtórzeń na każdą nogę.

Ćwiczenie to można trochę zmodyfikować tak, by ćwiczyć również mięśnie przywodziciele. W tym celu nogę górną zegnij w kolanie pod kątem prostym. Biodro z udem również ma tworzyć kąt prosty. Następnie unoś do góry tę nogę, która leży pod spodem.

Zrób 15 powtórzeń na każdą nogę.

V SKOKI OBUNÓŻ NA STOPIEŃ

Ćwiczenia na: mięśnie czworogłowe.

Znajdź jakieś podwyższenie. Mogą nim być schody. Stań przed nim z lekko rozstawionymi nogami. Skocz na podwyższenie robiąc również dynamiczny ruch rękami do przodu.

Wykonaj 8-10 powtórzeń.

VI WCHODZENIE NA SCHODEK BOKIEM

Ćwiczenia na: mięśnie pośladkowe, czworogłowy, grupa kulszowo-goleniowa.

Stań bokiem do podwyższenia i ustaw na nim całą stopę. Drugą pozostaw na ziemi. Prostując nogę będącą na schodku i lekko opychając się nogą położoną na ziemi, unieś tułów do góry, tak by znajdował się on nad stopniem. Następnie przedłuż ten ruch poprzez uniesienie nogi, która była oparta o podłoże. Ugnij ją w kolanie i unieś do góry, tak by pomiędzy biodrem a udem był kąt prosty. Zejdź do pozycji wyjściowej.

Wykonaj 10-15 powtórzeń.

To ćwiczenie zaangażuje nie tylko nogi, ale także Twój korpus oraz barki.

VII BIEG W PODPORZE

Zrób podpór przodem, tak by nogi były wyprostowane. Ręce mają być wyprostowane prostopadle do podłoża Możesz się podeprzeć na podwyższeniu lub o podłoże. Zacznij naprzemiennie uginać to prawą, to lewą nogę, przyciągając kolana do klatki piersiowej. Na początku możesz ćwiczenie wykonywać powoli, a potem coraz szybciej, by w końcu przejść do biegu.

Wytrzymaj 20-30 sekund.

VIII WSPIĘCIA NA PALCE JEDNONÓŻ

Ćwiczenia na: mięśnie łydki i stopy.

Jedną nogę skrzyżuj za drugą, ale nie opieraj jej o podłoże tylko oprzyj nad stopą nogi przedniej. Podeprzyj się przy tym ręką o stół lub ścianę (stojąc do nich bokiem). Zrób wspięcie na palce. Będąc w górze, przytrzymaj na chwilę pozycję, po czym wróć do tej wyjściowej.

IX UNOSZENIE NÓG I RĄK LEŻĄC PRZODEM

Ćwiczenia na: mięśnie pośladkowe, prostownik pleców.

Połóż się na brzuchu, ręce daj wyprostowane przed siebie. Głowa ma być przedłużeniem kręgosłupa (wzrok skierowany ku dołowi). Jednym ruchem naraz unieś wyprostowane nogi spinając pośladki oraz klatkę piersiową wraz z rękami. Ściągnij przy tym łopatki do tyłu i zepnij brzuch. 15 powtórzeń.

WTOREK 23 czerwca 2020 r.

JĘZYK POLSKI:
Temat: Czym dopełnić zdanie?
Poznajcie dopełnienie! Ostatnią już część zdania. W sumie mamy ich pięć – jak widać na Waszej łapce w zeszycie. Dopiszcie pytania dopełnienia na ostatnim paluszku.

Dopełnienie odpowiada na pytania przypadków oprócz Mianownika i Wołacza. Tak! Wracamy do przypadków, których pewnie uczyliście się dniami i nocami… Jak widzicie nauka nie poszła w las!

Osoby, które świetnie znają przypadki, nie będą miały problemu z dopełnieniem.

Obejrzyjcie krótki filmik o tej części zdania.

Wykonajcie też krótkie zadanie – „przypominajkę przypadków”.

MATEMATYKA:
Obliczenia kalendarzowe. Przez trzy ostatnie lekcje będziesz rozwiązywać zadania związane z czasem. Dzisiaj zadania z kalendarzem. Przypominam rok kalendarzowy składa się z 12 miesięcy, 52 tygodni oraz 365 lub 366 dni (w roku przestępnym luty wtedy ma 29 dni). 1 miesiąc ma 28, 29, 30 lub 31 dni. Tydzień ma 7 dni. Rok dzieli się również na cztery kwartały, w każdym kwartale są trzy miesiące. Wykonaj zadania: Zad. 1. W 966 roku był chrzest Polski, w 1525 roku był hołd pruski, a w 1945 roku zakończyła się II wojna światowa. Ile lat od podanych wydarzeń z historii Polski minie w 2025 roku? Zad. 2. Astronomiczne lato w 2014 roku rozpoczęło się 21 czerwca, a zakończyło 23 września. Ile dni trwało lato w 2014 roku? Zad. 3. Kwartał to 3 miesiące, czyli ok. 90 dni, zatem około 13 tygodni. Oblicz, ile dokładnie dni, a ile tygodni trwa: I, II, III i IV kwartał roku.

JĘZYK ANGIELSKI:
Unit 5 – revision. Please do exercises 1 and 4. Write the answers in your notebook for both exercises. (Proszę w ramach powtórki z ostatniego działu zróbcie ćwiczenie 1 i 4. Zapiszcie odpowiedzi w zeszycie, czyli ćw. 1.  1a (cliffs) itd. A w ćw. 4 zapiszcie całe zdania. Zdjęcie nr 2.


MUZYKA:
Utrwalenie wiadomości z klasy V. W ramach powtórzenia proszę przypomnieć sobie niektóre piosenki, które śpiewaliśmy w tym roku szkolnym. Podaje strony:


WYCHOWANIE FIZYCZNE:
Temat: Life Kinetik
Dzień dobry!
zapraszam do zapoznania się z prezentacją na temat nowoczesnej metody treningu, łączącej zadania umysłowe  z ruchowymi – Life Kinetik, której twórcą jest Niemiec Horst Lutz.
I napiszcie, czy udało Wam się wykonać ćwiczenie
https://drive.google.com/file/d/1Bon6Z2RZjCvLQ1jliJEV006OwyIwmeXm/view

PONIEDZIAŁEK 22 czerwca 2020 r.

JĘZYK POLSKI:
Temat: Opowiadamy o okolicznościach – okolicznik
Moi Drodzy, znamy już trzy części zdania: podmiot, orzeczenie oraz przydawkę. Dziś zajmiemy się okolicznikiem. Obejrzyjcie filmik z załącznika. Dopiszcie do swojej łapki w zeszycie okolicznik i jego pytania: https://www.youtube.com/watch?time_continue=5&v=SnR4ydl9jJY&feature=emb_logo
Jak? Gdzie? Kiedy? Dlaczego? Po co? z jakiej przyczyny? Mimo co?
Wykonajcie zadanie na komputerze: https://wordwall.net/pl/resource/2462810/polski/5-wska%c5%bc-w-zdaniu-okolicznik
Powodzenia!

MATEMATYKA: Skala, plan, mapa – powtórzenie. Na tej lekcji utrwalisz wiadomości ze skali. Wejdź na: https://www.megamatma.pl/klasowki/podstawowka-klasowki/obliczenia-praktyczne-zadania/test-skala-plan-mapa i wykonaj test. Wpisz tylko numer zadania i odpowiedź, którą uważasz za poprawną.

HISTORIA:
Temat: Monarchia stanowa w Polsce. Przeczytaj temat ze skanu. Materiał dostępny na stronie: http://www.mos.waniorowo.pl/ Życzę powodzenia!

TECHNIKA:
Utrwalenie wiadomości z klasy V. Na lekcjach techniki omawialiśmy tematy związane z wystrojem mieszkania. Mówiliśmy również jaki wpływ ma umeblowanie na nasze samopoczucie. Dzisiaj w ramach powtórki zachęcam do obejrzenia filmów, na których znajdziecie inspiracje jak umeblować pokój nastolatka.


WYCHOWANIE FIZYCZNE:
Temat: Motywacja W dzisiejszych czasach bardzo trudno znaleźć w sobie dobrą motywację do pracy nad sobą. Obejrzyjcie i oceńcie sami:) https://www.youtube.com/watch?v=Sdol0cFZpso

RELIGIA:
Nauczyciel na zwolnieniu lekarskim

PIĄTEK 19 czerwca 2020 r.

JĘZYK POLSKI:
Temat: Ortograficzne potyczki
Dzień dobry!Dziś poćwiczcie ortografię -rozwiążcie dyktando. Chętni mogą przesłać mi wyniki swojej pracy https://dyktanda.online/app/dyktando/1225

INFORMATYKA:
Witam. Przypominam, że na potrzeby zajęć z Informatyki jest założona wspólna skrzynka pocztowa informos@wp.pl z hasłem: waniorowo20. Wszyscy uczniowie znajdą na niej tematy kolejnych lekcji i będą mogli się ze mną bezpośrednio kontaktować wysyłając wiadomości z wykonanymi pracami. Serdecznie wszystkich pozdrawiam i życzę zdrowia. Andrzej Derkowski.

JĘZYK ANGIELSKI:
British National Parks. Please read 3 comments on Agata’s blog. Which of the 3 national parks would you like to visit? Please do exercises 2 and 3. Write the answers in your notebook. W ćw. 2 musicie dopasować wypowiedzi Agaty przyjaciół o parkach narodowych ze zdjęciami a-c. W ćw. 3 należy uzupełnić zdania właściwymi imionami. Proszę odpowiedzi zapisać w zeszycie. Zdjęcie nr 3 i plik audio (1:15)(20-06-14-09-05)

PLASTYKA:
Lato i wakacje. Zbliżamy się do wakacji. Dzisiaj chciałabym, żebyście wykonali pracę plastyczną nawiązującą do wakacji. Technika dowolna.

GODZINA WYCHOWAWCZA:
Temat: Bezpieczne wakacje.

Kochani nadchodzi czas wakacji. To okres, w którym znajdujemy czas na zabawę, relaks i drobne szaleństwa. Zapamiętajcie kilka zasad:

1. Bezpieczeństwo na drodze

– Pamiętaj, że jezdnia nie jest placem zabaw! Zachowaj na niej wyjątkową ostrożność,

– Korzystaj ze ścieżek rowerowych; jeżeli jedziesz po jezdni, przestrzegaj przepisów ruchu drogowego,

– Pamiętaj, że unikniesz urazów, jeśli będziesz zakładał kask ochraniający głowę,

– Uważaj podczas przechodzenia przez jezdnię, korzystaj z przejść dla pieszych,

– Bądź widoczny na drodze (używaj odblasków, świateł, kamizelki odblaskowej),

2. Bezpieczeństwo nad wodą

– Pamiętaj, że kąpiemy się tylko w miejscach wyznaczonych i oznakowanych (kąpieliska strzeżone),

– Nigdy nie skacz do wody w miejscach, które nie są do tego przeznaczone,

– Nie wchodź do wody po posiłku,

– Zawsze słuchaj poleceń ratownika,

– W wodzie zachowuj się ostrożnie i nie utrudniaj kąpieli innym,

– Nie zaśmiecaj plaży, dbaj o jej czystość,

– Zapoznaj się z regulaminem kąpieliska i przestrzegaj go,

– Korzystając ze sprzętu wodnego zakładaj kapok,

– Podczas upalnych dni unikaj przegrzania i odwodnienia organizmu, pij dużo wody (3 litry na dzień), unikaj oparzeń słonecznych skóry, opalaj się tylko używając kremu z filtrem słonecznym, chroń oczy nosząc okulary słoneczne, noś nakrycie głowy,

3. Dbając o swoje bezpieczeństwo

– Na zabawy wybieraj miejsca bezpieczne, oddalone od jezdni i wykopów,

– Nie niszcz i nie zaśmiecaj otoczenia, dbaj o środowisko,

– Rozpalaj ogniska tylko w miejscach do tego przeznaczonych, pod nadzorem dorosłych,

– Mów zawsze rodzicom dokąd wychodzisz, po zmroku nie wychodź bez opieki osoby dorosłej,

– Gdy jesteś sam w domu, nie otwieraj drzwi obcym,

– Nie korzystaj z propozycji jazdy samochodem (lub spaceru) z nieznajomymi,

– Uczestnicząc w pracach polowych zawsze zachowaj ostrożność,

– Nie zbliżaj się do obcego psa, dzikich zwierząt, nie dotykaj ich, nawet jeśli robią wrażenie łagodnych,

https://prezi.com/p/l0fehos9kelg/edb-wakacje/

PAMIĘTAJCIE!!!

TELEFONY ALARMOWE:

– POGOTOWIE RATUNKOWE TEL. 999

– POLICJA TEL. 997

– STRAŻ POŻARNA TEL. 998

PONIEDZIAŁEK 15 czerwca 2020 r.

JĘZYK POLSKI:
Temat: Kiedy używamy wielokropka?
Moi Drodzy, dziś do obejrzenia krótka animacja, z której dowiecie się, kiedy stosować wielokropek. Do zeszytu przepiszcie temat oraz wierszyk z animacji 🙂 https://publish.animatron.io/1f69c55ebf3d725b0c3ce825?c=1&w=640&h=360&r=0&a=0&fbclid=IwAR3TgWQMHsMngTVJEFeSMJwKJCLDuFk8BHkG2sqd8MjiOOhuyz2w8_ZFRME

MATEMATYKA:
Figury geometryczne – powtórzenie. Na tej lekcji utrwalisz wiadomości z kątów. Wejdź na: https://szaloneliczby.pl/figury-geometryczne-i-katy-sprawdzian-klasa-5/ i wykonaj test. Wpisz tylko numer zadania i odpowiedź, którą uważasz za poprawną lub prześlij screen z wynikiem. 

HISTORIA:
Temat: Unia Polski z Węgrami i Litwą. Przeczytaj temat ze skanu i wykonaj ćwiczenia. Materiał dostępny na stronie: http://www.mos.waniorowo.pl/ Życzę powodzenia!


TECHNIKA:
Karta rowerowa – egzamin praktyczny. Jak wrócimy do szkoły niektórzy z Was będą zdawać egzamin na kartę rowerową. Składa się on z części teoretycznej i praktycznej. Zachęcam do obejrzenia filmu przedstawiającego część praktyczną:


WYCHOWANIE FIZYCZNE:
Temat: Regeneracja.Coś przydatnego, aby być zawsze w dobrej formie:) Obejrzyjcie https://www.facebook.com/watch/?v=1695627603921894

RELIGIA:
Nauczyciel na zwolnieniu lekarskim.

ŚRODA 10 czerwca 2020 r.

JĘZYK POLSKI:
Temat: Poznajemy świat niewidomej dziewczynki Dzień dobry. Bohaterką dzisiejszej lekcji będzie niewidoma dziewczynka.UWAGA!!! Zadanie dla chętnych!!!Jeżeli ktoś z Was chciałby dostać dodatkową ocenę za aktywność, odpowiada w zeszycie na pytania zamieszczone w prezentacji. Proszę o przesłanie zdjęcia na Messenger. Obejrzyj prezentację i postaraj się wykonać zamieszczone tam zadania. https://view.genial.ly/5eaae3ae6ec83b0d9bae4db3/presentation-katarynka-zycie-niewidomej-dziewczynki

MATEMATYKA:
Rozpoznawanie brył w sytuacjach praktycznych. Powinniśmy zrobić zadania z budowania modeli prostopadłościanów oraz ich siatek, jednak przełożyłam je na następny rok, ponieważ do zadań potrzebne nam są rurki i łączki oraz kostki sześcienne – poćwiczymy w klasie VI to zagadnienie. Nauczę Was wtedy również jak w bardzo prosty sposób narysować modele prostopadłościanu i sześcianu w zeszycie oraz jak wykonać ich siatki. A na dzisiejszej lekcji będą zadania utrwalające z własności prostopadłościanów i sześcianów. Możesz jeszcze raz obejrzeć cały filmik: https://www.youtube.com/watch?v=5h9CyxzieDk. Wykonaj zadania 1-3 ze str. 273 (zdj. poniżej). Nie zapomnij przesłać zadań z całego tygodnia sprawdzenia 🙂


JĘZYK ANGIELSKI:
Writing a description of a photo. Proszę przeczytajcie opis zdjęcia z ćw. 7 i odpowiedzcie na pytania (true or false).  Korzystając z pytań z ćw. 8 (1 Describe the landscape. What can you see? 2 Are there any people or animals? Etc.) i słownictwa w ramce, napiszcie proszę opis zdjęcia z ćw.9. Jeśli wolicie możecie opisać dowolne zdjęcie. Może być Wasze, abo z gazety/czasopisma. Zdjęcie nr 1.

GEOGRAFIA:
Temat Krajobrazy świata – Krajobraz Śródziemnomorski. Proszę o uzupełnienie karty pracy- Krajobraz śródziemnomorski.

WYCHOWANIE FIZYCZNE:
Temat: Rzuty w lekkoatletyce. Kolejna porcja informacji dotycząca rzutów w lekkoatletyce. Na dzień dzisiejszy mamy dwoje mistrzów świata w rzucie młotem(kulą) jesteście w stanie mi powiedzieć kto to jest. Podpowiedź mała mają różną płeć:) Rzuty w lekkoatletyce:

Rzuty:- pchnięcie kulą,- rzut oszczepem,- rzut młotem,- rzut dyskiem,

Pchnięcie kulą – konkurencja lekkoatletyczna, polegająca na wypchnięciu kuli jednorącz z koła o średnicy 2,135 m. Kobiety i młodzicy (do 15 lat) pchają kulą ważącą 4 kg, seniorzy – 7,26 kg. Kula przed wypchnięciem musi mieć kontakt z szyją zawodnika. Po wykonaniu rzutu zawodnik musi opuścić koło jego tylną częścią, w_przeciwnym wypadku rzut nie zostanie uznany. Ponadto kula musi paść w obszar wycinka koła o kącie 40 stopni. Stosowane są dwie podstawowe techniki pchnięcia kulą:- z doskoku i obrotowa. Rzut oszczepem – konkurencja sportowa wchodząca w skład lekkoatletyki. Zawodnicy wykonują w konkursie po trzy rzuty eliminacyjne, a ośmiu najlepszych dodatkowo po trzy rzuty finałowe. Zwycięzcą zostaje zawodnik, który wykonał najdalszy rzut. Przekroczenie linii wyznaczającej koniec rozbiegu (nawet po wykonaniu rzutu) lub rzut poza wyznaczone pole (promień rzutu) powoduje nieważność rzutu (tzw. spalony). Kobiety i młodzicy (do 15 lat) rzucają oszczepem o wadze 600 g, juniorzy i seniorzy używają sprzętu o wadze 800 g. Rzut młotem – jedna z technicznych konkurencji lekkoatletycznych, polegająca na rzucie kulą, do której przymocowana jest stalowa linka zakończona uchwytem. Zawodnik wykonuje rzut z koła o średnicy 2,135 m, otoczonego siatką ochronną. Zawodnik staje w kole tyłem do kierunku rzutu, chwyta oburącz uchwyt młota, wykonuje kilka obrotów ponad głową, prostując ramiona w łokciach wykonuje trzy do pięciu obrotów całego ciała, wyrzuca młot w pole rzutów. Podczas obrotów i po wykonaniu rzutu nie wolno zawodnikowi nadepnąć lub przekroczyć metalowej obręczy koła. Koło opuszcza się jego tylną częścią. Rzut dyskiem – jedna z technicznych konkurencji lekkoatletycznych polegająca na wyrzuceniu siłą ramienia (jedną ręką) dysku na jak największą odległość. Rzut odbywa się z koła o średnicy 2,5 m otoczonego siatką ochronną o wysokości 4 m i wylotem z przodu 6 m. Aby rzut był ważny dysk musi upaść w wycinku koła o kącie 40 stopni. Zawodnik staje tyłem do kierunku rzutu, po czym wykonuje obrót, trzymając dysk w wyprostowanej w łokciu ręce. Podczas obrotu i po wykonaniu rzutu nie wolno zawodnikowi nadepnąć lub przekroczyć metalowej obręczy koła. Koło opuszcza jego tylną częścią. Jeśli zawodnik opuści koło przed upadkiem dysku w pole rzutu próba nie jest zaliczona. Pomiar rzutu odbywa się za pomocą taśmy, która przechodzi przez środek koła i ślad dysku. Dysk ma średnicę 22 cm dla mężczyzn i 18 cm dla kobiet. Kobiety i młodzicy (do 15 lat) rzucają dyskiem o wadze 1kg, a seniorzy – dyskiem o wadze 2kg.


WTOREK 9 czerwca 2020 r.

JĘZYK POLSKI:
Temat: Z wizyta u pana mecenasa – „Katarynka” Bolesława Prusa. Dzień dobry. Wracamy do „Katarynki”. Dziś charakterystyka pana Tomasza. Obejrzyj prezentację, temat drugi  https://view.genial.ly/5e73cc0f0ca3797ae614fd74/presentation-katarynka  Zrób w zeszycie zadania: 1, 2, 4, 6

MATEMATYKA:
Wprowadzenie pojęcia sześcianu. Badanie własności sześcianu. Na poprzedniej lekcji poznałeś prostopadłościan, na tej lekcji dowiesz się jak wygląda sześcian oraz jakie ma własności. Sześcian to prostopadłościan, który ma 6 ścian w kształcie kwadratu. Ma również 12 krawędzi (o tej samej długości) i 8 wierzchołków, np.: kostka do gry, kostka Rubika. Jeszcze raz obejrzyj filmik (możesz rozpocząć oglądanie po 7 minucie): https://www.youtube.com/watch?v=5h9CyxzieDk i wykonaj zadania 1-7 ze str. 266-267 (zdj. poniżej).

JĘZYK ANGIELSKI:
The Coldest Place on Earth. Please listen and read the text about Antarctica. Then please do exercise 2. The vocabulary to write in your notebook and learn by heart is: the windiest – najbardziej wietrzny; winter – zima; light – jasno, światło; scientist – naukowiec; rain – deszcz; research – prowadzić badania naukowe; plant – roślina; protect – chronić.  Zdjęcie nr 2 i plik audio (1:52)


MUZYKA:
Utrwalenie piosenki pt. „ Na majówkę, na wędrówkę”. Poniżej podałam stronę, na której znajduje się  piosenka. Przypomnij sobie piosenkę: 

https://www.youtube.com/watch?v=6N5xHLANJEs  Następnie przejdź do kolejnej strony – karaoke. Zaśpiewaj piosenkę – masz podaną melodię i słowa. Powtórz kilka razy,  oczywiście 

z przerwami: https://www.youtube.com/watch?v=kFyZxZjPgjw 

WYCHOWANIE FIZYCZNE:
Temat: Wieloboje lekkoatletyczne. Dzisiaj kolejna porcja informacji dotycząca wielobojów. Część z Was brało udział w wielobojach, zaliczamy do nich trójbój i czwórbój i wiedzą, że do tej konkurencji potrzeba bardzo dużo energii i wytrzymałości. Może ktoś kiedyś spróbuje sił w takiej konkurencji, jednakże poprzedzone to musi być ogromnym wkładem treningowym. Przeczytajcie i do zapamiętania! Wieloboje lekkoatletyczne składają się z kilku konkurencji lekkoatletycznych. Najlepsze wyniki uzyskane przez zawodników w poszczególnych konkurencjach przeliczane są na punkty wg tabel wielobojowych i suma punktów decyduje o zajętym miejscu. Wieloboje rozgrywane są w konkurencjach dla kobiet (siedmiobój) i dla mężczyzn (dziesięciobój).Obie konkurencje odbywają się w ciągu dwóch kolejnych dni. czwórbój lekkoatletyczny. Czwórbój lekkoatletyczny – zawody lekkoatletyczne rozgrywane wśród uczniów klas szkoły podstawowej. Szkołę reprezentuje 6 zawodników lub 6 zawodniczek, obowiązkowo startujących we wszystkich konkurencjach.Rozgrywki polegają na przeprowadzeniu czterech konkurencji lekkoatletycznych: -Bieg na 60 m ze startu niskiego. -Rzut piłką palantową na odległość.-Skok w dal na odległość lub skok wzwyż.-Bieg na 600 metrów (dziewczęta), 1000 metrów (chłopcy). Po zakończeniu wszystkich konkurencji wyniki każdego zawodnika przeliczane są na punkty wg. tabel lekkoatletycznych.Wyniki poszczególnych zawodników są dodawane do siebie. Na wynik zespołu składa się 5 najwyższych wyników. Zawody rozgrywane są na szczeblach rywalizacji: szkolnych, powiatowych, wojewódzkich, ogólnopolskich. Pięciobój lekkoatletyczny (pentathlon) – dyscyplina sportowa składająca się z pięciu konkurencji, rozgrywana zarówno przez mężczyzn jak i przez kobiety. Do 1980 r. włącznie pięciobój był podstawową wielobojową konkurencją lekkoatletyczną wśród kobiet, rozgrywaną podczas igrzysk olimpijskich. W 1981 r. zastąpiony został siedmiobojem. Konkurencje w pięcioboju męskim:-skok w dal -rzut oszczepem -bieg na 200 m -rzut dyskiem -bieg na 1500 m Konkurencje w pięcioboju kobiecym: -bieg na 100 m przez płotki -pchnięcie kulą -skok wzwyż -skok w dal -bieg na 200 m Konkurencje w pięcioboju kobiecym w hali: -bieg na 60 m przez płotki -skok wzwyż -pchnięcie kulą -skok w dal -bieg na 800 m. Siedmiobój – (heptatlon) dyscyplina lekkoatletyczna, składająca się z 7 konkurencji. Na otwartym stadionie rozgrywana wyłącznie przez kobiety (mężczyźni rozgrywają tam dziesięciobój) a w hali przez mężczyzn (kobiety w hali startują w pięcioboju). Konkurencje siedmioboju kobiet na otwartym stadionie rozgrywane są w ciągu 2 dni w następującej kolejności: I dzień: bieg na 100 m przez płotki, skok wzwyż, pchnięcie kulą, bieg na 200 m, II dzień: skok w dal, rzut oszczepem, bieg na 800 m. Konkurencje siedmioboju mężczyzn w hali rozgrywane są w następującej kolejności: I dzień:bieg na 60 m, skok w dal, pchnięcie kulą, skok wzwyż II dzień:bieg na 60 m przez płotki, skok o tyczce, bieg na 1000 m. Konkurencje biegowe odbywają się seriami na czas. W konkurencjach technicznych przeprowadza się trzy kolejki, natomiast skok wzwyż (oraz skok o tyczce wśród mężczyzn) rozgrywany jest na normalnych zasadach. Wyniki uzyskane przez zawodniczki, przeliczane są na podstawie tabel wielobojowych na punkty i sumowane. Suma punktów decyduje o zajętym miejscu. Siedmiobój lekkoatletyczny pojawił się na igrzyskach olimpijskich dopiero w 1984, wcześniej (1964-1980) wśród kobiet rozgrywany był pięciobój. dziesięciobój lekkoatletycznyn Dziesięciobój – konkurencja lekkoatletyczna na otwartym stadionie, rozgrywana tylko przez mężczyzn, w skład której wchodzi 10 konkurencji. W hali mężczyźni rozgrywają siedmiobój. Dziesięciobój rozgrywany jest w ciągu 2 kolejnych dni:I dzień: bieg na 100 m, skok w dal, pchnięcie kulą, skok wzwyż, bieg na 400 m; II dzień: bieg na 110 m przez płotki, rzut dyskiem, skok o tyczce, rzut oszczepem, bieg na 1500 m. Konkurencje biegowe odbywają się seriami na czas, w konkurencjach technicznych przeprowadza się trzy kolejki. Skok wzwyż i o tyczce rozgrywany jest na normalnych zasadach. Wyniki uzyskane przez zawodników przeliczane są na podstawie tabel wielobojowych na punkty i sumowane. Suma punktów decyduje o zajętym miejscu. Dziesięciobój został włączony do programu olimpijskiego w 1912 roku. W olimpijskiej historii tej konkurencji znajdujemy także polski akcent – w 1972 roku w Monachium Ryszard Katus zdobył brązowy medal.

PONIEDZIAŁEK 8 czerwca 2020 r.

JĘZYK POLSKI:
Temat: „Katarynka” Bolesława Prusa – spotkanie z lekturą i jej autorem. Dzień dobry. Znajdź w Internecie informację o Bolesławie Prusie i wykonaj notatkę. Obejrzyj prezentację i zrób zamieszczone w niej zadania https://view.genial.ly/5e73cc0f0ca3797ae614fd74/presentation-katarynka

MATEMATYKA:
Wprowadzenie pojęcia prostopadłościanu. Badanie własności prostopadłościanu. Na tej lekcji  dowiesz się jak wygląda prostopadłościan oraz jakie ma własności. Na co dzień używasz różnych przedmiotów: pudełek, tubek, przyborów, narzędzi, urządzeń… mogę tak wymieniać bez końca. Każde z nich ma określony kształt, są to figury przestrzenne lub bryły. Książka, pudełko po butach, kostka do gry, karton z sokiem, szafa mają podobne kształty – są to prostopadłościany. Prostopadłościan to wielościan, który ma: 6 ścian w kształcie prostokąta, 12 krawędzi oraz 8 wierzchołków. Z każdego wierzchołka wychodzą trzy krawędzie różnej długości – nazywamy je długością, szerokością i wysokością prostopadłościanu. Obejrzyj filmik (możesz obejrzeć filmik tylko do 7 minuty): https://www.youtube.com/watch?v=5h9CyxzieDk i wykonaj zadania 9-12 ze str. 267-268 (zdj. poniżej).


HISTORIA:
Temat: Kazimierz Wielki-gospodarz, budowniczy. Przeczytaj temat ze skanu. Materiał dostępny na stronie: http://www.mos.waniorowo.pl/ Życzę powodzenia!

TECHNIKA:
Przedmioty dekoracyjne. Dzisiaj zupełnie coś nowego . Przesyłam Wam adres strony, na której  znajdziecie jak wykonać dekoracyjne przedmioty, które mogą być ozdobą Waszego pokoju. Każdy wybiera sobie to co chciałby zrobić.  Miłej pracy.
https://pl.pinterest.com/pin/549650329523400758/feedback/?invite_code=e35a8ac7ec87485fa45a10cdc9e81252&sender_id=679762274914797832

WYCHOWANIE FIZYCZNE:
Temat: Bieganie. Mam dla Was bardzo motywujący filmik. Pokazujący, że dla chcącego nic trudnego. Może to Was zainspiruje do ruszenia w ciekawą przygodę..:) https://www.youtube.com/watch?v=c6No4D6FAYI

RELIGIA:
Nauczyciel na zwolnieniu lekarskim.

PIĄTEK 5 czerwca 2020r.

KLASA V

JĘZYK POLSKI: „Katarynka” Bolesława Prusa. Kochani zadanie na weekend. Przeczytaj nowelę Katarynka Bolesława Prusa lub wysłuchaj audiobooka https://wolnelektury.pl/media/book/pdf/katarynka.pdf, https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/katarynka/audiobook/ 2. Uporządkuj plan wydarzeń https://learningapps.org/11200519Miłego weekendu!

INFORMATYKA: Witam. Przypominam, że na potrzeby zajęć z Informatyki jest założona wspólna skrzynka pocztowa informos@wp.pl z hasłem: waniorowo20. Wszyscy uczniowie znajdą na niej tematy kolejnych lekcji i będą mogli się ze mną bezpośrednio kontaktować wysyłając wiadomości z wykonanymi pracami. Serdecznie wszystkich pozdrawiam i życzę zdrowia. Andrzej Derkowski.

JĘZYK ANGIELSKI: The Super Friends – part 5. Please listen and read the comics and do exercises 6 and 7. Zdjęcie nr 1 i plik audio (2.27)

PLASTYKA: Najpiękniejsze oczy. Cuda przyrody. Dzisiaj zabiorą Was w podróż po najpiękniejszych miejscach na Ziemi. Zachęcam do obejrzenia filmu: https://www.focus.pl/artykul/cuda-przyrody A może masz takie miejsce, które Twoim zdaniem jest najpiękniejsze na Ziemi. Podziel się nim i narysuj to miejsce. Dla kogoś może to być zachód słońca nad jeziorem, dla kogoś innego szlak górski. Czekam na Wasze ciekawe miejsca.

GODZ. WYCH.: Moi drodzy, w poniedziałek obchodziliście swoje święto. Z tej okazji troszkę historii. Międzynarodowy Dzień Dziecka w Polsce oraz w innych byłych państwach socjalistycznych obchodzony jest 1 czerwca już od 1950 roku. Po raz pierwszy święto to zorganizowano w związku z akcją zbierania podpisów pod Apelem sztokholmskim. Dwa lata później Dzień Dziecka stał się świętem stałym. Jego inicjatorem jest organizacja zwana International Union for Protection of Childhood, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata. Dzień Dziecka ustanowiony został w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych.  Co ciekawe, w niektórych krajach na świecie Dzień Dziecka wcale nie jest obchodzony 1 czerwca. Przykładowo we Francji obchodzi się Święto Rodziny, które wypada 6 stycznia. W Japonii oddzielnie obchodzą swoje święto dziewczynki (3 marca) i chłopcy (5 maja). W Turcji 23 kwietnia obchodzony jest Narodowy dzień suwerenności i dzień dzieci. Wszystkich chętnych zapraszam do sprawdzenia swoich możliwości intelektualnych w teście z wiedzy ogólnej. https://czasdzieci.pl/quizy/quiz,221406-quiz_wiedzy_ogolnej.html Powodzenia.

CZWARTEK 4 czerwca 2020r.

JĘZYK POLSKI: Zbójca o wrażliwym sercu. Witajcie Moi Drodzy. Dziś czytanie! Przeczytajcie bardzo powoli tekst zamieszczony w linku https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/ballady-i-romanse-powrot-taty.html Jest to ballada Adama Mickiewicza „Powrót taty”. Pamiętajcie, że na dole znajdują się wyjaśnienia trudnych słów. Po przeczytaniu ułóżcie plan wydarzeń. Pomoże Wam ta prezentacja https://learningapps.org/display?v=pnid3ac6n20. Przepiszcie go do zeszytu. Powodzenia, życzę.

MATEMATYKA: Plan, mapa, skala – zadania utrwalające. Dzisiaj utrwalimy sobie wiadomości związane z mapą i skalą. Dla utrwalenia i przypomnienia sobie wiadomości obejrzyj filmik: https://www.youtube.com/watch?v=2rNJHer4tno. Wykonaj zad. 1-4 str. 263, w zad. 2 wykonaj tylko punkt a). Nie zapomnij przesłać zadań z całego tygodnia sprawdzenia 🙂

HISTORIA: Kazimierz Wielki-dobry dyplomata. Przeczytaj temat ze skanu i wykonaj ćwiczenia. Życzę powodzenia!

BIOLOGIA: Korzeń i pęd roślin okrytonasiennych. Temat ten dokładnie jest omówiony na filmie. Są tam wiadomości z Waszego podręcznika. Proszę o obejrzenie filmu: https://www.youtube.com/watch?v=MeTIJRcgo68 Następnie wykonaj notatkę do zeszytu:1.Funkcje korzenia: a) utrzymanie rośliny w glebie b) pobieranie z gleby wody i soli mineralnych 2. Budowa korzenia. Pod tym punktem proszę na podstawie filmu narysować korzeń i zaznaczyć wszystkie jego elementy.3.Wyróżniamy następujące systemy korzeniowe: a) palowy b) wiązkowy 4.Przykłady modyfikacji korzeni: a) spichrzowe np. marchew b) czepne np. bluszcz c) podporowe np. kukurydza d) oddechowe np. cypryśnik 5. Funkcja łodygi: a) podtrzymuje liście, kwiaty i owoce b) zapewnia transport substancji między organami 6. Przykłady modyfikacji pędu: a) bulwy np. ziemniak b) kłącza np. imbir c) rozłogi np. truskawka d) cebule np. cebula e) wąsy czepne np. winorośl f) ciernie np. kaktus g) liście pułapkowe np. muchołówka Waszym zadaniem będzie teraz na podstawie filmu napisać jaką funkcję pełni liść, a następnie narysować liść i zaznaczyć na nim blaszkę liściową, nerwy i ogonek liściowy. Wszystko jest na filmie.

WYCH. FIZ.: Wykonujemy serie ćwiczeń wzmacniających wybrane partie mięśniowe. Zadanie na dziś : zwiększamy ilość zadanych ostatnio powtórzeń o 3 każdego ćwiczenia. Dla chętnych można zrobić dwie serie. Przed ćwiczeniami proszę wywietrzcie pokój, przygotujcie bezpieczne miejsce do ćwiczeń i ubierzcie się w odpowiedni strój do ćwiczeń. Powodzenia.

RELIGIA: Dzień Dziecka- moje prawa i obowiązki. Zadanie domowe Pomódl się wieczorem, by każde dziecko mogło się szczęśliwie rozwijać w atmosferze miłości i szacunku oraz miało warunki do godnego życia.

ŚRODA 3 czerwca 2020r.

JĘZYK POLSKI: Grupa podmiotu i grupa orzeczenia Witajcie!Wracamy do składni. Podmiot i orzeczenie – dwie najważniejsze części zdania – już znacie. Odróżniać zdanie od równoważnika zdania – umiecie. Wskazać zdanie pojedyncze rozwinięte i nierozwinięte – także umiecie. Dziś kolejna porcja składniowych informacji – grupa podmiotu i orzeczenia. Zapoznajcie się z prezentacją i wykonajcie w zeszycie zadanie domowe przy użyciu kolorów. Wyślijcie mi je wszyscy dziś na maila. Powodzenia! P.S. Mała podpowiedź: W zdaniu: Opowiadają o nim różne legendy – podmiot jest ukryty. (Oni) opowiadają o nim różne legendy. https://view.genial.ly/5e984a6d8a1e5e0e20573916/interactive-image-grupa-podmiotu-i-orzeczenia-kl-iv?fbclid=IwAR19i-_AjqyWOgoxsGNH8Y06WuCEd4ovFnjQE093U3u8tFLswcJUtmIdbTE

MATEMATYKA: Plan, mapa, skala – obliczanie skali mapy. Na dzisiejszej lekcji nauczysz się obliczać w jakiej skali jest mapa gdy mamy podaną długości odcinka w rzeczywistości i na mapie. Gdy mamy podaną odległość rzeczywistą dwóch oddalonych od siebie punktów i ich długość na planie lub mapie w bardzo prosty sposób można obliczyć skalę w jakiej został(a) wykonany plan, mapa. Wystarczy odległość w rzeczywistości podzielić przez odległość na planie, mapie. Najpierw jednak najlepiej wszystkie jednostki długości zamienić na centymetry, np. odległość między dwoma miastami wynosi 30km a na mapie ma ona długość 5cm zatem skala mapy wynosi 1:600000, bo 30km:5cm=3000000cm:5cm=600000. Odległość między tymi samymi miastami na innej mapie wynosi 10cm, zatem skala tej mapy to 1:30000, bo 30km:10cm=3000000cm:10cm=30000. Przyjrzyj się jak wykonano obliczenia w ramce i wykonaj zadania 13-16 ze str. 261-2.

JĘZYK ANGIELSKI: Superlative adjectives. Dziś kolej na stopień najwyższy przymiotnika. Nauczycie się o najlepszych, najpiękniejszych i najwspanialszych… Proszę popatrzcie na tabelkę w ćw. 1 i przepiszcie/przerysujcie ją do zeszytu. Możecie w środkowej kolumnie dodane końcówki, a w przymiotnikach nieregularnych całe wyrazy zaznaczyć na kolorowo. Proszę zróbcie także ćw. 2. Każde zdanie musicie uzupełnić dwoma informacjami. Przymiotnikiem w stopniu najwyższy i słowem z ramki. Jeśli znajdzaiecie ochotnika możecie też poćwiczyć stopniowanie przymiotników wykonując ćw.3 Zdjęcie nr 1.

GEOGRAFIA: Niezwykłe miejsca na Ziemi. Strefy krajobrazowe na kuli ziemskiej to obszary o podobnych warunkach klimatycznych i typowej dla nich roślinności. Na krajobraz składają się: ukształtowanie powierzchni, pokrycie terenu.. Ziemia jest piękną planetą z pięknymi krajobrazami. Możemy zobaczyć to filmie, do którego podaję link https://youtu.be/KcVoSboShYM

WYCH. FIZ.: Domowe BHP aktywności fizycznej-bezpieczeństwo podczas ćwiczeń wykonywanych w domu samodzielnie. Proszę abyście podczas swojej aktywności fizycznej zwrócili uwagę na:1)Korzystaj ze sprzętów domowych, ale rozsądnie i bezpiecznie.2)Zwracaj uwagę na prawidłową technikę ćwiczeń, a zwłaszcza przysiadów i brzuszków.3)Nie rozleniwiaj organizmu i nie ćwicz bezpośrednio po jedzeniu.4)Bezpieczne miejsce to nie tylko miejsce do ćwiczeń fizycznych. To także miejsce gdzie się z relaksujesz i odpoczniesz gdy jesteś zmęczony lub zestresowany. Bo jak już wiesz ćwiczenia są tak samo ważne jak odpoczynek. Zadania do wykonania:1) Zapoznaj się z artykułem w załączonym linku. 2)Zastanów się czy miejsce w którym ćwiczysz jest bezpieczne. W razie wątpliwości zapytaj dorosłego. 3) Czy prawidłowe wykonanie techniki ruchu zwiększa bezpieczeństwo? 4) Zapoznaj się z filmem z linku. Znajdź swoje bezpieczne miejsce. Czytaj więcej na: https://aktywne.trojmiasto.pl/Przedmioty-codziennego-uzytku-ktore-pomoga-nam-cwiczyc-w-domu-n143244.html#tri

WTOREK 2 czerwca 2020r.

JĘZYK POLSKI: Prasa w naszym życiu. Drogie Dzieci! Dziś kilka słów o prasie. Oglądajcie slajdy z prezentacji powoli, czytajcie uważnie, wykonajcie polecenia z ostatniego slajdu. https://view.genial.ly/5ead8a84eacf4c0d6716bf6f/presentation-prasa-kl-5?fbclid=IwAR351WzVmDJhBbBfVANsF-DvYCl3gbe6TB5ykd19k3AaEtr2GepuHP3U9Yg Pozdrawiam!

MATEMATYKA: Plan, mapa, skala – obliczanie rzeczywistej długości odcinka w terenie na podstawie mapy. Na tej lekcji nauczysz się jak obliczać rzeczywistą odległość na podstawie skali mapy. Przypominam, że skala 1:100 oznacza, że 1cm na mapie, planie to w rzeczywistości 100cm, czyli 1m. Skala 1:140000 oznacza, że 1cm na mapie to w rzeczywistości 140000cm, czyli 1,4km (140000cm=1400m=1,4km. Skala 1:6000000 oznacza, że 1cm na mapie to 6000000cm w rzeczywistości, czyli 60km (6000000cm=60000m=60km). Jeżeli na tej mapie odcinek pomiędzy dwoma punktami wynosi 5cm to w rzeczywistości ten odcinek ma 300km, bo 5·60=300. Jeżeli odległość na tej mapie wynosi 1,2cm to w rzeczywistości ta odległość ma 72km, bo 1,2·60=72. Aby utrwalić sobie wiedzę z dzisiejszej lekcjiobejrzyj filmik: https://www.youtube.com/watch?v=ZjNTiiXubR4. Przyjrzyj się przykładowi z ramki i wykonaj zadania 9-12 ze str. 260. Pamiętaj o zamianie mniejszych jednostek długości na większe jednostki (o ile to możliwe) – będzie łatwiej Tobie liczyć.

JĘZYK ANGIELSKI: Giving opinions. Wyrażanie opinii. Please listen to the dialogue and write the answers to the questions in exercise 1. (Proszę posłuchajcie dialogu i odpowiedzcie na pytania z ćw. 1.) 1. Who is Hattie’s favourite pop star? (Kto jest Hattie ulubioną gwiazdą popu?) 2. Does Clare like Ed Sheeran? (Czy Clare lubi Eda Sheerana?) 3. Who likes Ariana Grande? (Kto lubi A. Grande?) Please also do exercises 3 and 4. Useful vocabulary: agree – zgadzać się, favourite – ulubiony, opinion – opinia, really – naprawdę, what- co.   Zdjęcie nr 2 + nagranie.

MUZYKA: Nauka piosenki pt. „ Na majówkę, na wędrówkę”. Poniżej podałam stronę, na której znajduje się piosenka. Twoim zadaniem jest wysłuchanie piosenki, potem kolejny raz . https://www.youtube.com/watch?v=6N5xHLANJEs Następnie przejdź do kolejnej strony – karaoke. Zaśpiewaj piosenkę – masz podaną melodię i słowa. Powtórz kilka razy, oczywiście z przerwami: https://www.youtube.com/watch?v=kFyZxZjPgjw

WYCH. FIZ.: Nauka projektowania obwodu stacyjnego. Ćwiczenia ogólnorozwojowe w domu. Dziś zaprojektuj swój obwód stacyjny składający się z 6 stacji z użyciem przedmiotów codziennego użytku: butelki z woda <zamiast hantli>, skakanka <jeśli masz> inwencja twórcza zależy od ciebie1)Na początek wykonaj rozgrzewkę wg filmu https://www.youtube.com/watch?v=u1OjinYZTss Przykładowo obwód stacyjny w domu Stacja 1 PRZESKOKI OBUNÓŻ – PRZÓD TYŁ PRZEZ NP. SKAKANKĘ ALBO PASEK Stacja 2 PLANK (deska) NA PZEDRAMIONACH JAK PRAWIDŁOWO WYKONAC PLANK? https://www.youtube.com/watch?v=HrjC68WNSlE&t=31s Stacja 3 POMPKI Jak prawidłowo wykonać pompkę? https://www.youtube.com/watch?v=boSpmZZp74U Stacja 4 Brzuszki z leżenia tyłem.Jak prawidłowo wykonać brzuszki? https://www.youtube.com/watch?v=lRpBa24buXg Stacja 5 SKOKI NA SKAKANCE Jeśli nie masz skakanki – zrób skip A w miejscu wysoko unosząc kolana.STACJA 6 ĆWICZENIA NA TRICEPS Można użyć hantli, butelek z wodą, ręce wyprostowane w przód z butelkami –hantlami. Każdą stację wykonuję 40 sekund przerwa między stacjami 10 sekund, 2 razy cały obwód. WŁĄCZ MUZYKĘ, WEŹ WODĘ, RĘCZNIK I DO BOJU!!!! BRAK SPRZĘTU TO ŻADNA WYMÓWKA. Dla chętnych STWÓRZ SWÓJ OBWÓD W DOMU. WYŚLIJ MI ZDJĘCIA LUB OPIS na Messenger. ĆWICZ NA SWOIM OBWODZIE LUB ZAPROPONOWANYM PRZEZE MNIE

PONIEDZIAŁEK 1 czerwca 2020r.

JĘZYK POLSKI: Kochani z okazji Waszego święta, życzę Wam wszystkiego co najlepsze, zdrowia oraz samych radosnych chwil w życiu. Dziś dla Was mała niespodzianka- nie będzie tradycyjnego tematu. Proszę wejdźcie w link i zagrajcie https://panstwamiasta.net/new-game.xhtml a jeśli macie rodzeństwo, możecie zagrać w tradycyjny sposób na –kartce. Jeszcze raz samych uśmiechów na twarzy z okazji Dnia Dziecka. P.S pamiętajcie o Wielkich literach!

MATEMATYKA: Plan, mapa, skala – obliczanie odległości między dwoma punktami na mapie. Na tej lekcji przypomnisz sobie podstawowe wiadomości o skali i mapie. Aby mapa lub plan spełniały swoje zadania, muszą być wykonane w taki sposób, aby każdy potrafił je właściwie odczytać. Dlatego właśnie zamieszcza się na nich wiele różnych oznaczeń. Za ich pomocą na mapach i planach przedstawia się różne obiekty i zjawiska istniejące w rzeczywistości (np. położenie drogi, rzeki, jeziora, kościoły, pomniki, hotele…) lub umowne, będące efektem różnego rodzaju ustaleń (np. granice państw). Znaczenie tych symboli zawsze opisane jest w legendzie. Przypominam: skala określa, czy długość danego odcinka została zmieniona, a jeśli tak, to ile razy został on pomniejszony lub powiększony. Skala 1:100 oznacza pomniejszenie długości 100 razy. Skala 100:1 oznacza powiększenie długości 100 razy. Skala 1:1 oznacza, że długość odcinka nie zmieniła się. Do czego przydaje nam się skala? Obejrzyj filmik: https://www.youtube.com/watch?v=u77UY0LQb4U&list=PLef0yBMrEiIiCPRD-aJd061TPg9mMQusu Aby obliczyć ile wynosi 1cm na mapie w danej skali należy zapisać naszą skalę w centymetrach i zamienić je (o ile się da) na większe jednostki długości, np.: na mapie wykonanej w skali 1:50000, 1cm na mapie to 50000cm w rzeczywistości, czyli 50m. Na mapie wykonanej w skali 1:25000000, 1cm na mapie to 25000000cm w rzeczywistości, czyli 250km, bo 25000000cm=250000m=250km itd. A co musisz zrobić aby obliczyć odległość między dwoma punktami na mapie, jeśli mamy podaną ich odległość w terenie? Podaję jedną z możliwych metod: najpierw obliczamy jakiej długości w rzeczywistości odpowiada 1cm na mapie, a następnie podaną wcześniej odległość w terenie dzielimy przez tą obliczoną. Np.: Mapę wykonano w skali 1:800000 a odległość w terenie między punktem A i B wynosi 4km. Ile wynosi ta odległość na mapie? 1cm na mapie to 800000cm w terenie, czyli 8km (800000cm=8000m=8km), 4km:8km=0,5, czyli odległość na mapie między punktami A i B wynosi 0,5cm. Przyjrzyj się przykładowi w ramce i wykonaj dowolna metodą zadania 2-6 ze str. 259.

HISTORIA: Odbudowa Królestwa Polskiego. Przeczytaj temat ze skanu i wykonaj ćwiczenia. Życzę powodzenia!

TECHNIKA: Medalion z masy solnej. Zaprojektuj i wykonaj ozdobny medalion z masy solnej. Masę solną możesz przygotować samodzielnie: przygotuj 2 szklanki mąki, 1 szklanka drobnoziarnistej soli kuchennej 1 szklanka wody. Do miski wsyp część mąki i sól. Mieszając dolewaj powoli wodę, aż do uzyskania ciasta o zwartej konsystencji. Jeżeli ciasto jest zbyt lepkie, dodaj mąki, jeżeli się kruszy , dolej wody. Gdy wykonasz medalion włóż go do piekarnika na 0,5 – 2 godz. w temperaturze 150 stopni. Blachę wyłóż folią aluminiową, a dopiero połóż swój medalion. Jeżeli z różnych przyczyn nie możesz wykonać medalionu z masy solnej, wykonaj go z tektury lub plasteliny. https://www.youtube.com/watch?v=17kFusxFZWc

WYCH. FIZ.: Siatkówka od podszewki. Witajcie! W dniu dzisiejszym, w telegraficznym skrócie historia polskiej siatkówki i jej największe sukcesy. Po obejrzeniu filmu prześlijcie odpowiedzi na dwa pytania( odpowiedzi znajdziecie w filmie).W którym roku Polska wygrała Ligę Światową? Wymień 3 nazwiska trenerów, którzy prowadzili reprezentację polskich siatkarzy? Na odpowiedzi czekam do środy. https://www.youtube.com/watch?v=ryIR_aelXCE

RELIGIA: Jak okazać im miłość? Dzień Matki i Dzień Ojca.

PIĄTEK 29 maja 2020r.

JĘZYK POLSKI: Kogo można spotkać w baśniowej krainie? Witajcie! Dzisiaj trochę pozgadujecie, ciekawa jestem, czy znacie baśnie?Zadam Wam 10 pytań, a Wy w zeszycie napiszcie odpowiedzi. Postarajcie się wykonać pracę samodzielnie. Jak czegoś nie wiecie, to postawcie obok numerka minus. Sprawdzacie swoją wiedzę na temat znajomości baśni. UWAGA:1.Brat Małgosi, który uwielbiał słodycze(3 litery)2.Kolor kapturka, który nosiła bohaterka baśni o złym wilku(8 liter)3.Imię Palucha, malutkiego chłopca(6 liter)4.Potwór,którego pokochała piękna wielbicielka róż(6 liter)5.Gadający sierściuch w butach(3 litery)6.Np.siedmiomilowe(4 litery)7.Brat Gerdy(3 litery)8.Zamieszkała w lesie z krasnoludkami(7 liter)9.Naprawdę malutka dziewczynka(10 liter)10.Czarny charakter w baśni o Czerwonym Kapturku(4 litery).Teraz praca dla chętnych na szóstkę: Z odgadniętych wyrazów wyjdzie hasło ŚWIAT BAŚNI. Należy narysować krzyżówkę i wysłać na mój Messenger.

INFORMATYKA: Witam. Przypominam, że na potrzeby zajęć z Informatyki jest założona wspólna skrzynka pocztowa informos@wp.pl z hasłem: waniorowo20. Wszyscy uczniowie znajdą na niej tematy kolejnych lekcji i będą mogli się ze mną bezpośrednio kontaktować wysyłając wiadomości z wykonanymi pracami. Serdecznie wszystkich pozdrawiam i życzę zdrowia. Andrzej Derkowski.

JĘZYK ANGIELSKI: Comparative adjectives. Proszę popatrzcie na tabelę w ćw. 1 i 4. Tak tworzymy stopień wyższy przymiotników. Proszę przepiszcie sobie do zeszytu podane przykłady z ćw. 1 i 4. Proszę także obejrzyjcie sobie ten filmik: Comparative adjectives  Gdyby wszystko nie było do końca jasne to jeszcze ten: Comparatives and Superlatives Proszę zróbcie w zeszycie ćw. 2, 3 i 8 (useful vocabulary: swimming pool – basen; cycle – jeżdzić na rowerze; countryside – krajobraz, okolica. Możecie także poćwiczyć sobie stopniowanie przymiotników wykonując ćwiczenia: Comparative adjectives albo https://www.gamestolearnenglish.com/fast-phrases/ (compare 1 & 2).

PLASTYKA: Witraż. Dzisiaj ciąg dalszy pracy z witrażem. Masz już przygotowany szablon, więc teraz należy go wypełnić kolorowa bibułą. https://www.youtube.com/watch?v=GXz8cvAEJSE Czekam na zdjęcia Waszych prac do przyszłego piątku.

GODZ. WYCH.: Kim jest dla mnie mama? Jaka rolę pełni w naszym życiu? Dziś bardzo piękny temat. Zawiera 2 bardzo ważne pytania. Proszę przemyślcie sobie i niech każdy z Was odpowie sobie na nie sam. Pamiętajcie również, że oprócz mamy jest również tata i też ma swoje święto. Krótkie informacje zawarłam w załączniku. Przeczytajcie i nigdy nie zapomnijcie o tych ważnych datach najważniejszych osób dla każdego z nas. Dzień Matki i Dzień Ojca to święta, które w poszczególnych krajach obchodzone są w różnych terminach. Kiedy w Polsce składamy życzenia rodzicom? Dzień Matki – 26 maja pamiętajmy o złożeniu życzeń mamie W Polsce Dzień Matki obchodzony jest jak zawsze 26 maja. W tym roku święto to wypada we wtorek. W większości krajów, np. w Stanach Zjednoczonych, Chinach czy Niemczech święto matek już się odbyło – w tych państwach przypada ono w drugą niedzielę maja.Według historyków pierwsze obchody Dnia Matki sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian. Na wiosnę szczególnym kultem otaczano wtedy matki-boginie, które symbolizowały płodność i urodzaj. Bardziej bliskie nam współcześnie obchody pojawiły się ponownie w XVII wieku w Anglii. Niedziela u matki była tradycją, a zarazem dniem wolnym od pracy. Tego dnia dzieci odwiedzały swoje mamy i ofiarowały im kwiaty, słodycze czy inne podarunki. W Europie święto honorujące matki zaczęło być wprowadzane po zakończeniu II wojny światowej. Dzień Ojca – 23 czerwca w Polsce święto obchodzą ojcowie Od 23 czerwca 1965 roku w Polsce obchodzony jest także Dzień Ojca. W tym roku będzie to wtorek. Tradycyjnie tego dnia dzieci składają życzenia swoim ojcom, wręczają im laurki czy drobne prezenty. Tradycja Dnia Ojca nie jest tak długa, ani nie zyskała tak dużej popularności na świecie jak Dzień Matki. Z roku na rok jednak święto staje się jednak coraz bardziej znane. Obchody Dnia Ojca zostały zapoczątkowane w Stanach Zjednoczonych po tym, jak ogromnym sukcesem okazały się święta honorujące matki. W USA ojcowie mogli cieszyć się swoim dniem po raz pierwszy w 1910 roku. Sonory Smart Dodd, córka weterana wojennego, chciała upamiętnić ojców, którzy także ponoszą trud opieki nad rodziną. Sonory w szczególności myślała o swoim ojcu, który po śmierci matki samotnie wychowywał szóstkę swoich dzieci. W 1972 roku prezydent Nixon oficjalnie ustanowił Dzień Ojca

CZWARTEK 28 maja 2020r.

JĘZYK POLSKI: Wykrzyknik – znak pełen emocji! Witajcie! Na początek, krótka lekcja o wykrzykniku. Zapoznajcie się z prezentacją. W zeszycie zapiszcie temat oraz krótką informację o tym, kiedy stosujemy ten znak interpunkcyjny https://view.genial.ly/5e89bbf2260c290e39ae3003/horizontal-infographic-review-wykrzyknik

MATEMATYKA: Zastosowanie własności miarowych kątów do rozwiązywania zadań. Na dzisiejszej lekcji będziesz rozwiązywać zadania z kątami w sytuacjach praktycznych. Wykonaj zadania 31-35 ze str. 254. Nie zapomnij przesłać zadań z całego tygodnia sprawdzenia 🙂

HISTORIA: Społeczeństwo i gospodarka Polski dzielnicowej. Przeczytaj temat ze skanu i wykonaj ćwiczenia. Życzę powodzenia!

BIOLOGIA: Cechy charakterystyczne i znaczenie roślin okrytonasiennych. Dzisiaj przechodzimy do roślin okrytonasiennych. Przeczytaj temat na stronie epodrecznik. https://epodreczniki.pl/a/okrytonasienne/Df0Pjn95x Wykonaj notatkę w zeszycie: 1.Okrytonasienne to najliczniejsza i najbardziej rozpowszechniona grupa roślin na Ziemi. 2. Okrytonasienne jako jedyne spośród roślin wytwarzają owoce. 3. Do drzew liściastych występujących w Polsce należą m.in. dęby, buki, graby, klony, lipy, brzozy i jesiony. Zadanie domowe: na podstawie informacji w epodrecznik napisz jakie znaczenie mają okrytonasienne.

WYCH. FIZ.: Poznajemy grę rekreacyjną Korfball. Witajcie!!! Życząc dobrego dnia zaczynamy!!! Zapoznajcie się z tekstem pod poniższym linkiem. http://www.korfball.pl/wprowadzenie/ Następnie popatrzcie jak to wygląda na boisku podczas meczu (wystarczy 10 – 15 min.)Dla chętnych – całość. https://www.youtube.com/watch?v=fKsNwtdCDCk

RELIGIA: Św. Brat Albert-być jak bochen chleba.

ŚRODA 27 maja 2020r.

JĘZYK POLSKI: Niesforny przecinek Dziś zajmiemy się niesfornym przecinkiem. Ten znak interpunkcyjny sprawia wiele kłopotów uczniom. Obejrzyjcie filmik. https://biteable.com/watch/gdzie-postawi-przecinek-2560906?fbclid=IwAR0Sg3LYzt9MMFAXHUSRb4w12giaw74_vJ3znF0io3_eAZQYQvRzlrprrT8 Zasada jest, wbrew pozorom, bardzo prosta. Istnieje mała grupka spójników, która nie lubi przecinka – wystarczy zapamiętać te spójniki, a przed pozostałymi stawiać przecinek. Spójniki, które nie lubią przecinka to: I Oraz Albo Bądź Lub Ani Ni. Jak je zapamiętać? Zaśpiewajcie niesforne spójniki korzystając z melodii psalmu kościelnego.

MATEMATYKA: Rodzaje kątów i ich własności. Na tej lekcji przypomnisz sobie rodzaje kątów ze względu na ich miarę. W klasie 4 poznaliśmy kąty o dokładnej wielkości: kąt zerowy (ma on 0º), kąt prosty (ma 90º), kąt półpełny (ma 180º), kąt pełny (ma 360º) oraz kąty, które znajdują się pomiędzy nimi: kąt ostry (ma on więcej niż 0º a mniej niż 90º), kąt rozwarty (ma więcej niż 90º a mniej niż 180º). Teraz poznamy dwa inne kąty: kąt wypukły i kąt wklęsły. Kąt wypukły to kąt, który ma miarę mniejszą lub równą 180º oraz 360º. Kąt wklęsły to kąt, który ma miarę większą od 180º a mniejszą od 360º. Dwie półproste o wspólnym początku, nieleżące na jednej prostej, wyznaczają dwa kąty: wypukły i wklęsły, które razem dają w sumie 360º. Dla przypomnienia i utrwalenia obejrzyj filmik: https://www.youtube.com/watch?v=xUuvjt7kBK0. Przeczytaj informacje z ramki i wykonaj zadania 26-30 ze str. 253.

JĘZYK ANGIELSKI: Agata and friends – photostory. Please read the story at least twice. (Proszę przeczytajcie historyjkę przynajmniej dwa razy.) And do exercises 3 and 4. In exercise 3 you don’t need to write in your notebook whole sentences, just answers: 1d.ect. (W ćw. 3 nie musicie przepisywać zdań do zeszytu, wystarczy odpowiedż 1d.) In exercise 4 please write the English phrase and its Polish translation. (W ćw. 4 proszę napiszcie wyrażenie po angielsku i jego polskie tłumaczenie.) Zdjęcie nr 1.

GEOGRAFIA: Krajobrazy Świata. Największy las tropikalny i największa rzeka Amazonka na ziemi tworzą największy ekosystem na ziemi.Las deszczowy Amazonii to największy i najbogatszy w gatunki roślin i zwierząt obszar na naszej planecie i zajmuje 5,3 mln kilometrów kwadratowych. Rośnie tam 25% drzew całej planety oraz żyje prawie 2/3 wszystkich gatunków zwierząt i roślin. Żyje tam przynajmniej 40 000 gatunków roślin, 427 ssaków, 1294 ptaków, 378 gadów, 427 gatunków płazów, 150 gatunków motyli i około 3 000 ryb.Proszę abyście obejrzeli film udostępniam link https://youtu.be/DY7_kV4yawE

WYCH. FIZ.: Aktywność fizyczna – znaczenie dla zdrowia. Witajcie! Brak codziennej i odpowiedniej aktywności fizycznej, bezpośrednio przekłada się na stan zdrowia i jakość życia. Do obejrzenia krótki film, który uzmysłowi nam wszystkim, jak aktywność jest ważna. Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=DJAWO6xFmU8

WTOREK 26 maja 2020r.

JĘZYK POLSKI: Moim autorytetem jest… mama. Sprawdź w słowniku definicję autorytetu i zapisz. Przeczytaj wiersz https://poezja.org/wz/%C5%9Awirszczy%C5%84ska_Anna/23575/Dzie%C5%84_matki Zapisz co jest tematem wiersza? kto mówi w wierszu? jak wytłumaczymy zakończenie wiersza? Mamy cieszą się uznaniem dzięki pewnym cechom, które posiadają. Z zestawu cech, ułóż je w piramidę od najważniejszych do mniej istotnych: troskliwość pracowitość dobroć serdeczność opiekuńczość, cierpliwość wytrwałość mądrość życzliwość szczerość. Dla chętnych uczniów na wyższą ocenę- opisz swoją mamę.

MATEMATYKA: Suma kątów w czworokącie. Na tej lekcji przypomnisz sobie podstawowe wiadomości o kątach w wybranych czworokątach. Wiesz już z wcześniejszych lekcji geometrii, że suma wewnętrznych kątów w dowolnym czworokącie wynosi 360º. W kwadracie i prostokącie każdy kąt ma 90º. W trapezie na jednym ramieniu suma kątów wynosi 180º, podobnie jest w równoległoboku: suma kątów na jednym boku wynosi 180º. Wiemy również, że kąty przeciwległe w równoległoboku mają tą samą miarę, czyli są równe. W trapezie równoramiennym kąty przy tej samej podstawie też są tej samej miary. Obejrzyj filmik: https://www.youtube.com/watch?v=_MBeHGFpHMI i wykonaj zadania 20-21 ze str. 251 oraz zadania 23-24 ze str. 252.

JĘZYK ANGIELSKI: Nature. Today we start a new unit. Please write these words in your notebook and translate them into Polish (Proszę zapiszcie nowe słówka w zeszycie i przetłumaczcie je. Korzystajcie z obrazków, a jeśli nie jesteście pewni, zawsze możecie odszukać słowo w słowniku np. google tłumacz): 1 cliffs; 2 woods; 3 island; 4 field; 5 sea; 6 beach; 7 mountain; 8 valley; 9 hill; 10 waterfall; 11 lake; 12 river. Please also do exercises 3 and 4. Zdjęcie nr 2.

MUZYKA: Utrwalenie piosenki pt. „ Dla Mamy”. Słowa i melodia znajdują się na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=M0CeBf0VXnk Napisz w kilku zdaniach o czym jest mowa w tej piosence.

WYCH. FIZ.: Hartowanie organizmu. Przyzwyczajanie do zmieniających się temperatur i czynników meteorologicznych (podwyższanie odporności ogólnej).Po zapoznaniu się z załączoną prezentacją proszę napisać jednym zdaniem, w jakim celu należy hartować organizm? https://drive.google.com/file/d/1vBRKwNn1WTjvD0uIYAXsPoqpDMBNWOPl/view

PONIEDZIAŁEK 25 maja 2020r.

JĘZYK POLSKI: Nad i ale – znam te słowa doskonale! Dzień dobry! Po Panu Przysłówku, czas na analizę kolejnych części mowy: Pana Przyimka oraz Pani Spójnik. Są to nieodmienne części mowy. Pan Przyimek pomaga nam zlokalizować przedmioty w przestrzeni. Jest niesamodzielny, co oznacza, że zawsze łączy się z innymi częściami mowy, nie może istnieć sam. Z Panem Rzeczownikiem tworzy WYRAŻENIE PRZYIMKOWE. Przykłady przyimków to: nad, pod, obok, naprzeciwko, za, przy, przed, po, od, do, o ….Przykłady wyrażeń przyimkowych: nad rzeką, pod lasem, obok jeziora, za górami, po lekcjach, do babci…Spójnik – jak sama nazwa wskazuje „spaja”, czyli łączy nam wypowiedź. Przykłady spójników: i, oraz, ale, albo, lub, lecz, gdyż, więc, dlatego, a, ani, ponieważ…Zobaczcie, czy potraficie odróżnić przyimki od spójników: https://wordwall.net/resource/917040/polski/przyimek-czy-sp%c3%b3jnik

MATEMATYKA: Suma kątów w trójkącie. Na tej lekcji przypomnisz sobie ile wynosi suma kątów w trójkącie. Przypominam: Suma kątów wewnętrznych w trójkącie wynosi 180º (uczyliśmy się już o tym). Skąd to wiemy? robiliśmy proste doświadczenie z trójkątem – teraz już możemy poznać matematyczny dowód na sumę kątów w trójkącie 🙂 obejrzyj filmik: https://www.youtube.com/watch?v=lKvKuY8CZCw Wiemy również z wcześniejszych lekcji, że w trójkącie równobocznym wszystkie kąty są równe i mają po 60º, bo 180º:3=60º. W trójkącie równoramiennym kąty przy podstawie są równe. Wykonaj zadania 16-18 ze str. 250.

HISTORIA: Rozbicie dzielnicowe. Przeczytaj temat ze skanu i wykonaj ćwiczenia. Życzę powodzenia!

TECHNIKA: Kiedy dbamy o środowisko, dbamy o siebie. Dzisiejsza lekcja to kolejna, na której stworzycie pracę z odpadów komunalnych. Każdy z Was wykona to co chce. Może to być wymyślona postać lub jakaś rzecz np. laptop z pudełka i plastikowych nakrętek, domek, rakieta itp. Oczywiście wybór należy do Was – zależy to od tego jakimi materiałami dysponujecie w domu. Dla ułatwienia proszę wejść na Google i wpisać prace z odpadów, a następnie wejść w grafikę i tam znajdziecie wiele pomysłów. Myślę, że każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie. Czekam na zdjęcia prac do 1 czerwca.

WYCH. FIZ.: Letnie Igrzyska Olimpijskie.Witajcie!!!! Dzisiaj krótka historia Letnich Igrzysk Olimpijskich.link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=j7EAgPJtqZU  Co symbolizują kolory kół olimpijskich??? Odpowiedź krótka i zwięzła.

RELIGIA: Majówki- i co czuje i co żyje, niech z nami sławi Maryję.

PIĄTEK 22 maja 2020r.

JĘZYK POLSKI: Nieważne kim jesteś – ważne, że się starasz Witajcie!Dziś środa. Porzucamy na razie przypowieści, do których jeszcze wrócimy. Tymczasem mam dla Was nieco inną formę pracy. Oglądamy film! Zaproponuję Wam znakomite dzieło o tolerancji i szacunku do drugiego człowieka, bez względu na to, jak bardzo się od siebie różnimy. Poznajcie pana Tourette’a. Obejrzyjcie z całą rodziną! Szczerze polecam 🙂 Przyjemnego odbioru! https://www.cda.pl/video/9143907

INFORMATYKA: Dzień dobry. Przypominam, że kolejne lekcje i zadania są dostępne na naszej wspólnej skrzynce pocztowej: informos@wp.pl Hasło dostępu do skrzynki: waniorowo20. Proszę zalogować się na podany adres na poczcie wp . Po otwarciu poczty proszę pobrać załącznik z tematem swojej klasy i po wykonaniu zadania przesłać ponownie na wspomnianą pocztę. Czekam na Wasze prace i pozdrawiam Andrzej Derkowski.

JĘZYK ANGIELSKI: Describing a picture. Please to exercises 1, 2 and 3. You will need to use the present continuous tense which uses the auxiliary verb be (I am; you are;he/she/it is; we/you/they are) and a main verb +ing. W ćwiczeniu 1. Należy przeczytać zdania pod obrazkiem i poprawić je zgodnie z tym co widzicie na obrazku. 1. The girl is sitting on the grass. Ćw. 2. Uzupełnij zdania poprawnymi słowami. Ćw. 3. Zapisz opisujące zdania w zeszycie. np. 1. A girl is eating an ice cream. Zdjęcie 1.

PLASTYKA: Projekt współczesnego witraża. Jest to temat na dwie lekcje. Dzisiaj zaprojektujesz swój witraż, a na następnej lekcji go wykonasz. Co to jest witraż? Witraż to ozdobne wypełnienie okna, wykonane z kawałków kolorowego szkła wprawianych w ołowiane ramki osadzone między żelaznymi sztabami. Takie witraże znajdują się np. w kościołach. Twój witraż będzie wykonany z papieru. Zaczniemy od wykonania szablonu. Na filmach jest jak należy wykonać witraż z papieru. Wzór wykonaj wg własnego pomysłu. Jak go wykonasz i wytniesz to tyle na dzisiaj. Za tydzień ciąg dalszy, czyli wypełnianie bibułą. https://www.youtube.com/watch?v=GXz8cvAEJSE , https://www.youtube.com/watch?v=P-V0fVhbLfE

CZWARTEK 21 maja 2020r.

JĘZYK POLSKI: Nieważne kim jesteś – ważne, że się starasz Witajcie!Dziś środa. Porzucamy na razie przypowieści, do których jeszcze wrócimy. Tymczasem mam dla Was nieco inną formę pracy. Oglądamy film! Zaproponuję Wam znakomite dzieło o tolerancji i szacunku do drugiego człowieka, bez względu na to, jak bardzo się od siebie różnimy. Poznajcie pana Tourette’a.Obejrzyjcie z całą rodziną!Szczerze polecam :)P.S. Umawiamy się, że film oglądamy przez dwie godziny lekcyjne (dziś i jutro).Następny wpis z języka polskiego w poniedziałek. Pozdrawiam! Przyjemnego odbioru! https://www.cda.pl/video/9143907

MATEMATYKA: Proste równoległe przecięte trzecią prostą (kąty odpowiadające i naprzemianległe). Jeżeli mamy dwie proste równoległe przecięte trzecią prostą to wyznaczają one nam aż 8 różnych kątów, ale korzystając z własności kątów wierzchołkowych i kątów przyległych mając miarę jednego tylko kąta jesteśmy w stanie określić miarę pozostałych kątów. Przyjrzyj się rysunkom z ramki (zdj.), zaznaczono tam tym samym kolorem identyczne kąty na tych samych prostych. Obejrzyj filmik: https://www.youtube.com/watch?v=b8jLJ4y-_74 i zrób zadania 12-14 str. 248 (zdj.). Nie zapomnij przesłać zadań z całego tygodnia do sprawdzenia 🙂

HISTORIA: Wykonaj ćwiczenia ze skanu. Życzę powodzenia!

BIOLOGIA: Rośliny nagonasienne. 1. Rośliny nasienne dzielimy na: a) nagonasienne b) okrytonasienne 2. Rośliny nagonasienne występujące w Polsce to wyłącznie drzewa lub krzewy. Większość roślin nagonasiennych należy do iglastych, których liście występują w postaci igieł. 3.Roślinami iglastymi występującymi naturalnie w Polsce są: sosna zwyczajna, sosna limba, kosodrzewina, świerk pospolity, jodła pospolita, modrzew europejski, cis pospolity, jałowiec pospolity. 4.Najpospolitszą rośliną nagonasienną w Polsce jest sosna zwyczajna. https://epodreczniki.pl/a/nagonasienne/DEi6p4Sl1, https://www.youtube.com/watch?v=OpCigFTLWwA Na podstawie informacji z epodrecznik oraz innych źródeł napisz jakie znaczenie mają rośliny nagonasienne.

WYCH. FIZ.: Ćwiczenia rozciągające poszczególne partie mięśniowe. Dzień dobry!!!! Regularne rozciąganie mięśni(również ścięgien i wiązadeł)wzmacnia je, pozytywnie wpływa na stabilizację stawów, jednocześnie zwiększa ich ruchomość. Przypominam, że ćwiczymy według własnych możliwości. Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=AXeGwLH9m2g

RELIGIA: Wadowice- tu wszystko się zaczęło. Data 18.05.2020r Wadowice to niewielkie miasto w województwie małopolskim, położone nad rzeką Skawą. Tam urodził się 18 maja 1920r Karol Wojtyła. 20.czerwca 1920r rodzice Karol i Emilia ochrzcili go w kościele parafialnym. Otrzymał wówczas imiona: Karol Józef. W jego życiu było wiele trudnych chwil. Tuż przed pierwszą Komunią Świętą zmarła mu mama. Miał wtedy 9 lat. Trzy lata później umarł starszy brat Edmund. Wielkim autorytetem i wzorem był dla młodego Karola jego ojciec. Karol był utalentowany i wysportowany. Grał w piłkę nożną i jeździł na nartach. Gdy rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim zamieszkał z ojcem w Krakowie. Trwała wtedy II wojna światowa. W wieku 21 lat zmarł jego tata . Wtedy Karol wstąpił do Seminarium Duchownego w Krakowie. 1 listopada 1946 r. otrzymał święcenia kapłańskie, a następnego dnia odprawił Mszę prymicyjną w intencji zmarłych rodziców i brata. W 1958r. Karol Wojtyła został mianowany biskupem pomocniczym Krakowa, a w 1967r papież Paweł VI mianował go kardynałem. 16 października 1978r.kardynał Wojtyła został wybrany na papieża i przyjął imię Jan Paweł II. Cechą charakterystyczną pontyfikatu Jana Pawła II były podróże apostolskie. Pragnął, aby wszyscy ludzie uwierzyli, że tylko Pan Jezus jest źródłem prawdziwego szczęścia. Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005r. Jego pontyfikat trwał 27 lat. 1 maja 2011r. papież Benedykt XVI ogłosił Jana Pawła II błogosławionym, 27 kwietnia 2014r. ogłoszony przez papieża Franciszka świętym. Natomiast 22 października w dzień inauguracji wspomnienie w liturgii kościoła. Zapamiętaj: Wadowice, to miejsce gdzie rozpoczęło się życie Karola Wojtyły. W domu rodzinnym uczył się modlitwy ,pracy, przyjmowania cierpienia. Tam również uczył się miłości do drugiego człowieka. Zadanie domowe Podczas modlitwy wieczornej pomódl się za wstawiennictwem Św. Jana Pawła II w intencji osoby potrzebującej pomocy.

ŚRODA 20 maja 2020r.

JĘZYK POLSKI: Magia kina i superbohaterowie1. Obejrzyj filmik https://www.youtube.com/watch?v=GcNPGxzrQKg 2. Odpowiedz w zeszycie na pytania:· którego z superbohaterów lubisz najbardziej?· co Ci w nim najbardziej imponuje? którą z mocy chciałbyś posiadać i dlaczego?· kto jest antagonistą Twojego bohatera?Dla chętnych – dowiedz się więcej o superbohaterach https://pl.wikipedia.org/wiki/Superbohater

MATEMATYKA: Kąty wierzchołkowe i kąty przyległe. Zaczynamy nowy dział – przypomnisz sobie poznane już wiadomości z geometrii i poznasz nowe. Na tej lekcji nauczysz się jak rozpoznawać kąty wierzchołkowe i przyległe oraz jakie są ich własności. W klasie 4 uczyliśmy się jak nazywamy kąty ze względu na ich rozwartość. Poznaliśmy kąty; zerowy, ostry, prosty, rozwarty, półpełny oraz pełny. Dzisiaj poznamy własności kątów ze względu na ich położenie. Kąty wierzchołkowe to dwa kąty, które położone są miedzy dwiema prostymi przecinającymi się. Mają one tylko jeden punkt wspólny, który jest wierzchołek a ramiona jednego kąta są przedłużeniem ramion drugiego kąta. Kąty te mają równe miary. Kąty przyległe to kąty, które mają tylko jeden punkt wspólny (wierzchołek) i wspólne jedno ramię. Dwa pozostałe ramiona tworzą prostą, czyli kąty przyległe razem tworzą kąt półpełny. Zatem suma ich miar wynosi 180º. Przypominam, że do oznaczania kątów często wykorzystuje się litery greckiego alfabetu: α, β, γ, δ, ε... Dla usystematyzowania powyższych wiadomości obejrzyj filmiki: o kątach wierzchołkowych https://www.youtube.com/watch?v=V0JVXHLklqg i kątach przyległych https://www.youtube.com/watch?v=hn0ggcsM5Ug. Teraz możesz przystąpić do robienia zadań 🙂 Wykonaj zad. 5-10 str. 246.

JĘZYK ANGIELSKI: Test. Dzisiaj sprawdzimy jak zrozumieliście materiał z ostatnich lekcji. Zadania które wykonacie, będą na ocenę (jak ze sprawdzianu). Proszę zróbcie ćw. 3, 4 i 8. W ćw. 5 proszę podkreślcie preposition (przyimek) w zeszycie i zapiszcie wyrażenia z przyimkiem. Czyli:1. Laughing at – śmiać się z kogoś; 2.Good luck with – powodzenia z…; 3.I don’t want to – nie chcę…; 4.listening to – słuchać; 5.writing in – pisać w; zdanie 6, 7 i 8 zróbcie sami. Oczywiście przy robieniu ćwiczeń możecie korzystać ze swoich notatek i z książki:podręcznik kl. V Zdjęcie nr 1 i 2.

GEOGRAFIA: Krajobrazy Świata. Moi drodzy w ramach utrwalenia wiadomości dotyczących krajobrazów świata proszę o rozwiązanie testu.

WYCH. FIZ.: Zwycięstwa w historii polskiego sportu. Dzień dobry. Dzisiaj kolejne zadanie – po obejrzeniu załączonego filmu proszę wymienić trzy zwycięstwa polskich sportowców – dyscyplinę, rodzaj zawodów i rok, w którym się odbyły. Na odpowiedzi czekam do jutra. https://www.youtube.com/watch?v=ZEfcDZ50PVY

WTOREK 19 maja 2020r.

JĘZYK POLSKI: Pisownia wyrazów z „ch” i „h” Dzień dobry! Dziś przeprowadzimy śledztwo:) Udanej zabawy! https://view.genial.ly/5e9b5573f69c430d825a623b/game-sherlock-holmes?fbclid=IwAR1bATEt71KHtyWnJzn0KFTfpzG_MB7Qv-Odcp-p_JKN2h75cwlmqgjzyMc

MATEMATYKA: Działania na ułamkach dziesiętnych – powtórzenie wiadomości (2/2h). Na tej lekcji sprawdzisz ponownie swoje umiejętności z działań na ułamkach dziesiętnych. Wejdź na: https://szaloneliczby.pl/ulamki-dziesietne-sprawdzian-klasa-5/ i zrób test, nie przepisuj zadań tylko wpisz numer zadania i odpowiedź, którą uważasz za właściwą. Potrzebne obliczenia możesz wykonać na kartce obok odpowiedzi. Wykonany test prześlij do mnie.

JĘZYK ANGIELSKI: Revision – unit 4. Please do exercises 2, 4 and 5. W ćw. 2 należy uzupełnić brakujące wyrazy w pytaniu (present continuous) i w odpowiedzi: 1. Is Joe playing a computer game? No, he isn’t. Zdjęcie nr 1.

MUZYKA: Nauka piosenki pt. „ Dla Mamy”. Słowa i melodia znajdują się na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=M0CeBf0VXnk

WYCH. FIZ.: Tętno spoczynkowe i wysiłkowe – krótka historia wf. Dzień dobry!!W dniu dzisiejszym, krótka historia wychowania fizycznego. Na początku jednak postępujecie zgodnie z punktami: 1.Siadacie wygodnie i mierzycie sobie tętno spoczynkowe na tętnicy szyjnej w ciągu 1 min. ( mierzymy ilość uderzeń w ciągu 15 sek. i ilość uderzeń x 4 – zapisujemy wynik) 2.Wykonujecie ćwiczenia zawarte w linku: ( czas trwania około 10 min. wg wskazówek https://www.youtube.com/watch?v=3X1YH0YIoiQ 3.Bezpośrednio po zakończonej rozgrzewce ponownie mierzycie tętno i zapisujecie wynik( mierzenie tętna jak wyżej)4. Oglądacie film zawarty w poniższym  linku: https://www.youtube.com/watch?v=miKhvd2rtJ85.Po obejrzeniu filmu, ponownie mierzycie tętno. Przesyłacie wartości tętna: spoczynkowe(wynik) wysiłkowe( wynik), po odpoczynku(wynik)

PONIEDZIAŁEK 18 maja 2020r.

JĘZYK POLSKI: Przygody Literatusa. 1. Zagraj w grę Przygody Literatusa Na dobry początek tygodnia zapraszam do gry https://media.am/literatus/index.html?__cf_chl_jschl_tk__=f037a498ef58adff79bfeb9cc4195e33eac5d32d-1589459825-0-Ad5YQXpvuGVRtCA_O8RNyyScscK2oa3hUzsCvjxMbHx-lUtxMFD9Knsl3nUkvs0w0RMmORdtO9zUo–218_cvB-MgVcuAbzFC4-rSjaVDh2bsPTtSTZVPlzIBqGyrCdcIOPMoHkx1T218k1wAAxOaxG3nwQuXT_l5LWpAGDeFEhizuICYlIWb0FgJ12XhaRvY2138LYbNBKX44pXFnQ4uEuoVVLDw4dzIM3IR2u8QiaUDY_2gZOz9qIj4JLMWNDGbe6E2CPhN4EmcFfhOV-7J7YVirwrJWe86a02uTcVkwt-xwLQc91FG6ToJedkA9YM_ooawgbP3GxWf1ooyoFDzxyNsxpQQVERziDmtpcsEHpf#pl

MATEMATYKA: Działania na ułamkach dziesiętnych – powtórzenie wiadomości (1/2h). Na tej lekcji sprawdzisz swoje umiejętności z działań na ułamkach dziesiętnych. Wejdź na: https://szaloneliczby.pl/dzialania-na-ulamkach-dziesietnych-sprawdzian-klasa-5/ i zrób test, nie przepisuj zadań tylko wpisz numer zadania i odpowiedź, którą uważasz za właściwą. Potrzebne obliczenia możesz wykonać na kartce obok odpowiedzi. Wykonany test prześlij do mnie.

HISTORIA: Polska pierwszych Piastów. Przeczytaj temat ze skanu. Życzę powodzenia!

TECHNIKA: Pudełko na przybory. Ty też możesz zostać twórcą oryginalnych przedmiotów. Zastanów się, co można zrobić z odpadów użytkowych np. tekturowego pudełka. Tematem dzisiejszej lekcji jest pudełko na przybory. Jeśli brakuje Ci pomysłu wpisz w Google „co można zrobić z tekturowego pudełka”, następnie wejdź w grafikę – pokazanych jest tam kilka przykładów. Na zdjęcia prac czekam do 25 maja.

WYCH. FIZ.: Joga kręgosłupa. Gibki i mocny kręgosłup bez bólu. Dzień dobry!!! Dzisiaj zupełny relaks. Po przygotowaniu miejsca do ćwiczeń, zgodnie z tym co na filmiku, staramy się wykonywać poszczególne zadania według własnych możliwości!!! Powodzenia!!!Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=WmL6MlXsJ10

RELIGIA: Bł. Teresa z Kalkuty – służyć Jezusowi przebranemu za żebraka. Części druga.

PIĄTEK 15 maja 2020r.

JĘZYK POLSKI: Głoska a litera – prezentacja pt. „Głoskowe wojny”. Witam serdecznie! Tę lekcję poświęcamy zagadnieniom fonetycznym. Jest to powtórzenie głoski i litery. Proszę obejrzeć prezentację i przeczytać ze zrozumieniem informacje zawarte w niej. https://view.genial.ly/5eadb7aa32376f0d7de45b6b/interactive-content-gloskowe-wojny-klasa-v Nic nie zadaję, a karty pracy, które są na końcu to nie są karty dla Was. Życzę udanego weekendu!

INFORMATYKA: Witam. Przypominam, że na potrzeby zajęć z Informatyki jest założona wspólna skrzynka pocztowa informos@wp.pl z hasłem: waniorowo20. Wszyscy uczniowie znajdą na niej tematy kolejnych lekcji i będą  mogli się ze mną bezpośrednio kontaktować wysyłając wiadomości z wykonanymi pracami. Serdecznie wszystkich pozdrawiam i życzę zdrowia. Andrzej Derkowski. 

JĘZYK ANGIELSKI: Messaging. Mobile phones can be used for many things: to phone people, to take photos, download music or films etc… But in Britain texting is very popular. (Telefony komórkowe mogą być używane do wielu rzeczy: … Ale w Wielkiej Brytanii wysyłanie sms-ów jest bardzo popularne.) For texting some people use a special language (they use letters, numbers and signs that sounds like words). (W sms-ach używany jest specjalny język w którym słowa zastępowane są tak samo brzmiącymi literami, cyframi czy symbolami)  Please copy them to your notebook. (Proszę przepiszcie je do zeszytu.) Also please do exercise 3.(Proszę także postarajcie się rozszyfrować wiadomości w ćw. 3.)  Zdjęcie nr 1 i 2.

PLASTYKA: Kwiatek dla Mamy. Wykonaj pracę z dowolnych materiałów. Jak nie macie pomysłu skorzystajcie z podpowiedzi – wejdź na Google i wpisz kwiatek dla mamy prace plastyczne , następnie wejdź w grafikę. Jest tam pokazanych wiele prac wykonanych różnymi technikami.

CZWARTEK 14 maja 2020r.

JĘZYK POLSKI: Co słychać i widać w Żelazowej Woli? Dzień dobry!Czy słuchacie muzyki poważnej? Od dziś tak! Koniecznie zamknijcie oczy i posłuchajcie: https://www.youtube.com/watch?v=EFJ7kDva7JE Z muzyką jest jak z książką – każdy z nas wykształca sobie pewien gustmuzyczny/czytelniczy i podąża w jego stronę.Wiecie kim był Fryderyk Chopin? Zapoznajcie się z informacjami o samym kompozytorze: https://www.youtube.com/watch?v=fPNsyJN_Dsk Wysłuchaj: https://audioteka.com/pl/audiobook/muzyka-pana-chopina Zapiszcie temat w zeszycie i odpowiedzcie na pytanie: Jaki środek poetycki został w wierszu zapisany pogrubioną czcionką? Ciekawa jestem, jakiej muzyki Wy dziś słuchacie – chętne osoby proszę o zapisanie tytułu i wykonawcy swojej ulubionej piosenki.

MATEMATYKA: Obliczanie wartości wyrażeń arytmetycznych w zadaniach tekstowych (2/2h). Na tej lekcji będziesz stosować wyrażenia arytmetyczne w sytuacjach praktycznych. Wykonaj zadania 13-18 ze str. 232 (zdj.). W zadaniu 15 i 16 obliczenia wykonaj tylko jednym sposobem. Nie zapomnij przesłać zrobionych zadań do sprawdzenia.

HISTORIA: Wykonaj ćwiczenia ze skanu.

BIOLOGIA: Budowa roślin. Tkanki roślinne.1.Tkanki roślinne dzielimy na: a) twórcze – umożliwiające przyrost na długość i grubość b) stałe – t. okrywająca ( skórka i korek ), t. miękiszowa (miękisz asymilacyjny i spichrzowy), t. przewodząca (drewno, łyko ), t. wzmacniająca ( zwarcica, twardzica) 2. Tkanki twórcze znajdują się w wierzchołku pędu i korzeni. 3.Budowa rośliny okrytonasiennej: a) część podziemna – korzeń b) część nadziemna – pęd, w skład, którego wchodzi łodyga, liście, kwiaty, owoce. Obejrzyj film, na którym jest dokładnie omówiona budowa rośliny https://www.youtube.com/watch?v=qpnGSD7UHa4

WYCH. FIZ.: Ćwiczenia wzmacniające wybrane partie mięśniowe. https://www.youtube.com/watch?v=oKLMHA9ylYo&feature=emb_title1. Zmodyfikowany rowerek: połóż się na plecach i przytrzymaj jedną nogę uniesioną w górze, tak by była zgięta w kolanie pod kątem prostym. Twoje uda powinny być prostopadłe do ciała i podudzia równolegle do podłoża. Drugą nogę wyprostowaną podnieś kilka centymetrów nad ziemią. Przytrzymaj przez 5 sekund i następnie zamień nogi. Upewnij się, że dolna część pleców jest w neutralnej pozycji podczas całego ćwiczenia. Można umieścić jedną rękę pod plecami. Wykonuj po 6 powtórzeń. Bardzo dobre ćwiczenie na mięśnie pleców i brzucha.

RELIGIA: BŁ. Teresa z Kalkuty – służyć Jezusowi przebranemu za żebraka.

ŚRODA 13 maja 2020r.

JĘZYK POLSKI: Przysłówek jako nieodmienna część mowy. Witajcie! Dziś przypomnimy sobie podstawowe informacje na temat przysłówka. Zadanie na rozgrzewkę:1. Podskocz. Zaśmiej się. Klaśnij.2. Podskocz wysoko. Zaśmiej się cicho. Klaśnij głośno kilka razy. Które polecenie było Ci łatwiej wykonać? Dlaczego,  jak myślisz? Łatwiej jest nam wykonać zadanie, jeśli znamy odpowiedź na pytania: jak? gdzie? kiedy? Tu właśnie przyda nam się Pan Przysłówek! Obejrzyjcie filmik: https://www.youtube.com/watch?v=z2xG0vjgibE&feature=emb_logo Zanotujcie w zeszycie temat oraz  najważniejsze informacje o przysłówku. Po przypomnieniu sobie wiadomości dotyczących przysłówka „polujcie”! 🙂 https://wordwall.net/pl/resource/942737/polski/przys%C5%82%C3%B3wek

MATEMATYKA: Obliczanie wartości wyrażeń arytmetycznych w zadaniach tekstowych (1/2h). Na tej lekcji będziesz stosować wyrażenia arytmetyczne w sytuacjach praktycznych. Wykonaj zadania 7-12 ze str. 231 (zdj.). W zadaniu 8 i 9 obliczenia wykonaj tylko jednym sposobem. Nie zapomnij przesłać zrobionych zadań do sprawdzenia.

JĘZYK ANGIELSKI: Technology and me. Please read the text and write in your notebook answers from exercise 6. (1. Which items in the box has Sam got in his bedroom? -Jakie przedmioty z ramki ma Sam w swoim pokoju? 2. Which ones does he take with him when he goes out? Które z nich zabiera z sobą wychodząc z domu?) Useful vocabulary (Przydatne słownictwo – słówka których nie znacie, proszę zapiszcie w zeszycie z tłumaczeniem): chat – rozmawiać; often – często; listen to music – słuchać muzyki; watch TV – oglądać telewizję; have time – mieć czas; mobile phone – telefon komórkowy; send -wysyłać; message – wiadomość; instant- natychmiastowy. Please also do exercise 7. Underline the word because using a coloured pencil. (Proszę zróbcie także ćw. 7. Podkreślcie na kolorowo słówko because – ponieważ.) Zdjęcie nr 1.

GEOGRAFIA: Krajobrazy Świata. Moi drodzy w ramach utrwalenia wiadomości dotyczących krajobrazów świata zachęcam do obejrzenia filmu link do filmu https://youtu.be/ZLSyGkgWHtY i barwy narodowe. Proszę was o to byście narysowali flagi krajów sąsiadujących z Polską.

WYCH. FIZ.: Aktywność fizyczna. Dzień dobry. Dziś o korzyściach płynących z jazdy na rolkach.Zapoznaj się z tematem: https://wformie24.poradnikzdrowie.pl/rekreacja/sporty-letnie/dlaczego-warto-jezdzic-na-rolkach-10-zalet-jazdy-na-rolkach-aa-foFX-NXyN-9NqW.html. Proszę napisać hasło zachęcające do aktywnego spędzania czasu wolnego – może ono promować jazdę na rolkach, ale nie musi. Czekam na odpowiedzi. Powodzenia!

WTOREK 12 maja 2020r.

JĘZYK POLSKI: Zabawy z językiem polskim. Po muzycznym relaksie czas na rozruszanie buzi! :)Pewnie zdajecie sobie sprawę, że język polski nie należy do języków najłatwiejszych. Ważna jest dykcja, czyli odpowiedni sposób mówienia. Po tej lekcji będziecie mistrzami dykcji!Poruszajcie buzią z Arturem Barcisiem:

Następnie pobawcie się połamańcami językowymi. Wypowiadajcie zwroty głośno i wyraźnie. https://wordwall.net/pl/resource/1463111/j%c4%99zykowa-ruletkahttps://wordwall.net/pl/resource/1463612/polski/%c5%82ama%c5%84ce-j%c4%99zykowe-czyli-%c4%87wicze%c5%84-na-dykcj%c4%99-nigdy-za-wiele Powodzenia!

MATEMATYKA: Reguły kolejności wykonywania działań. Na tej lekcji przypomnisz sobie reguły kolejności wykonywania działań. Zapamiętaj! Jeżeli w wyrażeniu arytmetycznym nie ma nawiasów to najpierw wykonujemy potęgowanie, następnie mnożenie i dzielenie w kolejności ich występowania, a dopiero potem dodawanie i odejmowanie także w kolejności ich występowania, np. 1,5+1,5:0,5·-4=1,5+1,5:0,5·4-4=1,5+3·4-4=1,5+12-4=13,5-4=9,5. Jeżeli w wyrażeniu są nawiasy, to najpierw wykonujemy działania w nawiasach. Zaczynamy od nawiasów, wewnątrz których nie ma już innych nawiasów, np.: ((1,5+1,5):0,5·2)²-4=(3:0,5·2)²-4=(6·2)²-4=12²-4= 144-4=140. Wykonaj poniższe zadania: Zad. 1. Oblicz wartość podanego wyrażenia a) 16,25-7,31+5,02 b) 16,25+7,31-5,02 c) 36,5·0,5:0,2 d) 36,5:0,5·0,2 e) 16,24+8,2:2,05 f) 16,24·8,2-2,05. Zad. 2. Oblicz wartość podanego wyrażenia: a) 0,3²+0,6·2 b) 0,3·0,6+2² c) 0,3²:0,6+2 d) (0,3²+0,6)·2 e) 0,3²:(0,6·2) f) (0,3-0,6:2)². Zad. 3. Oblicz wartość podanego wyrażenia a) (6,2+2,3):(0,05:2)² b) (6,2-2,3):(0,05:2)² c) (6,2·(2,3-0,05)):2² d) 6,2·(2,3+(0,05·2)²). Nie zapomnij przesłać zrobionych zadań do sprawdzenia.

JĘZYK ANGIELSKI: The school of the future. Proszę posłuchajcie nagrania tekstu o szkole. Pod tematem proszę zapiszcie sobie słówka i nauczcie się ich na pamięć: science fiction, all around, a bit, most of the time, just right. Proszę napiszcie także ich tłumaczenie które znajduje się w ramce. Pomyślcie, czy chcielibyście chodzić do takiej szkoły? Proszę zróbcie ćwiczenie 3, w którym trzeba odpowiedzieć czy zapisane tam zdania są prawdziwe (true), czy fałszywe (false). Zdjęcie nr 1.

MUZYKA: Utrwalenie pieśni pt. „Dalej chłopcy, dalej żywo” Podaję stronę gdzie jest tekst i piosenka: https://www.youtube.com/watch?v=eitjGahrnRM Zachęcam do śpiewania.

WYCH. FIZ.: Historia rolek. Zapoznajcie się z historią rolek: https://www.wrotkownia.pl/Pierwsze-rolki-historia-blog-pol-1538986798.html, https://www.youtube.com/watch?v=UjtPn4orR9A&list=PL7CFXInMjAhfqclR8efhyvv8DfBykx9Cw

PONIEDZIAŁEK 11 maja 2020r.

JĘZYK POLSKI: O bohaterstwie inaczej. 1. Wysłuchaj wiersza znanego aktora Artura Barcisia Dwa bloki https://www.facebook.com/barcislandia/videos/176790943521344/ 2. UWAGA!!! PRACA NA OCENĘ.· jak sobie wyobrażasz te bloki i ich mieszkańców? Przedstaw to na rysunku· jak zachowują się mieszkańcy każdego z bloków – podaj po 3 przykłady zachowań· podaj po 3 cechy, jakimi charakteryzują się mieszkańcy obu bloków· przypisz mieszkańcom obu bloków po 3 uczucia· odpowiedz na pytanie: w którym z bloków chciałbyś zamieszkać i dlaczego? Dla chętnych – wysłuchaj innych wierszy, które Artur Barciś prezentuje na swoim profilu na you tube

MATEMATYKA: Dzielenie pisemne liczb dziesiętnych. Na tej lekcji będziesz ćwiczył dzielenie liczb dziesiętnych sposobem pisemnym. Obejrzyj filmik: https://www.youtube.com/watch?v=JLtJ04Y9p-Y&t=14s a następnie wykonaj poniższe zadania: Zad. 1. Oblicz sposobem pisemnym. Wykonaj sprawdzenie za pomocą mnożenia: a) 31,2:0,2 b) 42,5:1,7 c) 47,25:3,5 d) 84,28:2,8 e) 6,543:0,01. Zad. 2. Oblicz sposobem pisemnym: a) 2,72:0,16 b) 1,189:0,29 c)1,665:0,45 d) 0,306:1,7 e) 2,64:0,165. Zad. 3. Z 12,6kg cukierków trzeba przygotować porcje po 0,15kg. Ile będzie takich porcji? Zad. 4. Wzdłuż alejki posadzono rząd begonii. Odległość między pierwszą a ostatnią begonią wynosiła 18,45 m, a odległość między kolejnymi sadzonkami – 0,45 m. Ile begonii posadzono? Nie zapomnij przesłać zrobionych zadań do sprawdzenia.

HISTORIA: Społeczeństwo Polski pierwszych Piastów. Życzę powodzenia!

TECHNIKA: Kiedy dbamy o środowisko, dbamy o siebie. Zapoznaj się z notatką: Wytwarzane przez każdego z nas śmieci to codziennie wielka góra odpadów. Przyroda bez naszej pomocy przegra z rozwijającą się cywilizacją techniczną. Ponowne przetworzenie śmieci pozwoli zaoszczędzić cenne zasoby naturalne. Mówiąc o odpadach i śmieciach często używa się słów: utylizacja, recykling, biodegradacja. Co kryje się pod tymi słowami. Jako zadanie domowe wyjaśnij te pojęcia i prześlij odpowiedź.

WYCH. FIZ.: Test sprawności fizycznej. Dzisiaj czeka na Was test sprawności fizycznej. Wykonajcie go  jednego dnia. Wszystko opisane jest na filmiku, zdjęcie z wynikami, prześlijcie mi na messengera. Czekam! Przedstawienie wyników w następujący sposób: 1.Szybkość– (wpisać wynik), 2. Skoczność – (wpisać wynik), 3. Gibkość – (wpisać wynik), 4.Siła mięśni brzucha – (wpisać wynik), 5. Równowaga – (wpisać wynik). Za wykonanie testu i przesłanie wyników ocena(bdb). Trzymam kciuki https://www.youtube.com/watch?v=F8yN2kgmOEA

RELIGIA: Jan Apostoł – wierny przyjaciel Jezusa. W Ewangelii znajdujemy stwierdzenie, że Jan był uczniem, którego Jezus szczególnie miłował. Przeczytaj, jakichwydarzeń Jan był świadkiem. Jezus wziął z sobą Piotra, Jakuba i brata jego Jana* i zaprowadził ich na górę* wysoką, osobno. 2 Tam przemienił się wobec nich: twarz Jego zajaśniała jak słońce, odzienie zaś stało się białe jak światło. 3 A oto im się ukazali Mojżesz i Eliasz*, którzy rozmawiali z Nim. (Mt 17,1-3) A kiedy przyszli do ogrodu zwanego Getsemani, rzekł Jezus do swoich uczniów: «Usiądźcie tutaj, Ja tymczasem będę się modlił». 33 Wziął ze sobą Piotra, Jakuba i Jana i począł drżeć, i odczuwać trwogę. 34 I rzekł do nich: «Smutna jest moja dusza aż do śmierci; zostańcie tu i czuwajcie!» 35 I odszedłszy nieco dalej, upadł na ziemię i modlił się, żeby – jeśli to możliwe – ominęła Go ta godzina. (Mk14,32-35) A obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena. Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: «Niewiasto, oto syn Twój». Następnie rzekł do ucznia: «Oto Matka twoja». i od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie. (J19,25-27) Jako jedyny z apostołów stał pod krzyżem i był pierwszy przy pustym grobie Mistrza. Później poświęcił swoje życie nauczaniu o Jezusie. Nie bał się więzienia ani prześladowań. Zapamiętaj: Św. Jan Apostoł nauczał o miłości Jezusa, o tym, co widział i przeżywał. Napisał o życiu Jezusa księgę, którą nazywamy Ewangelią według św. Jana.

PIĄTEK 8 maja 2020r.

JĘZYK POLSKI: Zdobywamy wiedzę o gatunkach filmowych. Zapoznajemy się z typami filmów: https://www.szkolnictwo.pl/szukaj,Gatunki_filmowe Zróbcie notatkę- co to jest gatunek filmowy, podział filmów. Mój ulubiony gatunek filmowy lub film to… Dzieci, na pewno chętnie oglądacie filmy i każde z Was ma swój ulubiony film, a może nawet konkretny gatunek filmowy. Dlatego wybierzcie spośród zaprezentowanych w prezentacji gatunków filmowych jeden i napiszcie w kilku zdaniach (min. 3), dlaczego lubicie właśnie ten gatunek. Jeśli sprawi Wam trudność wybór gatunku filmowego to napiszcie, jaki film lubicie najbardziej i dlaczego. Postarajcie się uwzględnić nazwiska twórców filmu.

INFORMATYKA: Sieć wokół nas.

JĘZYK ANGIELSKI: The Super Friends – articles in action. Please read the comics and complete the exercise 7 in your notebook. (Proszę przeczytajcie komiks i zróbcie ćwiczenie 7, zapisując je w zeszycie. Należy w nim wstawić odpowiednie przedimki – a, an, the lub nie wstawiać żadnego.) Zdjęcie nr 1.

PLASTYKA: Abstrakcyjna mozaika. Wyszukaj w Google obrazy dla abstrakcyjna mozaika. Będą tam przykładowe prace. Wykonaj pracę według własnego pomysłu. Zdjęcie prześlij na mój Messenger. Termin do następnej lekcji.

CZWARTEK 7 maja 2020r.

JĘZYK POLSKI: Ludzie filmu. Zapoznaj się z prezentacją http://aleklasa.pl/praca/branza/chce-pracowac-przy-filmie Zapoznajemy się z definicjami zawodów związanych z realizacją filmu robiąc wykreślankę: W wykreślance ukrytych jest 12 wyrazów. Pierwszy już został przed Tobą odkryty. Znajdź 11 pozostałych. http://edukacjafilmowa.pl/wp-content/uploads/2017/04/Przechwytywanie.png Piszemy punkt pierwszy do zeszytu na podstawie wykreślanki: 12 zawodów związanych z realizacją filmu: – reżyser (został już wykreślony) -……. -…….. 2. Chciałbym zostać……….. Każde dziecko w tym punkcie wybiera sobie zawód związany z filmem i w minimum 5 zdaniach uzasadnia swój wybór.

MATEMATYKA: Dzielenie liczb dziesiętnych w pamięci. Na tej lekcji nauczysz się dzielić liczby dziesiętne. Aby podzielić liczbę dziesiętną przez liczbę dziesiętną, trzeba pomnożyć dzielną i dzielnik przez 10, albo przez 100, albo przez 1000 itd. tak aby pomnożony dzielnik stał się liczbą naturalną, a następnie wykonać dzielenie przez liczbę naturalną, np.: 62,8:0,4=628:4=157; 2,55:1,5=25,5:15=1,7; 62,5:0,25=6250:25=250; 8,25:0,075=8250:75=110. Obejrzyj filmik na którym pokazano jak dzieli się liczby dziesiętne w pamięci: https://www.youtube.com/watch?v=1LwncH-IOms. Teraz możesz przystąpić do wykonywania zadań 🙂 Zad. 1. Oblicz: a) 3,3:0,3=…, b) 3,6:1,8=…, c) 5,4:0,09=…, d) 0,36:0,012=… . Zad. 2. Skorzystaj z tego, że 391:17=23 i zapisz wynik podanego dzielenia: a) 39,1:1,7=…, b) 3,91:0,17=…, c) 39,1:0,17=…, d) 39,1:0,017=…, e) 0,391:1,7=…, f) 3,91:0,017=… . Zad. 3. Ulgowy bilet na tramwaj kosztuje 1,21zł. Ile takich biletów kupiono za 9,68zł? Nie zapomnij przesłać zrobionych zadań do sprawdzenia.

HISTORIA: Testament Bolesława Krzywoustego.

BIOLOGIA: Podsumowanie działu. Jako podsumowanie działu wykonaj w zeszycie zadania od 10 do 16. Poleceń nie przepisuj. Podaj nr zadania i odpowiedź np. zad.4 odp. A. Zdjęcie pracy przyślij na mój Messenger .

WYCH. FIZ.: Idea Igrzysk Olimpijskich. Dzień dobry, Dzisiaj prezentacja o Igrzyskach Olimpijskich. Zapoznajcie się z jej treścią https://drive.google.com/file/d/1ELnyKsCFd1eq5Hq3LlQBksnWAGGGIAZj/view

RELIGIA: Tomasz- lekcja wiary. Śmierć jest tajemnicą. Wielu ludzi boi się jej, ponieważ nie wiemy, co się z nami stanie, gdy przestaniemy żyć. Jako chrześcijanie mówimy, że śmierć to odłączenie duszy od ciała. Śmierć bliskich nam osób jest trudnym i bolesnym doświadczeniem. Przeczytaj fragment Pisma Świętego ( 20,24-29) Tomasz, jeden z Dwunastu, zwany Didymos, nie był razem z nimi, kiedy przyszedł Jezus.  Inni więc uczniowie mówili do niego: «Widzieliśmy Pana!» Ale on rzekł do nich: «Jeżeli na rękach Jego nie zobaczę śladu gwoździ i nie włożę palca mego w miejsce gwoździ, i ręki mojej nie włożę w bok Jego, nie uwierzę».  A po ośmiu dniach, kiedy uczniowie Jego byli znowu wewnątrz [domu] i Tomasz z nimi, Jezus przyszedł, choć drzwi były zamknięte, stanął pośrodku i rzekł: «Pokój wam!»  Następnie rzekł do Tomasza: «Podnieś tutaj swój palec i zobacz moje ręce. Podnieś rękę i włóż w mój bok, i nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym». Tomasz w odpowiedzi rzekł do Niego: «Pan mój i Bóg mój!»  Powiedział mu Jezus: «Uwierzyłeś dlatego, że Mnie ujrzałeś? Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli». Wiara jest ,,zmysłem’’ naszej duszy. Dzięki niej możemy ,,dotknąć’’, ,,usłyszeć’’, ,,zobaczyć’’. Przez wiarę przyjmujemy, że Jezus pokonał śmierć i powrócił ze śmierci do życia. Wierzymy, że Jego zmartwychwstanie jest zapowiedzią naszego zmartwychwstania. Zapamiętaj: Zmartwychwstanie Jezusa jest zapowiezią naszego zmartwychwstania. Tomasz uwierzył w zmartwychwstanie Pana Jezus, gdy doświadczył Jego obecności: musiał Go zobaczyć, usłyszeć, dotknąć. Chrytych, którzy nie będą mogli Go spotkać tak jak Tomasz.

ŚRODA 6 maja 2020r.

JĘZYK POLSKI: Poznajemy Wandę, co nie chciała Niemca. Powracamy do świata legend. Przypomnijmy sobie podstawowe wiadomości o legendzie, i omówmy obowiązkową legendę o dziejach Krakowa. Obejrzyj i najważniejsze informacje zapisz w zeszycie, wykonaj poniższe zadania. https://epodreczniki.pl/a/legendarne-poczatki-polski/D14mBeLpA Przeczytajcie legendę w załączonej prezentacji i wysłuchajcie nawet kilka razy! https://padlet.com/agadz/vk9sqanoktsl Pozdrawiam wszystkich serdecznie i miłej pracy.

MATEMATYKA: Dzielenie liczby naturalnej przez liczbę dziesiętną. Na tej lekcji nauczysz się jak dzielić liczbę naturalną przez liczbę dziesiętną. Aby podzielić liczbę naturalną przez liczbę dziesiętną, trzeba pomnożyć dzielną i dzielnik przez 10, albo przez 100, albo przez 1000 itd. tak aby pomnożony dzielnik stał się liczbą naturalną, a następnie wykonać dzielenie liczby naturalnej przez liczbę naturalną, np.: 628:0,4=6280:4=1570; 255:1,5=2550:15=170; 625:0,25=62500:25=2500; 825:0,075=825000:75=11000. Obejrzyj filmik na którym pokazano jak dzieli się pisemnie liczbę naturalną przez liczbę dziesiętną: https://www.youtube.com/watch?v=92XvIAqeukQ. Wykonaj zadania: Zad. 1. Oblicz w pamięci: a) 22:1,1=…, b) 36:1,2=…, c) 45:0,15=…, d) 48:0,24=… . Zad. 2. Oblicz sposobem pisemnym: a) 132:1,1 b) 156:1,2 c) 285:1,5 d) 182:1,3. Zad. 3. Oblicz pisemnie: a)1652:0,14 b) 3775;0,05 c) 2919:0,139 d) 6708:0,129. Nie zapomnij przesłać zrobionych zadań do sprawdzenia.

JĘZYK ANGIELSKI: Articles: a/an and the. Please click on the following link which explains how and when we use articles: Articles (Proszę obejrzyjcie krótki film o tym kiedy i jak używamy przedimków.) Please write under the topic the rule from the red box. (Proszę zapiszcie w zeszycie pod tematem regułkę z czerwonej ramki, kiedy używamy przedimka a, an czy the.) Please look at the picture in exercise 2 and write in your notebook words from the box with a correct article. Like in the example: 1. An orange ect.  (Proszę zróbcie ćw. 2. Trzeba w nim napisać cyfre 1. Co pod nią się znajduje: orange i właściwy przedimek an itp.) Please also do exercise 3. (Proszę także zróbcie ćw. 3.) Zdjęcie nr 1.

GEOGRAFIA: Krajobrazy Świata – powtórzenie materiału. Dzień dobry! Proszę o powtórzenie tematów z działu Krajobrazy Świata. Tematy: Strefowość i piętrowość, Wilgotne lasy równikowe, Lasy strefy umiarkowanej, Sawanna i step.

WYCH. FIZ.: Trening siłowy. Prezentacja treningu siłowego. Wszystkie ćwiczenia wykonujcie w miarę swoich możliwości po dobrej rozgrzewce. https://www.facebook.com/osrodkispr/videos/2551452735121638/

WTOREK 5 maja 2020r.

JĘZYK POLSKI: Krótko i zwięźle lub dłużej i ciekawiej. Przypomnij sobie informacje na temat podmiotu i orzeczenia: https://learningapps.org/2443135, https://learningapps.org/7576873, https://learningapps.org/10193357 Przypomnij sobie informacje na temat zdań pojedynczych nierozwiniętych i rozwiniętych https://learningapps.org/10195459 Wykonaj ćwiczenia http://pisupisu.pl/klasa5/zdania-pojedyncze-rozwiniete-i-nierozwiniete

MATEMATYKA: Dzielenie pisemne liczb dziesiętnych przez liczby naturalne. Na tej lekcji nauczysz się dzielić pisemnie liczby dziesiętne przez liczby naturalne. Dzielenie pisemne liczb dziesiętnych wykonujemy tak, jak dzielenie liczb naturalnych. Przecinek w ilorazie (wyniku) stawiamy nad przecinkiem dzielnej. Obejrzyj najpierw filmik: https://www.youtube.com/watch?v=-DK8rua2hhA a następnie wejdź na stronę: https://epodreczniki.pl/a/dzielenie-liczb-dziesietnych-przez-liczby-naturalne/DDtfN7Krx i wykonaj w zeszycie ćwiczenia od 9 do 12. Zrobione zadania i prześlij na adres: matematyka.waniorowo@wp.pl.

JĘZYK ANGIELSKI: In a shop. Please practise reading the dialogue from the picture (in exercise 1).(Proszę nauczcie się czytać dialogu- na zdjęciu ćw.1) Please also watch two videos about shopping Birthday shopping Shopping for a party . In your notebook please write the answers to the exercise 7. (Proszę zrobić ćwiczenie 7, czyli napisać która odpowiedż pasuje do dialogu: a, b czy c.) Zdjęcie nr 1.

MUZYKA: Nauka pieśni pt. „Dalej chłopcy, dalej żywo”. Zapoznaj się z melodią pieśni. Na podanej niżej stronie jest melodia i słowa. Przesłuchaj kilka razy. Ten temat jest na dwie lekcje.

WYCH. FIZ.: Technika chwytów piłki . Obejrzyjcie i  jeżeli macie piłkę i możecie wyjść na powietrze, spróbujcie zrobić tak samo. Pamiętajcie nie próbujcie tego w domu. Zbyt dużo szkód może powstać 🙂 https://www.facebook.com/osrodkispr/videos/1165605783473592/

PONIEDZIAŁEK 4 maja 2020r.

JĘZYK POLSKI: Jak na pisać kulturalnego e-maila. Dzień dobry. Podczas zdalnego nauczania wysyłacie dużo e-maili. Warto więc przypomnieć sobie i utrwalić zasady ich  poprawnego pisania. Pozdrawiam i czekam na Wasze maile. 1. Obejrzyj prezentację na temat kultury w sieci czyli etykiety https://view.genial.ly/5e961a7936fb330dff3f560d/presentation-netykieta 2. Dowiedz się jak poprawnie i profesjonalnie napisać e-maila https://view.genial.ly/5e9cb6bbb65e370dac862046/presentation-jak-napisac-kulturalnego-maila 3. Napisz e-maila do mnie. To Ty wybierasz temat. Pamiętajcie o zasadach, które dziś poznaliście i utrwaliliście. TO ZADANIE BĘDZIE OCENIONE. Dla tych, którzy jeszcze nie mają mojego maila ulenka@autograf.pl

MATEMATYKA: Dzielenie liczb dziesiętnych przez liczby naturalne. Na tej lekcji nauczysz się dzielić liczby dziesiętne przez liczby naturalne. Dzielenie liczb dziesiętnych wykonujemy podobnie jak dzielenie liczb naturalnych, np.: 1,2:4 =0,3, bo 12:4=3; 0,25:5=0,05, bo 25:5=5; 4,44:2=2,22, bo 444:2=222; 6:12 =6,0:12=0,5, bo 60:12=5; Przecinek w otrzymanym na końcu iloczynie stawiamy tak, aby po prawej stronie tego przecinka było tyle cyfr, ile jest ich po przecinku w dzielnej. Obejrzyj filmik: https://www.youtube.com/watch?v=VykRh-D09yM, następnie wejdź na stronę: https://epodreczniki.pl/a/dzielenie-liczb-dziesietnych-przez-liczby-naturalne/DDtfN7Krx i wykonaj w zeszycie ćwiczenia od 1 do 5. Zrobione zadania prześlij na adres: matematyka.waniorowo@wp.pl. WAŻNE: Uczniowie, którzy nie dostarczą mi zadań ze zdalnego nauczania będą nieklasyfikowani z matematyki za drugie półrocze.

HISTORIA: Wykonaj ćwiczenia ze skanu.

TECHNIKA: Pszczółka lub inny kolorowy owad. Wykonaj pracę przestrzenną na podany temat. Możesz wyszukać w Google i na tej podstawie stworzyć własną pracę. Wykonaj zdjęcie i prześlij na mój Messenger.

WYCH. FIZ.: Nauka podstawowych kroków wybranego tańca. Dzień dobry!!! W dniu dzisiejszym po rozgrzewce z użyciem nietypowych przyborów trochę potańczymy. Mam nadzieję, że zajęcia sprawią wam radość i satysfakcję, czego winszuję!!! https://www.youtube.com/watch?v=gwZL1ySv51w

RELIGIA: Nikodem – nocne rozmowy. Był wśród faryzeuszów pewien człowiek, imieniem Nikodem, dostojnik żydowski. Ten przyszedł do Niego nocą i powiedział Mu: «Rabbi, wiemy, że od Boga przyszedłeś jako nauczyciel. Nikt bowiem nie mógłby czynić takich znaków, jakie Ty czynisz, gdyby Bóg nie był z Nim». W odpowiedzi rzekł do niego Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się ktoś nie narodzi powtórnie*, nie może ujrzeć królestwa Bożego». Nikodem powiedział do Niego: «Jakżeż może się człowiek narodzić będąc starcem? Czyż może powtórnie wejść do łona swej matki i narodzić się?» Jezus odpowiedział: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się ktoś nie narodzi z wody i z Ducha, nie może wejść do królestwa Bożego. J 3,1-5. Jedną z form modlitwy jest modlitwa spontaniczna. Każdy może powiedzieć Jezusowi własnymi słowami, o co chce prosić i o co dziękować czy przepraszać. Tak jak Nikodem możemy powiedzieć Mu wszystko, co kryje nasze serce. Zadanie: Zastanów się, o czym chciałbyś dzisiaj opowiedzieć Jezusowi, i zrób to podczas wieczornej modlitwy.

ŚRODA 29 kwietnia 2020r.

JĘZYK POLSKI: Co wiemy o świętach majowych? Obejrzyj https://prezi.com/iynhi8ne-vky/swieta-majowe/. Przeczytaj wiersz. Wykonaj kolejne polecenia (zdjęcie poniżej).

MATEMATYKA: Dzielenie liczb dziesiętnych przez 10, 100, 1000. Na tej lekcji nauczysz się dzielić ułamki dziesiętne przez 10, 100 i 1000. Aby podzielić liczbę dziesiętną przez: a) 10, wystarczy przesunąć przecinek w tej liczbie o jedno miejsce w lewo, np.: 13:10 =1,3; 42,5:10=4,25; 28,91:10=2,891; b) 100, wystarczy przesunąć przecinek w tej liczbie o dwa miejsca w lewo, np.: 13:100 =0,13; 42,5:100=0,425; 289,1:100=2,891 c) 1000, wystarczy przesunąć przecinek w tej liczbie o trzy miejsca w lewo, np.: 13:1000 = 0,013; 42,5:1000=0,0425; 28,91:1000=0,02891 itd. Obejrzyj filmik: https://www.youtube.com/watch?v=3ERW0tfP1LU. Zapamiętaj: Dzielenie ułamków dziesiętnych przez 10, 100, 1000 itd. tak naprawdę polega na sprawnym przesuwaniu przecinka w lewą stronę o tyle miejsc, ile jest zer przy cyfrze 1. ZADANIA: Zad. 1. Podziel podaną liczbę przez 10, 100 i 1000 : a) 642,265 b) 9264,2658 c) 92,642 d) 0,9234. Zad. 2. Podaj wartość wyrażenia: a) 8,71:10 b) 6,865:100 c) 123,68:1000 d) 142,19:1000. Zad. 3. Za wysłanie 100 zaproszeń Ola zapłaciła 245zł. Ile Ola zapłaciłaby za wysłanie 3 takich zaproszeń? Podane zadania wykonaj w zeszycie i prześlij je do mnie na adres: matematyka.waniorowo@wp.pl

JĘZYK ANGIELSKI: Possessive pronouns. Proszę popatrzcie na tabelkę poniżej i przepiszcie zapisane w niej zdania do zeszytu. Proszę nauczcie się tych zaimków dzierżawczych: Mine – moje/mój, yours – twoje/twój, his – jego, hers – jej, ours – nasz, yours – wasz, theirs – ich. Proszę zróbcie w zeszycie ćwiczenie 7. I poćwiczcie wiadomości z dzisiejszej lekcji wykonując ćwiczenie: https://elt.oup.com/student/stepsplus/lv2/unit4/stepsfunzone04_04?cc=pl&selLanguage=pl Zdjęcie nr 1.

GEOGRAFIA:

WYCH. FIZ.: Poznajemy zasady organizacji wybranej gry rekreacyjnej. Witam Was. Dzisiaj poznamy, a raczej przypomnimy sobie podstawowe zasady gry w badmintona. Jest to rekreacyjna gra podwórkowa, ale też można grać na hali sportowej. Mam nadzieję, że będziecie mieli okazję zagrać gdzieś na swoim podwórku, albo na innym terenie, gdy przepisy o epidemii nam na to pozwolą. Przeczytajcie sobie kilka ważnych informacji otwierając ten link. a następnie oglądnijcie filmik, który Wam wysyłam. http://stacjasport.pl/dyscypliny/badminton/, https://www.youtube.com/watch?v=YECzhBqA_zY&feature=youtu.be

WTOREK 28 kwietnia 2020r.

JĘZYK POLSKI: Zdania pojedyncze. Przypomnij sobie i zrób notatkę w zeszycie. https://eszkola.pl/jezyk-polski/zdanie-pojedyncze-9771.html. Poniżej zapisano zdania proste. Rozwiń je, dopisując po jednym wyrazie do każdego kolejnego zdania. Do ostatniego zdania dopisz drugie. Zdania muszą tworzyć logiczną całość. 1. Magda pisze. 2. Weronika bawi się. 3. Ania jedzie. 4. Zuzia skacze.

MATEMATYKA: Potęgowanie liczb dziesiętnych. Na tej lekcji będziemy obliczać kwadrat i sześcian liczb dziesiętnych, czyli podnosić je do potęgi drugiej i trzeciej. Potrzebne to nam jest do obliczania pola kwadratu i objętości sześcianu (kostki). Potęgowanie to mnożenie takich samych liczb przez siebie, np.: 0,2·0,2=0,22; 0,7·0,7=0,72; 0,2·0,2·0,2=0,23; 0,7·0,7·0,7=0,73 itd. Obejrzyj filmik: https://pistacja.tv/film/mat00196-kwadrat-i-szescian-liczb-dziesietnych?playlist=299 a następnie wykonaj zapisane poniżej zadania i prześlij na adres: matematyka.waniorowo@wp.pl. Zad. 1. Oblicz w pamięci: 0,12; 0,032; 0,13; 0,023. Zad. 2. Oblicz sposobem pisemnym: 0,42; 1,62; 0,63; 1,93. Zad. 3. Skorzystaj z tego, że 52=5·5=25, a 53=5·5·5=125, i oblicz wartość podanego wyrażenia: 0,52; 0,53; 0,052; 0,053.

JĘZYK ANGIELSKI: Present continuous. Proszę posłuchajcie kiedy używamy czasu present continuous i jak go tworzymy: Present continuous . (Nie musicie oglądać całego filmu tylko do momentu kiedy będziecie już wiedzieli jak używać tego czasu.) Proszę popatrzcie też na poniższe zdjęcie i pod tematem lekcji przepiszcie przykłady z ćwiczenia 1. Na ocenę proszę zrobić ćwiczenie 2. Zdjęcie nr 1.

MUZYKA: Instrumenty dęte blaszane. Instrument dęty blaszany – instrument dęty, którego ustnik, a w większości przypadków także cały instrument, wykonany jest z metalu. Ustnik w instrumentach blaszanych ma kielichowaty kształt o przekroju stożkowym. Podstawowe instrumenty dęte blaszane: trąbka, trąbka sygnałowa, róg (waltornia), puzon, tuba, sakshorn, kornet, suzafon. https://www.youtube.com/watch?v=pX0Jhk6e2Uw&list=PLYrDQj7ba9sf7gcvMaRJUMAvJjxvGGe6A

WYCH. FIZ.: Doskonalenie umiejętności obrony “każdy swego” i obrony strefą. Dzień dobry!!!! W dniu dzisiejszym do obejrzenia dwa poglądowe filmiki, na których zobaczycie ćwiczenia z piłki ręcznej, które pozwolą Wam lepiej zrozumieć i doskonalić obronę „każdy swego” i obronę strefą. Po zajęciach teoretycznych będziemy wykorzystywać poznane ćwiczenia w praktyce. Życzę przyjemnego oglądania!!! https://www.youtube.com/watch?v=gGooMC9V57o, https://www.youtube.com/watch?v=Xn6e0tMW4gc

PONIEDZIAŁEK 27 kwietnia 2020r.

JĘZYK POLSKI: Ania Shirley charakterystyka głównej bohaterki „Ani z Zielonego Wzgórza”. Przeczytaj i odpowiedz na pytania poniżej: https://ostatnidzwonek.pl/ania-z-zielonego-wzgorza/a-2036.html

MATEMATYKA: Mnożenie liczb dziesiętnych sposobem pisemnym. Na tej lekcji nauczysz się mnożyć ułamki dziesiętne sposobem pisemnym. Mnożenie pisemne liczb dziesiętnych wykonujemy podobnie jak mnożenie pisemne liczb naturalnych. Zapisujemy czynniki jeden pod drugim i wymnażamy po kolei pierwszy czynnik przez jedności, dziesiątki, setki itd. . drugiego czynnika, a następnie dodajemy uzyskane iloczyny. Przecinek w otrzymanym na końcu iloczynie stawiamy tak, aby po prawej stronie tego przecinka było tyle cyfr, ile jest ich po przecinku w obu czynnikach razem. Obejrzyj filmik:https://pistacja.tv/film/mat00188-mnozenie-pisemne-liczb-dziesietnych?playlist=29, następnie wejdź na stronę: https://epodreczniki.pl/a/mnozenie-liczb-dziesietnych/DJBgIQqCN i wykonaj w zeszycie ćwiczenia od 6 do 12. Zrobione zadania prześlij na adres: matematyka.waniorowo@wp.pl

HISTORIA: Wykonaj ćwiczenia ze skanu.

TECHNIKA: Urządzenia w gospodarstwie domowym. Zapoznajcie się z podanymi informacjami: https://mkalisz.wixsite.com/technika/urzadzenia-w-gospodarstwie-domowym

WYCH. FIZ.: Zestawy ćwiczeń wzmacniające mięśnie posturalne. Dziś kolejny zestaw ćwiczeń wzmacniających. Musicie ćwiczyć, jest to potrzebne do dobrego samopoczucia i sprawności. Nie chcę, abyście się rozleniwili. Pamiętajcie o stroju ćwiczebnym, wodzie i macie. ostrożnie wykonujcie ćwiczenia z piłką i na podstawce. Znajdźcie w domu coś stabilnego, lub zmieńcie to ćwiczenie. https://www.youtube.com/watch?v=EWg8y4JhGoE&feature=youtu.be Pozdrawiam.

RELIGIA: Św. Faustyna Kowalska – apostołka Bożego Miłosierdzia. Helena Kowalska przyszła na świat 25 sierpnia w 1905r. Była trzecim dzieckiem rolników z Głogowca koło Łodzi. Miała dziewięcioro rodzeństwa. Ukończyła trzy klasy szkoły podstawowej. Od szesnastego roku pracowała jako pomoc domowa. Gdy miała dwadzieścia lat wstąpiła do Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, gdzie spędziła 13 lat. W zakonie przyjęła imię Faustyna. Zmarła na gruźlicę 5 października 1938r. Ojciec święty Jan Paweł II ogłosił s. Faustynę Kowalską najpierw błogosławioną, a następnie 30 kwietnia 2000r. Świętą. Dzięki s. Faustynie Jan Paweł II ustanowił Święto Miłosierdzia. Sam zmarł w wigilię święta Bożego Miłosierdzia w 2005r. Obecnie obraz Jezusa Miłosiernego jest czczony na całym świecie i wiele osób modli się Koronką do Miłosierdzia Bożego w godzinę Miłosierdzia czyli o 15.00. Zadanie: O godz. 15.00 pomódl się Koronką do Bożego Miłosierdzia.

PIĄTEK 24 kwietnia 2020r.

JĘZYK POLSKI: Lucy Maund Montgomery – autorka Ani z Zielonego Wzgórza. Przeczytaj biografię Lucy Maund Montgomery i zapisz w zeszycie najważniejsze informacje. https://lubimyczytac.pl/autor/6136/lucy-maud-montgomery. Kochani Ci, którzy nie przeczytali jeszcze książki na poniedziałek wysłuchajcie proszę lub obejrzyjcie lekturę: https://www.youtube.com/watch?v=wv_M4F59V4k, https://www.youtube.com/watch?v=cUPFZQzxlT0

INFORMATYKA: Modyfikowanie obrazu. Treść lekcji poniżej (patrz screeny).

JĘZYK ANGIELSKI: Agata and friends – photostory. Please read this story about Agata, Sophie and Marcus. I hope you find it funny. As your task for today please do exercise 4. Good luck and have a nice weekend. (Proszę przeczytajcie historyjkę o Agacie, Sophie i Marcusie. Mam nadzieję, że wyda Wam się śmieszna. Proszę zróbcie ćwiczenie 4, w którym trzeba połączyć wyrażenie po angielsku z jego polskim tłumaczeniem.) Zdjęcie nr 1.

PLASTYKA: Kartka okolicznościowe – Dzień Ziemi. Proszę wykonać kartkę okolicznościową – tematyka związana z Dniem Ziemi, który przypada 22 kwietnia. Technika dowolna, format dowolny. Zdjęcie proszę wysłać na mój Messenger lub e-mail MOS-u. Można skorzystać z pomocy – Google jest tam wiele ciekawych pomysłów.

GODZ. WYCH.: Uzależnienia – rodzaje i skutki. Obejrzyjcie: https://www.youtube.com/watch?v=IvepUogucpc, https://www.youtube.com/watch?v=rLHvyud1zYY. Moi drodzy znajdźcie proszę w Internecie informacje na temat WSPÓŁCZESNYCH UZALEŻNIEŃ MŁODZIEŻY i zróbcie z tego prezentacje multimedialną lub plakat.

CZWARTEK 23 kwietnia 2020r.

JĘZYK POLSKI: To już znamy, powtarzamy: wyrazy i związki wyrazowe. Pół żartem, pół serio – gra powtórzeniowa. Przypomnijcie sobie kochani oglądając prezentacje: https://www.youtube.com/watch?v=0CPwxZHAZfA. 1. W podanych zdaniach podkreśl podmiot i orzeczenie. Oddziel grupę podmiotu od grupy orzeczenia: Uczniowie klasy piątej chętnie odrabiają lekcje. Nauczyciel wyjaśnia uczniom ćwiczenia gramatyczne. 2. Z podanego zdania wypisz związki wyrazowe. Zadaj odpowiednie pytania o wyrazy określające: Mała Zosia poszła rano do przedszkola. związek główny – ………………………., związki poboczne – ……………………. . 3. Rozwiń zdania. Dopisz 2 określenia do podmiotu i 2 do orzeczenia: Pies szczekał. ……………………… . Babcia gotuje. ………………………… . 4. Sporządź wykres podanego zdania. Podpisz wszystkie części zdania: Zdolni uczniowie wygrali dziś konkurs. 5. Określ części mowy i ich funkcje składniowe w zdaniu: Ciasto drożdżowe pięknie wyrosło w piekarniku. (Wyraz Części mowy Części zdania). Zróbcie zdjęcie i mi odeślijcie na messengera .

MATEMATYKA: Mnożenie liczb dziesiętnych w pamięci. Na tej lekcji nauczysz się mnożyć ułamki dziesiętne. Mnożenie liczb dziesiętnych wykonujemy tak jak w przypadku liczb naturalnych. Przecinek w otrzymanym iloczynie stawiamy tak, aby po prawej stronie tego przecinka było tyle cyfr, ile ich jest po przecinku w obu czynnikach razem, np.: 1,2·0,3=0,36, bo 12·3=36; 0,20·0,3=0,060, bo 20·3=60; 23,1·0,25=5,775, bo 231·25=5775. Wejdź na stronę: https://epodreczniki.pl/a/mnozenie-liczb-dziesietnych/DJBgIQqCN i wykonaj w zeszycie ćwiczenia od 1 do 5. Zrobione zadania prześlij na adres: matematyka.waniorowo@wp.pl

HISTORIA: Panowanie Bolesława Krzywoustego. Napisz kilka zdań o obronie Głogowa. Korzystajcie ze stron: www.epodreczniki.pl, www.gov.pl/web/zdalnelekcje. Życzę powodzenia!

BIOLOGIA: Paprociowe, widłakowe, skrzypowe. Proszę obejrzyj film. Jest to opracowanie z waszego podręcznika. https://www.youtube.com/watch?v=DNYq1SVbxmY Następnie przepisz notatkę do zeszytu: Paprociowe – np. paprocie, skrzypowe – np. skrzypy, widłakowe – np. widłaki. Paprocie, skrzypy i widłaki są zaliczane do organowców, ponieważ ich ciało składa się z organów – korzeni, liści, łodygi. Są to rośliny zarodnikowe, ponieważ wytwarzają zarodniki służące do rozmnażania. Na podstawie filmu wykonaj rysunek widłaka i skrzypu polnego i opisz go tak jak jest to podane na filmie.

WYCH. FIZ.: Nowoczesne formy aktywności – Pilates. Kolejny pomysł na trening dla Was w warunkach domowych! Pilates już od lat pomaga realizować marzenia kobiet o płaskim brzuchu, smukłych nogach i jędrnej skórze. Sprawdź, na czym polegają te ćwiczenia i daj się przekonać, że warto spróbować! W SKRÓCIE: Pilates to trening, który opiera się głównie na ćwiczeniach z ciężarem własnego ciała. Czerpie z jogi, tai-chai, gimnastyki i baletu. Jego celem jest wzmocnienie, rozciągnięcie i uelastycznienie mięśni. NA CZYM POLEGA PILATES? Pilates to trening o statycznym charakterze. Jego zasady opracował w latach 20. niemiecki sportowiec, Joseph Pilates. Po I wojnie światowej Pilates pracował jako sanitariusz, opiekując się żołnierzami, którzy ucierpieli na froncie. Niektórych z nich zaczął rehabilitować, wykorzystując własne zestawy ćwiczeń i skonstruowane przez siebie systemy oporowe, pozwalające na trenowanie w łóżku. Szybko okazało się, że regularny wysiłek znacząco przyspiesza powrót do zdrowia. Po emigracji do USA w połowie lat 20. Pilates udoskonalał swoją metodę, aż w końcu otworzył własne studio treningowe. Mieściło się w Nowym Jorku nieopodal słynnej Szkoły Baletowej. Pierwszymi klientami Pilatesa zostali więc tancerze, głównie kontuzjowani, którym pomagał wracać do zdrowia i odzyskiwać pełną sprawność. Trening pilates opiera się przede wszystkim na ćwiczeniach z ciężarem własnego ciała. Aktywizuje wszystkie grupy mięśniowe – od rąk, barków i pleców, przez brzuch, aż po nogi i pośladki – rozciągając je, uelastyczniając i wzmacniając. Ćwiczenia mają harmonijny charakter. Wykonuje się je powoli, z dbałością o prawidłową technikę i oddech. DLA KOGO PILATES? Dla każdego – zarówno dla aktywnych, jak i dla tych, którzy dopiero wprowadzają sport do swojego życia. Pilates jest bezpiecznym treningiem. Dzięki temu, że wszystkie sekwencje wykonuje się pod dyktando własnego ciała i jego możliwości, nie ma mowy o kontuzjach czy przeciążeniach. JAKIE EFEKTY DAJE PILATES? WZMACNIA MIĘŚNIE CAŁEGO CIAŁA: Kiedy po raz pierwszy przystąpisz do wykonywania opracowanych przez Pilatesa sekwencji i poczujesz rozciągające się mięśnie, uświadomisz sobie, jak wiele masz ich w swoim ciele. Ćwiczenia te aktywują bowiem wszystkie grupy mięśniowe, również te, których na co dzień się nie używa. Dzięki temu, że podczas wykonywania poszczególnych ruchów mięśnie są maksymalnie rozciągnięte, zostają wzmocnione, lecz się nie rozrastają. Efektem regularnego trenowania pilatesu jest więc wysportowana i wysmuklona, ale nie „napakowana” sylwetka. ZMNIEJSZA BÓLE KRĘGOSŁUPA: Trening ten wzmacnia wszystkie grupy mięśniowe, ale przede wszystkim core, czyli mięśnie głębokie, odpowiadające za utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Mocny kręgosłup to stabilny i zdrowy kręgosłup, więc ćwiczenia tego typu szczególnie polecane są osobom, które borykają się z jego bólem albo długie godziny spędzają w pozycji siedzącej. Dzięki temu, że pilates koryguje połączenia między kością biodrową a kręgosłupem, wpływa również na poprawę postawy ciała. UJĘDRNIA SKÓRĘ I REDUKUJE CELLULIT: Na redukcję cellulitu najlepiej działają ćwiczenia o umiarkowanej intensywności, a więc dokładnie takie, jak pilates. Trening przyspiesza krążenie krwi, co wpływa na uelastycznienie skóry. Wraz z wzmocnieniem mięśni zwiększa się też produkcja kolagenu, który odpowiada za utrzymanie skóry jędrnej i gładkiej. RELAKSUJE: Pilates jest odpoczynkiem dla głowy. Wymaga maksymalnej koncentracji i pełnego skupienia na oddechu, co sprawia, że podczas treningu szybko zapomina się o rzeczywistości, problemach czy obowiązkach. JAK ĆWICZYĆ PILATES? Aby wykonać trening tego typu, potrzebujesz odrobinę miejsca, matę do ćwiczeń i… chęć. Niezbędna jest też wygodna i lekka odzież, która nie krępuje ruchów, a dzięki temu nie rozprasza. Najlepiej sprawdzą się legginsy i koszulka. Pilates można ćwiczyć boso. Ćwicząc, koncentruj się także na postawie. Idealnie, jeśli masz możliwość ćwiczenia przed lustrem – dzięki temu nieustannie możesz kontrolować ułożenie swojego ciała. Pilates przynosi rewelacyjne efekty w krótkim czasie. Twórca tej metody, zachęcając do wypróbowania treningu, mawiał: „Po dziesięciu sesjach poczujesz różnicę, po dwudziestu sesjach zobaczysz różnicę, a po trzydziestu sesjach będziesz mieć całkiem nowe ciało”. Powodzenia i wytrwałości. https://www.youtube.com/watch?v=zfFY-Di8wPw

RELIGIA: Niech Bóg będzie błogosławiony – Hiob. Cierpienie jest tajemnicą. Hiob uczy nas ufności w dobroć Boga w każdej sytuacji. Zapamiętaj: Cierpienie Hioba było niezawinione, nie było karą za grzechy. Hiob okazał się człowiekiem bezgranicznie ufającym Bogu. Zadanie: Pomódl się za osobę cierpiącą.

ŚRODA 22 kwietnia 2020r.

JĘZYK POLSKI: „SOS dla Ziemi – rzecz o ekologii”. Pisownia końcówek -i, -ii, -ji. A. Rzeczowniki zakończone na -ja występującym po s, z, c mają w tych przypadkach zakończenie -ji, np.: Rosja – Rosji, misja – misji, Azja – Azji, poezja – poezji, edukacja – edukacji, restauracja – restauracji, stacja – stacji, natomiast rzeczowniki zakończone na -ja występującym po samogłoskach mają zakończenie -i, np.: aleja – alei, epopeja – epopei. B. Rzeczowniki zakończone na -ia mają zakończenie -ii lub -i. Wiąże się to z poczuciem rodzimości czy obcości wyrazu, a także z wymową postaci mianownika: a) jeśli -ia występuje po spółgłoskach wargowych p, b, f, w, m, to bez względu na wymowę w wyrazach rodzimych i przyswojonych piszemy -i, natomiast w wyrazach obcych -ii, np.: Słupi, głębi, hrabi, murgrabi, skrobi, Karwi, trzewi, rękojmi, ziemi; daktyloskopii, hemoterapii, Kolumbii, ksenofobii, dystrofii, filozofii, hagiografii, mafii, Jugosławii, szałwii, akademii, anemii, epidemii; b) jeśli -ia występuje po t, d, r, l, k, g, ch (czyli w wyrazach zapożyczonych), to piszemy -ii, np.: apatii, empatii, kwestii, sympatii, Holandii, Normandii, hipochondrii, anomalii, ewangelii, kalii, autarkii, demagogii, kosmologii, hierarchii; c) jeśli -ia występuje po n, to piszemy -ni w wyrazach, których zakończenie wymawiamy w mianowniku jako [-ńa], natomiast w tych wyrazach, których zakończenie wymawiamy jako [-ńja], piszemy -nii, np.: babuni, bieżni, Chyloni, drewutni, dyni, Ewuni, Gdyni, jaskini, łaźni, Oruni, palarni, palmiarni, pustyni, skoczni, uczelni, wartowni, zecerni; aronii, Danii, dystonii, harmonii, ironii, Kalifornii, linii, opinii, Polihymnii. UWAGA: W rzeczownikach obcego pochodzenia zakończonych na -ja oraz na -ia formy dopełniacza liczby mnogiej mają taką samą postać jak formy dopełniacza liczby pojedynczej, zarówno w mowie, jak i w pisowni, np.: tej lekcji – tych lekcji, tej misji – tych misji. W podanym tekście podkreśl rzeczowniki zakończone na -ii, -ji lub -i: Na lekcji historii pani kazała Patrycji poszukać wiadomości o konfliktach państw Azji: Rosji, Japonii i Korei. Patrycja poszła do biblioteki zrobić notatki z encyklopedii. Potem dała je odpisać Gosi, Sylwii i Marysi. Kiedy pani to zobaczyła, ukarała dziewczynki, dając im jedynki. Patrycja nie ma już nadziei na piątkę z historii. ZADANIE DODATKOWE (zdjęcie poniżej).

MATEMATYKA: Mnożenie liczb dziesiętnych przez liczbę naturalną – ćwiczenia. Na tej lekcji będziesz ćwiczyć mnożenie ułamków dziesiętnych przez liczbę naturalną. Możesz obejrzeć jeszcze raz filmik z wczorajszej lekcji. Wejdź na stronę: https://epodreczniki.pl/a/mnozenie-liczb-dziesietnych-przez-liczby-naturalne/D151J0s4N. Wykonaj ćwiczenia od 6 do 10 w zeszycie, czytaj dokładnie polecenia. Zrobione zadania prześlij na adres: matematyka.waniorowo@wp.pl

JĘZYK ANGIELSKI: Digital world. We are starting a new unit, where we will learn about modern technology. You probably already know some of these words. Please look at the picture below and write this new vocabulary in your notebook: zdjęcie nr 1. Also, this one: folder, games console, keyboard, laptop, monitor, mouse, smartphone, speaker, tablet. Do you know what they mean? If not use dictionary. (Czy wiecie co znaczą te słówka? Jeśli nie zajrzyjcie do słownika.) Please answer the questions in exercise 4 and do the extra step. (Proszę odpowiedzcie w zeszycie na pytania z ćwiczenia 4 i zróbcie „extra step”.) If you want to, you can practise this new vocabulary by playing games: https://www.gamestolearnenglish.com/fast-vocab/ please choose start and then computer.

GEOGRAFIA: Tundra – strefy krajobrazowe. Kolejna strefa krajobrazowa w tej strefie energii słonecznej dociera już naprawdę niewiele, to oznacza że mogą przetrwać najbardziej wytrzymałe rośliny. Waszym zadaniem jest odnalezienie w różnych źródłach informacji geograficznej, jakie gatunki roślin występują w tundrze.

WYCH. FIZ.: Zasady gry w siatkówkę. Zapoznajcie się z zasadami gry w siatkówkę: Siatkówka to jeden z najpopularniejszych sportów drużynowych w Polsce. Kroku ustępuje tylko piłce nożnej. Można pokusić się o stwierdzenie, że nasz kraj jest potęgą na siatkarskiej mapie świata. Reprezentacja Polski ma na swoim koncie liczne sukcesy, m.in.: złoty medal na igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata i Europy. Ponadto polskie kluby świetnie radzą sobie w rozgrywkach międzynarodowych. Ogóle zasady gry w siatkówkę W dużym uproszczeniu siatkówka polega na odbijaniu piłki w taki sposób, aby przeleciała ona nad siatką i wylądowała w polu gry należącym do przeciwnika. Do tego celu można używać dowolnej części ciała, jednak największą precyzję i siłę dają dłonie. W siatkówce do meczu przystępują dwa zespoły. Na parkiecie może przebywać maksymalnie dwunastu zawodników, po sześciu na drużynę. Reszta graczy, to rezerwowi. W przeciwieństwie do pozostałych dyscyplin, nie zasiadają oni na ławce rezerwowych. Muszą znajdować się w specjalnie przygotowanym kwadracie dla zmienników. W tym miejscu zawodnicy mogą się rozgrzewać, aby być gotowym do wejścia na parkiet. Mecz siatkówki nie jest limitowany czasowo i składa się z setów. Zwycięstwa daje wygrana trzech takich partii. Jeden set trwa do momentu, w którym jedna z drużyn zdobędzie 25 punktów i będzie miała minimum dwa „oczka” przewagi nad drugim zespołem. Wyjątkiem jest tzw. tie-break, czyli set rozstrzygający o wyniku meczu w przypadku, gdy obie ekipy zwyciężyły po dwie partie. Wtedy gra toczy się do 15 punktów. Wygrany również musi zachować przewagę dwóch „oczek”. Odbicia i zagrywka w siatkówce Każda z drużyn tuż po tym, jak piłka znajdzie się po jej stronie boiska ma trzy odbicia na to, aby przenieść ją z powrotem na stronę rywali. Każdy zawodnik może dotknąć piłki zaledwie raz. Piłki nie wolno łapać, ani nią rzucać. Piłka musi przelecieć na przeciwną część parkietu nad siatką i pomiędzy specjalnie zaznaczonymi antenkami. Punkt jest przyznawany tej drużynie, która sprawi, że piłka dotknie pola gry przeciwnika lub rywal popełni błąd. Po zdobyciu punktu zawodnik zespołu, który wygrał akcję udaje się w pole zagrywki i z tego miejsca wznawia grę. Serwis musi zostać wykonany zza linii końcowej boiska. Piłka po zagrywce może dotknąć górnej części siatki, ale tylko pod warunkiem, że przeleci na drugą część parkietu. Pozycje w siatkówce Siatkówka, jak każda gra zespołowa ma pozycje, na których występują zawodnicy podczas meczu. Jest ich pięć. Są nimi: libero, atakujący, przyjmujący, środkowy i rozgrywający. Libero to gracz, który bierze udział tylko w grze obronnej. Nie wolno mu atakować z żadnego miejsca na parkiecie. Zawodnik ten nie może zagrywać, blokować, ani podejmować takich prób. Libero specjalizuje się w odbiorze zagrywki rywala i podbijaniu piłek w obronie. Rola pozostałych pozycji w trakcie meczu siatkarskiego jest dosyć logiczna. Atakujący odpowiada za wykańczanie akcji skutecznym atakiem. Zadaniem przyjmującego jest jak najlepsze dostarczenie piłki do rąk rozgrywającego, który decyduje o wariancie akcji ofensywnej. Środkowy również bierze udział w ataku, ale jego głównym zadaniem jest dyrygowanie blokiem i zdobywaniem jak największej ilości punktów w ten sposób. Wymiary boiska do siatkówki i wysokość siatki Boisko do gry to prostokąt o wymiarach 18 metrów długości i 9 metrów szerokości. Parkiet otoczony jest dwiema liniami bocznymi i dwoma liniami końcowymi. Wokół boiska musi znajdować się wolna strefa o szerokości co najmniej 3 metrów. Plac gry jest podzielony na dwie części przez siatkę, która jest zawieszona równolegle do linii końcowej dokładnie na środku boiska. Jej górna część znajduje się na wysokości 243 centymetrów nad poziomem parkietu. W przypadku rozgrywek kobiet górna taśma siatki wisi na wysokości 224 centymetrów na poziomem parkietu. Sędziowie w siatkówce Siatkówka to jeden z niewielu sportów zespołowych, który nie jest dyscypliną kontaktową. Ten fakt oznacza, że sędziowie nie muszą skupiać się na relacjach pomiędzy zawodnikami, aż tak bardzo jak w pozostałych grach. Arbiter musi zatem przykładać większą wagę do analizy wydarzeń, które mają miejsce w trakcie gry. Podczas meczu na parkiecie znajduje się sędzia pierwszy i sędzia drugi. Przy liniach końcowych stoją arbitrzy liniowy. W zależności od rozgrywek jest ich od dwóch do czterech. Kolejnym sędzią jest komisarz oraz jego asystent. Główny arbiter zawodów stoi na specjalnym podwyższeniu, które znajduje się tuż obok siatki. Takie stanowisko ma sprawić, że sędzia będzie miał doskonały pogląd na to, co dzieje się na parkiecie. W siatkówce od dłuższego czasu funkcjonuje system challenge, który nazywany jest też Hawk-eye, czyli sokole oko. Jest to elektroniczny program pozwalający na rozstrzygnięcie kontrowersyjnych sytuacji mających miejsce na parkiecie. Korzystanie z tego systemu umożliwiają kamery i czujniki zainstalowane na parkiecie i jego pobliżu. Trener drużyny, która bierze udział w meczu, może skorzystać z tego systemu w chwili, w której nie zgadza się z oceną arbitra. Szkoleniowcowi przysługują dwa challenge na set. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, w której system kamer wykaże, że użycie kamer do rozstrzygnięcia wydarzeń na parkiecie było uzasadnione. W takim wypadku trener wciąż zachowuje dwie okazje do sprawdzenia decyzji arbitra.

WTOREK 21 kwietnia 2020r.

JĘZYK POLSKI: Piszemy opis krajobrazu. Opis krajobrazu wbrew pozorom wcale nie jest taki prosty. Oprócz znajomości struktury, kolejności i podstawowych pojęć powinniśmy także umieć posługiwać się metaforą. Jednak przy wszystkich zabiegach językowych ważny jest również umiar, aby język, którym się posługujemy, nie był zbyt kwiecisty. Jak w każdym opisie, również w tym przypadku ważna jest trójdzielność tekstu. Pozwala ona na zapoznanie się czytelnikowi z tematem, a także z opinią autora tekstu. Co opisujemy i dlaczego? – Wprowadzenie do tematu. Opisując krajobraz, możemy bazować na swoich wspomnieniach, doświadczeniach, przeżyciach. Dlatego też we wstępie należy pamiętać o autorze zdjęcia czy obrazu lub zaznaczyć, że tak pamiętamy nasz krajobraz na przykład z ostatniego spaceru. Musimy również zawrzeć informację o tym, gdzie znajduje się konkretny krajobraz. Jeżeli jest to pocztówka, zdjęcie lub obraz – podkreślmy to i w miarę możliwości opatrzmy tytułem. Oprócz tego postarajmy się zawrzeć jak najwięcej szczegółów – miesiąc, pora roku, pogoda itd. Rozwinięcie – pierwszy plan. Stwierdzenie „od ogółu do szczegółu” sprawdza się również w tej sytuacji. Zawsze najlepszym rozwiązaniem jest określenie tego, co przeciętnemu odbiorcy rzuca się w oczy jako pierwsze. Jeżeli krajobraz przedstawia las z polną ścieżką po środku – opiszcie to. Skwitujmy całość metaforą, np. polna ścieżka zdawała się wręcz rozdzierać las na dwie części. Pamiętajmy także, aby opisywać wszystko od prawej do lewej strony, czyli zupełnie odwrotnie, niż czytamy. Wbrew pozorom robimy to podświadomie, więc nie powinniśmy mieć z tym problemu. Opis krajobrazu – szczegóły dopełniające całość. Zwracajmy uwagę na szczegóły! Nawet spacerując, obserwujmy ławki i małe uszczerbki na nich, bo wpływają one na historię. Podobnie wygląda kwestia krajobrazu, który opisujemy. Zwróćmy uwagę na drugi plan, do którego mogą należeć kamienie, trawa, grządki, kwiaty, ludzie. Napiszmy, w jaki sposób wpływają na odbiór i dlaczego mogą (lub nie) robić wrażenie. Wracając do przykładu z lasem, możemy zaznaczyć, czy są tam zwierzęta, ludzie, a może drogą polną właśnie podąża człowiek wracający z grzybobrania. Każdy detal ma znaczenie, kiedy chcemy pobudzić wyobraźnię czytelnika. Jeżeli natomiast chcemy dodać, że w lesie widoczne są śmieci, również możemy zastąpić to metaforą. Oto przykład: Piękną zieleń niechlubnie dopełnia widok braku poszanowania dla Matki Ziemi. Zdecydowanie osoby odwiedzające to miejsce nigdy nie poznały dobrych manier ani zasad ekologii. Przymiotniki, określenia – bądźmy subiektywni. Wszystko, co opisujemy, opatrzmy odpowiednimi przymiotnikami. Korzystając z naszego przykładu: piękny las, kręta ścieżka, okropna góra śmieci, bezchmurne niebo itd. Każdy opis jest indywidualną opinią i mamy prawo wyrazić ją w tekście. Jeżeli opis bazuje na naszych wspomnieniach, opiszmy to, co słyszeliśmy i czuliśmy, np.: lekki powiew wiatru, szum liści, śpiewające ptaki itd. Daje to możliwość przestrzennego wyobrażenia krajobrazu i poczucia bycia jego częścią. Kochani czekam na Wasze opisy. Powodzenia 😉

MATEMATYKA: Mnożenie liczb dziesiętnych przez liczbę naturalną. Na tej lekcji nauczysz się mnożyć ułamki dziesiętne przez liczbę naturalną. Mnożenie to wykonujemy tak, jak mnożenie liczb naturalnych. Przecinek w otrzymanym iloczynie (wyniku) stawiamy tak, aby po prawej stronie przecinka było tyle cyfr, ile jest po przecinku w liczbie dziesiętnej, np.: 1,2·3=3,6, bo 12·3=36; 20·0,03=0,60, bo 20·3=60; 231·0,25=57,75, bo 231·25=5775. DOBRA RADA: Proste mnożenie możesz wykonać w pamięci, trudniejsze obliczaj pisemnie. Obejrzyj filmik: https://www.youtube.com/watch?v=9Nw1H59bJXU. Wejdź na stronę: https://epodreczniki.pl/a/mnozenie-liczb-dziesietnych-przez-liczby-naturalne/D151J0s4N. Wykonaj ćwiczenia od 1 do 5 w zeszycie, ćwiczenie 4 i 5 proszę obliczyć pisemnie. Zrobione zadania prześlij na adres: matematyka.waniorowo@wp.pl

JĘZYK ANGIELSKI: Unit 3 – revision. Please revise music vocabulary by playing this game: https://www.gamestolearnenglish.com/fast-english/ choose fast or slow and then music. Remember to have the volume up so you can hear how to pronounce the words. Please also do exercise 3. Zdjęcie nr 3.

MUZYKA: Instrumenty dęte drewniane. Zapoznaj się z instrumentami:https://www.youtube.com/watch?v=uF4MOfTyRgw, https://www.youtube.com/watch?v=xeSmr76Ermo

WYCH. FIZ.: Ćwiczenia kształtujące równowagę. Witam!!! W dniu dzisiejszym czas na kształtowanie Waszej równowagi. Do wykonania ćwiczenia, które pokazane są na dwóch filmikach (linki poniżej). Przygotujcie miejsce do ćwiczeń, strój, wykonajcie rozgrzewkę i do „pracy”. Odpiszcie – wykonano na messengera, linki do filmików: https://www.youtube.com/watch?v=ttA3XeG30bU, https://www.youtube.com/watch?v=qSUbzlQSRDw

PONIEDZIAŁEK 20 kwietnia 2020r.

JĘZYK POLSKI: „Pejzaże słowem malowane”. Opis krajobrazu – rady dla piszących. Zbigniew Nienacki, Uroczysko (fragment). Przeczytaj i zrób notatkę o Zbigniewie Nienackim https://culture.pl/pl/tworca/zbigniew-nienacki. Przeczytajcie fragment książki od 14 do 16 strony https://www.wydawnictwoliteratura.pl/pub/uploads/fragmenty/PS%20i%20uroczysko%20str%203-21.pdf. Przygotuj notatkę graficzną ukazująca rozmieszczenie w terenie opisanego w tekście Uroczyska i jego okolic.

MATEMATYKA: Mnożenie liczb dziesiętnych przez 10, 100, 1000. Na tej lekcji nauczysz się mnożyć ułamki dziesiętne przez 10, 100 i 1000. Aby pomnożyć liczbę dziesiętną przez: a) 10, wystarczy przesunąć przecinek w tej liczbie o jedno miejsce w prawo, np.: 1,3·10 = 13; 4,25·10=42,5; 2, 891·10=28,91; b) 100, wystarczy przesunąć przecinek w tej liczbie o dwa miejsca w prawo, np.: 1,3·100 =130; 4,25·100=425; 2, 891·100=289,1 c) 1000, wystarczy przesunąć przecinek w tej liczbie o trzy miejsca w prawo, np.: 1,3·1000 = 1300; 4,25·1000=4250; 2, 891·1000=2891 itd. Obejrzyj filmik: https://www.youtube.com/watch?v=S_IR6o0Hb9M. Zapamiętaj: Mnożenie ułamków dziesiętnych przez 10, 100, 1000 itd. tak naprawdę polega na sprawnym przesunięciu przecinka w prawą stronę o tyle miejsc, ile jest zer przy cyfrze 1. ZADANIA: Zad. 1. Pomnóż podana liczbę przez 10, 100, 1000 i 10000: a) 123,456, b) 35,52, c) 4,1 d) 0,2065, e) 0,05. Zad. 2. Kasia sprawdziła, że 1 euro kosztuje 4,26zł. Oblicz wartość 1000 euro. Zad. 3. Jedna mila morska ma 1,852km. Ile kilometrów przepłynął statek, jeśli pokonał 100 mil morskich? Podane zadania wykonaj w zeszycie i prześlij je do mnie na adres: matematyka.waniorowo@wp.pl

HISTORIA: Upadek i odbudowa państwa pierwszych Piastów (Mieszko II, Kazimierz Odnowiciel, Bolesław Śmiały). Korzystajcie ze stron: www.epodreczniki.pl, www.gov.pl/web/zdalnelekcje. Życzę powodzenia!

TECHNIKA: Klasyfikacja urządzeń technicznych. Przeczytaj notatkę i zapamiętaj jak najwięcej. Urządzeniem technicznym określa się urządzenie służące do wykonania danego procesu, zgodnie z celem przeznaczenia. Urządzenie to składa się z połączonych ze sobą elementów stanowiących spójną, funkcjonalną całość. Wykorzystywane jest do spełniania określonych celów, takich jak m.in.: przetwarzanie energii, przetwarzanie informacji bądź wykonywanie określonej pracy mechanicznej. Urządzenia techniczne dzieli się na: a) maszyny – urządzenia techniczne służące do przekształcania energii lub wykonujące pracę mechaniczną; b) narzędzia – przedmioty lub urządzenia bezpośrednio oddziałujące na przedmiot pracy; stanowiące wyposażenie człowieka bądź danej maszyny; c) sprzęt – urządzenia techniczne uzależnione od dopływu prądu elektrycznego lub obecności pól elektromagnetycznych; służące do wytwarzania, przesyłania bądź pomiaru prądu elektrycznego i pól elektromagnetycznych; d) osprzęt – pomocnicze elementy maszyn i urządzeń, niezbędne do ich prawidłowego funkcjonowania. https://www.youtube.com/watch?v=xqVym7AjIFY

WYCH. FIZ.: Ćwiczenia kształtujące całego ciała. Przebywanie w domu, brak ruchu, długie przesiadywanie przed komputerem nie buduje naszej kondycji. Zależy nam by okres ten nie był stracony dla Waszego rozwoju. Ćwiczyć można też w domu. Możecie robić to sami, z rodzeństwem lub z rodzicami. Dbajcie o swój rozwój i swojej rodziny. Przed ćwiczeniami pamiętajcie o dobrym wywietrzeniu pomieszczenia i lekkiej rozgrzewce. Wykonujemy ćwiczenia na mięśnie posturalne czyli mięśnie: brzucha, grzbietu, pośladków i ud. Należą do nich np. deseczka, brzuszki, pompki, grzbiety, pieski, przysiady itd.. Pamiętamy o ćwiczeniach skocznościowych (np. skakanka, pajacyki). Nie zapominajmy o rozciąganiu. Od czasu do czasu przy sprzyjającej pogodzie udajcie się w odosobnione miejsce na spacer, marszobieg, jogging czy jazdę na rowerze. Koniecznie unikajcie zgromadzeń. Bardzo ważne jest też to by przy długim przebywaniu przed komputerem robić sobie przerwy na wykonanie ćwiczeń tak zwanych „śródlekcyjnych”, w celu rozluźnienia mięśni i dotlenieniu organizmu. Podrzucamy wam zestawy ćwiczeń w formie zabawowej, które umilą Wam przerwy w nauce czy oglądaniu telewizji. Jak również link do ćwiczeń wzmacniających wasze ciało. Ważne jest byście wybrali sobie tylko kilka ćwiczeń na raz, ale trzeba robić to regularnie. Powodzenia https://www.youtube.com/watch?v=rx2FMlf8sGU

RELIGIA: Tomasz – lekcja wiary. Przeczytaj fragment Pisma Świętego (J 20,24-29) Zapamiętaj: Zmartwychwstanie Jezusa jest zapowiedzią naszego zmartwychwstania. Tomasz uwierzył w zmartwychwstanie Pana Jezusa, gdy doświadczył Jego obecności: musiał go zobaczyć, usłyszeć, dotknąć. Chrystus przyjął jego wyznanie wiary. Docenił jednak wartość wiary tych, którzy nie będą mogli Go spotkać tak samo jak Tomasz. Błogosławieni, którzy nie widzieli a uwierzyli.

PIĄTEK 17 kwietnia 2020r.

JĘZYK POLSKI: W ŚWIECIE GIER. Każdy z nas potrzebuje odpoczynku. Jedną z ich form są gry. Wypisz proszę 3 gry komputerowych i 3 planszowe, które poleciłbyś swoim koleżankom i kolegom. Komputer i Internet jest dla każdego, ale trzeba korzystać z niego w racjonalny i mądry sposób. Napisz 5 zasad, które przestrzegasz korzystając z tych nośników informacji. Odpowiedzi prześlijcie mi na Messengera.

INFORMATYKA: Fotografia mobilna. Dowiesz się jak: fotografować zgodnie z regułami sztuki, posługiwać się aparatem fotograficznym w urządzeniu mobilnym, robić zdjęcia standardowe, modyfikować swoje obrazy w systemie Android. Na początek kilka reguł fotografowania: 1. Zanim zrobisz zdjęcie, zastanów się, co ma być jego tematem. Unikaj bałaganu w tle i otoczeniu motywu głównego. 2. Jeśli to możliwe, podejdź do obiektu jak najbliżej. Nie stosuj zbyt szerokich kadrów, obejmujących zbędne elementy. 3. Gdy fotografujesz krajobraz, nie umieszczaj linii horyzontu na środku kadru. 4. Stosuj zasadę trójpodziału, nazywaną też złotym podziałem.

Uruchamianie funkcji aparatu fotograficznego. Większość urządzeń mobilnych pracuje pod kontrolą systemu Android. Aby uaktywnić jakąkolwiek aplikację lub funkcję w tym systemie, należy wybrać odpowiednią ikonę na ekranie z ikonami dostępnych aplikacji. Aparat fotograficzny uaktywnisz, gdy dotkniesz ikony APARAT Zadanie: Wykonaj kilka zdjęć ze swojego okna. Prześlij najlepsze wykonane zdjęcie na adres ośrodka z krótkim opisem. Temat imię, nazwisko, klasa I dopisek Wielkanoc. Pozdrawiam Andrzej Derkowski.

JĘZYK ANGIELSKI: Describing my favourite pop star. Please do the exercise 5. (Prosze przeczytac tekst Rity o Taylor Swift i uzupelnic ramke – cw. 5). Dla chetnych na 6 prosze w podobny sposob opisac swojego ulubionego muzyka.) Vocabulary to learn by heart: appearance – wyglad, my favourite album – moj ulubiony album, song – piosenka. Zdjecie nr 1.

PLASTYKA: Statystyka i dynamika. https://www.youtube.com/watch?v=7C4tPnIZI9g

GODZ. WYCH.: Koronawirus – czy nasz świat lekko zwariował? Pewnie niektórzy z was trochę się tego wszystkiego boją i nie wiedzą o co chodzi – obejrzyjcie sobie krótki filmik, który nam może pomóc to wszystko sobie poukładać. Trzymajcie się zdrowo !!! (i zostańcie w domkach…) https://www.youtube.com/watch?v=BAxc99IhJT0

CZWARTEK 16 kwietnia 2020r.

JĘZYK POLSKI: Pisownia „nie” z różnymi częściami mowy. Obejrzyjcie https://www.youtube.com/watch?v=MfpOM7iL06c. Zachęcam do oglądania audycji z języka polskiego na TVP Rozrywka. Wykonajcie zadania I – V (zdjęcie poniżej). Pozdrawiam i czekam na rozwiązania.

MATEMATYKA: Wielokąty – powtórzenie wiadomości (2/2h). Na tej lekcji przypomnicie sobie i utrwalicie podstawowe wiadomości z wielokątów (obliczanie pól wybranych figur). Wykonaj sprawdzian: https://szaloneliczby.pl/pola-figur-sprawdzian-klasa-5/ W zeszycie proszę zapisać: Pola figur – sprawdzian, zad. …, odp. … oraz ilość zdobytych punktów. Życzę udanej i owocnej zabawy 🙂 Nie zapomnij przesłać mi zadań ze środy i czwartku na adres: matematyka.waniorowo@wp.pl

HISTORIA: Bolesław Chrobry – król Polski. Korzystajcie ze stron: www.epodreczniki.pl, www.gov.pl/web/zdalnelekcje. Życzę powodzenia!

BIOLOGIA: Budowa i różnorodność mchów. Notatka do zeszytu: 1.Królestwo roślin: a) mchy, b) paprociowe, widłakowe, skrzypowe, c) nagonasienne, d) okrytonasienne. Proszę obejrzeć film: https://www.youtube.com/watch?v=HSv1TMhWhhI. Jest to opracowanie z waszego podręcznika. Na podstawie filmu narysować w zeszycie budowę płonnika – zaznaczyć elementy budowy oraz napisać jakie znaczenie mają mchy. Zdjęcie przesłać na Messenger. Kto nie będzie się kontaktował nie będzie mieć ocen pozytywnych.

WYCH. FIZ.: Ćwiczenia ogólnorozwojowe całego organizmu. Wykonaj wszystkie ćwiczenia. Powodzenia! https://www.youtube.com/watch?v=VNtWgtAf8Pc

RELIGIA: Jonasz – zazdrosny prorok. Przypomnij sobie grzechy cudze.

ŚRODA 15 kwietnia 2020r.

JĘZYK POLSKI: Ile prawdy jest w przysłowiach? 1. Napisz w zeszycie czym są przysłowia. 2. Wykonaj ćwiczenia: https://czasdzieci.pl/quizy/quiz,79984-przyslowia.html, https://mamotoja.pl/polskie-przyslowia-test-ze-znajomosci-przyslow-i-aforyzmow-dla-calej-rodziny,psychotesty-przedszkolak-psychotest,1334,r4.html. Następnie narysujcie historyjkę przedstawiającą wybrane przez Was przysłowie: 1. Kłamstwo ma krótkie nogi. 2. Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe. 3. Mowa jest srebrem, a milczenie złotem.

MATEMATYKA: Wielokąty – powtórzenie wiadomości (1/2h). Na tej lekcji przypomnicie sobie i utrwalicie podstawowe wiadomości z wielokątów (własności i klasyfikacja trójkątów i czworokątów, obwody wybranych figur). Wykonaj testy: https://szaloneliczby.pl/trojkaty-sprawdzian-klasa-5/ i https://szaloneliczby.pl/czworokaty-sprawdzian-klasa-5/. W zeszycie proszę zapisać:Trójkąty – sprawdzian, zad. …, odp. …; Czworokąty – sprawdzian, zad. …, odp.: … oraz ilość zdobytych punktów. Życzę udanej i owocnej zabawy 🙂

JĘZYK ANGIELSKI: Music texts. Please write in your notebook and learn by heart the following vocabulary (Prosze zapiszcie w zeszycie i nauczcie sie nastepujacych slowek): call – wzywac, zwolywac, make-up – makijaz, shy – niesmialy, perform – wystepowac, second-hand – uzywany, town hall – ratusz. Also please read one of the 4 texts and choose the right answer: a, b or c. (exercise 1. Przeczytajcie jeden z czterech tekstow – ktory chcecie – i wybierzcie wlasciwa odpowiedz a, b lub c. Dla chetnych na 6 do przeczytania wszystkie 4 teksty i udzielenie odpowiedzi a, b lub c do kazdego z tekstow. Gdyby zadanie bylo niejasne bardzo prosze o skontaktowanie sie ze mna). Zdjecie nr 1

GEOGRAFIA: Tajga. Drodzy uczniowie. Kolejny temat kolejna strefa krajobrazowa. Wiemy, że wraz z oddalaniem się od równika ilość energii słonecznej jest coraz mniejsza klimat staje się coraz bardziej surowy. W takim miejscu tworzy się jedną z największych formacji roślinnych na świecie – Tajga. Tajga to głównie lasy iglaste porastające Północną Azję, Europę i Amerykę Północną. Bezkresna kraina będąca siedzibą wielu gatunków roślin i zwierząt. Proszę was abyście obejrzeli filmy na moim profilu FB. Jeden to historia chłopca który żyje w Tajdze, drugi opowiada o Syberii. Proszę abyście napisali kilka zdań o Tajdze.

WYCH. FIZ.: Ćwiczenia korekcyjne. Ćwiczenia korekcyjne są bardzo istotne w rozwoju dziecka. Spróbujcie wykonać przedstawione ćwiczenia w miarę swoich możliwości 🙂 https://www.youtube.com/watch?v=2BQCcIjudZ8

ŚRODA 8 kwietnia 2020r.

JĘZYK POLSKI: Symbole i tradycje Świąt Wielkanocnych. Obejrzyj: https://www.youtube.com/watch?v=hWVwbiJw2g8. Wypisz do zeszytu najważniejsze symbole Świąt Wielkanocnych, zrób kartę pracy ze strony: http://scholaris.pl/zasob/72961. Wszystkim Wam kochani i Waszym bliskim życzę zdrowych i rodzinnych Świąt Wielkanocnych. Mam nadzieję, że się wszyscy, wkrótce spotkamy w szkole.

MATEMATYKA: Zastosowanie wzoru na pole trapezu w zadaniach tekstowych. Na tej lekcji nauczycie się, jak obliczyć pole trapezu w sytuacjach praktycznych. Zanim przystąpicie do zadań możecie sobie przypomnieć jak obliczać pole trapezu na: https://www.youtube.com/watch?v=V1VCKTWKJTE. Wejdź na stronę: https://epodreczniki.pl/a/pole-trapezu/D122aJR0s. Wykonaj ćwiczenia od 11 do 16, w zeszycie zapisz ćwiczenia: 11, 15, 16 i prześlij je do mnie na adres: matematyka.waniorowo@wp.pl

JĘZYK ANGIELSKI: Present continuous – exercises. Please watch this video: https://www.bing.com/videos/search?q=how+you+call+a+verb+which+like+am+when+using+present+continuous&docid=607994178454686416&mid=1EDDE47F38AE48DD971E1EDDE47F38AE48DD971E&view=detail&FORM=VIRE. Please follow these links and practise writing sentences: https://elt.oup.com/student/stepsplus/lv2/unit3/stepsfunzone03_01?cc=pl&selLanguage=pl, https://elt.oup.com/student/stepsplus/lv2/unit3/stepsfunzone03_02?cc=pl&selLanguage=pl, https://elt.oup.com/student/stepsplus/lv2/unit3/stepsfunzone03_03?cc=pl&selLanguage=pl, https://elt.oup.com/student/stepsplus/lv2/unit3/stepsfunzone03_04?cc=pl&selLanguage=pl

GEOGRAFIA: Krajobraz Śródziemnomorski. Proszę o zapoznanie się z tematem. Na moim profilu FB udostępniam film. Proszę wypisać gatunki roślin charakterystycznych dla klimatu śródziemnomorskiego.

WYCH. FIZ.: Cardio. Obejrzyj i wspólnie wykonaj ćwiczenia https://www.youtube.com/watch?v=V1lO2BvuPdw. Pamiętajcie o ilości powtórzeń. POWODZENIA 🙂

WTOREK 7 kwietnia 2020r.

JĘZYK POLSKI: Łączenie przysłówków z czasownikami. Kochani! Ułóżcie opowiadanie z następującymi czasownikami: pojechaliśmy, zobaczyłam, schował się, pobiegła, zerwała się, upadło, płakało, dobiegliśmy, uratowałam, ucieszyli, zadowoleni, wróciliśmy. Postarajcie się użyć jak najwięcej przysłówków. Dla przypomnienia obejrzyj: https://www.youtube.com/watch?v=z2xG0vjgibE.

MATEMATYKA: Obliczanie pola trapezu – ćwiczenia. Na tej lekcji ćwiczymy jak obliczyć pole trapezu. Wejdź na stronę: https://epodreczniki.pl/a/pole-trapezu/D122aJR0s. Wykonaj w zeszycie ćwiczenia od 5 do 10 i prześlij na adres: matematyka.waniorowo@wp.pl.

JĘZYK ANGIELSKI: Present continuous – negative. Please watch this video again: https://www.bing.com/videos/search?q=present+couninous&&view=detail&mid=B69C808B580ACC38B976B69C808B580ACC38B976&&FORM=VRDGAR&ru=%2Fvideos%2Fsearch%3Fq%3Dpresent%2520couninous%26qs%3DHS%26form%3DQBVDMH%26sp%3D2%26pq%3Dpresent%2520%26sk%3DHS1%26sc%3D8-8%26cvid%3D806002705A924259A40602B0C32A5029. Look at Table 1. We make a negative form when we put the word “not” between auxiliary and main verb. Please do exercises 2, 3 & 4. Zdjecie nr 2

MUZYKA: Głos w różnych barwach – podstawowe głosy ludzkie. Głos ludzki – wibracje wytwarzane przez struny głosowe człowieka (dźwięki o określonej częstotliwości). Barwa i skala głosu jest właściwością osobniczą i może się znacznie różnić w poszczególnych przypadkach. Skala głosu ludzkiego jest to zakres dźwięków wytwarzanych przez głos ludzki. Skala głosu różni się w zależności od wieku człowieka (dzieci, młodzież, dorośli), płci oraz od rodzaju głosu, jakim dysponuje konkretna osoba. https://www.youtube.com/watch?v=O9GtawMNcdI, https://www.youtube.com/watch?v=pNcHteRNbxY

WYCH. FIZ.: Stretching (rozciąganie). Rozciąganie powinno być nieodłączną częścią każdego treningu. Po ćwiczeniach nasze mięśnie są nadmiernie napięte, a to z kolei wpływa na stopniowe skracanie ich długości. Przykurczone mięśnie są bardziej podatne na kontuzje, a jeżeli taki stan utrzymuje się dłużej, może to doprowadzić do wad postawy lub zwyrodnienia w obrębie stawów. https://www.youtube.com/watch?time_continue=5&v=TeLIWjwN_8k&feature=emb_title

PONIEDZIAŁEK 6 kwietnia 2020r.

JĘZYK POLSKI: Witajcie Piątoklasiści! Chciałabym dziś poruszyć bardzo ważny temat. Znajdujemy się wszyscy w wyjątkowej sytuacji. Nasze domy stały się dla nas AZYLEM – to w nich czujemy się bezpieczni. Zdrowie jest czymś, czego nie da kupić się za żadne pieniądze tego świata, dlatego staramy się chronić siebie nawzajem. Są jednak wśród nas ludzie, którzy każdego dnia ryzykują swoje życie, wychodzą ze swoich „bezpiecznych przystani”, często na całe dnie, noce… Służba zdrowia – lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki. Uważam, że należy im się słowo: DZIĘKUJĘ! Chciałabym, żebyśmy wzięli udział w akcji KARTKA DLA MEDYKA i chociaż w taki sposób wyrazili swoją wdzięczność ludziom, którzy poświęcają siebie, byśmy czuli się bezpiecznie. KARTKA DLA MEDYKA to ogólnopolska akcja, która polega na stworzeniu kartki/plakatu/laurki dla naszej polskiej służby zdrowia. Wysyłacie fotkę swojej pracy, a ja wklejam ją na specjalny padlet, na którym znajdują się podziękowania z całej Polski. Zróbmy razem coś dobrego! Prace wyślijcie do mnie do środy. Spójrzcie – padlet już prawie pełny:) https://padlet.com/specjalni_tik/mk, Oto garść informacji na temat tej akcji: https://www.specjalni.pl/2020/03/kartka-dla-medyka-akcja-uczniow-i.html?fbclid=IwAR0_JEZIeOsV24g615opmCK6BpZREaJFPxVTl1Hd_bmkB16AkCTNwgMqCcc#more, Obejrzyjcie proszę piosenkę, którą artyści ze Szczecina stworzyli (każdy w swoim domu!), by podziękować medykom. Bardzo znana piosenka, ale w nieco innym wykonaniu. Oto link: https://www.youtube.com/watch?v=ZSLygOWtu9Q&feature=share&fbclid=IwAR17_P26yrm1tMskeV8v2kI6zsRuHmtkA-9PfAGta3JXQuNcS3cCKlt6G6E. I jeszcze jedno: włóżcie proszę w tę kartkę całe swoje wielkie serducho! Czekam na zdjęcia.

MATEMATYKA: Wprowadzenie wzoru na pole trapezu. Na tej lekcji nauczycie się co to jest wysokość trapezu i jak obliczać jego pole. Przejdźcie na: https://epodreczniki.pl/a/pole-trapezu/D122aJR0s. Obejrzyj filmiki na temat wyznaczania wysokości i obliczania pola trapezu. Wykonaj w zeszycie ćwiczenia od 1 do 4 i prześlij na adres: matematyka.waniorowo@wp.pl. Przypominam, że z zadań pisemnych wystawiane są oceny. Brak zadań = ocena ndst (1).

HISTORIA: Misja biskupa Wojciecha, zjazd w Gnieźnie. Korzystajcie ze stron: www.epodreczniki.pl, www.gov.pl/web/zdalne nauczanie. Życzę powodzenia!

TECHNIKA: Utrwalamy znaki drogowe – znaki informacyjne. https://www.youtube.com/watch?v=SkVSJxjJqC8. Proszę sobie wybrać 5 dowolnych znaków informacyjnych – narysować i opisać co oznaczają. Zdjęcie przesłać na Messenger. Kto nie będzie się kontaktował nie będzie mieć ocen pozytywnych.

WYCH. FIZ.: Wzmacnianie mięśni brzucha. Poniżej zamieszczam film z ćwiczeniami. Proszę zapoznajcie się z nim i poprawnie wykonajcie ćwiczenia. Każde zadanie powtarzamy 3 serie po 10 razy z przerwami jedna minuta. Ćwiczenie deska wykonujemy 3 serie po 15 sekund. Po zakończonym zadaniu proszę o informację zwrotna wykonane. Pozdrawiam i miłego ćwiczenia 🙂 https://www.youtube.com/watch?v=kwwbXHfHgz8

RELIGIA: Ogłaszanie królestwa Boga – cuda Elizeusza. Zapamiętaj: Cud to działanie Boga, którego nie da się wytłumaczyć prawami natury. Bóg czyni cuda, by wzmocnić wiarę ludzi w Niego.

PIĄTEK 3 kwietnia 2020r.

JĘZYK POLSKI: Powtarzamy części mowy. (obejrzyj https://www.youtube.com/watch?v=onUk2wDSye0, zrób w zeszycie prezentacje z częściami mowy – skorzystaj z https://www.ortograf.pl/zasady-pisowni/czesci-mowy-odmienne-opis-przyklady )

INFORMATYKA: Witam na kolejnej lekcji z cyklu naucz się sam. Dzisiejszy temat: Posłuchaj i powiedz. Dowiesz się jak: podłączyć do komputera słuchawki i mikrofon (lub słuchawki z mikrofonem, nagrać dźwięk z pomocą rejestratora głosu, korzystać z komputerowej syntezy mowy, korzystać z rozmów w komputerze lub w smartfonie. Podłączenie słuchawek i mikrofonu. Wszystkie komputery wyposażone są w kartę dźwiękową, która umożliwia przetwarzanie dźwięków, jednak większość z nich nie ma mikrofonu ani głośników. Współczesne laptopy są wyposażone w głośniki i mikrofon oraz wtyk słuchawkowy. Podłącz zestaw słuchawkowy od telefonu do odpowiedniego gniazda. Sprawdź, czy słyszysz dźwięki odtwarzane przez komputer (często robiliśmy to na innych lekcjach, gdy słuchaliście muzyki w tle). Po prawej stronie paska zadań w zasobniku systemowym znajduje się ikona głośnika. Kliknij ją i ustaw głośność na 60%. Gdy po ustawieniu głośności puścisz przycisk myszy, usłyszysz krótki dźwięk. Nagrywanie dźwięku. Do nagrywania dźwięku użyjesz rejestratora głosu. W tym celu na pasku zadań kliknij lupę i wpisz słowa: rejestrator głosu. W wyświetlonym oknie kliknij przycisk z ikoną mikrofonu i powiedz głośno do mikrofonu: „Mam na imię…….chodzę do klasy piątej. Uczę się informatyki”. Aby zatrzymać nagrywanie kliknij przycisk na środku okna nagrywania. Po lewej stronie okna pojawi się zarejestrowane nagranie wraz z datą, godziną długością trwania. Aby je odtworzyć kliknij przycisk z Plik z nagranym głosem prześlij na pocztę ośrodka z tytułem klasa V. i twoje imię i nazwisko. Życzę owocnej nauki i poprawnego wykonania zadania. Pozdrawiam Andrzej Derkowski

JĘZYK ANGIELSKI: Making suggestions. Please do exercises 1, 3 (learn these phrases), 5, 6 and 7. (Zdjecie nr 3)

PLASTYKA: Rytm i symetria w architekturze. https://slideplayer.pl/slide/3776289/

GODZ. WYCH.: Mówienie „NIE” a autorytet w grupie. Obejrzyj filmiki, zrób ilustracje na zwykłej kartce A4 z tej tematyki, zrób zdjęcie i prześlij na mój Messenger. Pozdrawiam i zdrówka życzę dla Was i Waszych bliskich. Pamiętajcie #zostanwdomu https://www.youtube.com/watch?v=0eoD4S1jZpg, https://www.youtube.com/watch?v=0eoD4S1jZpg&list=RDCMUCvKfGIypN4J6zbvrOxpc7ZQ&start_radio=1&t=64

CZWARTEK 2 kwietnia 2020r.

JĘZYK POLSKI: Charakterystyka głównych bohaterów książki Ferenca Molnara „Chłopcy z Placu Broni”. (napisz krótkie charakterystyki najważniejszych bohaterów książki – Erno Nemeczek, Janosz Boka, Deżo Gereb, Feri Acz).

MATEMATYKA: Zastosowanie wzoru na pole równoległoboku i rombu w zadaniach tekstowych. Na tej lekcji nauczycie się, jak obliczyć pole równoległoboku i rombu w sytuacjach praktycznych. Przypominam, aby wykonać zadanie z treścią należy zapisać wszystkie wykonywane obliczenia i zapisać odpowiedź. Nie zapomnijcie o jednostkach. Wykonaj podane zadania: Zad. 1. Pole równoległoboku wynosi 20 cm2, a jego wysokości są równe 4cm i 5 cm. Oblicz obwód tego równoległoboku. Zad. 2. Obwód rombu jest równy 200cm, a jego przekątne mają długość 80cm i 60cm. Oblicz długość wysokości tego rombu. Zad. 3. Dywan ma kształt równoległoboku o boku 3m. Wysokość opuszczona na ten bok ma 1m. Ile trzeba zapłacić za ten dywan, jeśli 1m2 kosztuje 62zł? Zad. 4. Klomb ma kształt równoległoboku o boku 15m i wysokości opuszczonej na ten bok długości 12m. Ogrodnik ma środki ochrony roślin przeznaczone na zabezpieczenie 400m2 upraw kwiatowych. Ile razy będzie mógł wykorzystać ten preparat do zabezpieczenia wszystkich kwiatów na klombie? Rozwiązania prześlij na adres: matematyka.waniorowo@wp.pl

HISTORIA: Narodziny państw polskiego, chrzest Polski – 2/2h. Wymień pisemnie przynajmniej 3 skutki przejęcia chrztu Mieszka I.

BIOLOGIA: Grzyby – środowisko życia i znaczenie. Odszukaj informacje na temat znaczenia grzybów w przyrodzie i zapisz je do zeszytu. Zdjęcie pracy prześlij na mój Messenger https://www.youtube.com/watch?v=2tLkE2hzK4Y

WYCH. FIZ.: Kochani zadanie dla was na ten tydzień to – obejrzyj i wykonaj wg poleceń, nagraj filmik i mi prześlij 😉 https://www.youtube.com/watch?v=D8MipUt8Miw&feature=share&fbclid=IwAR36pyNrF2NE6Qj5fGBVuumkm5q5Dk-Vdyf7kpVR6ho02cuIQVhEz-_4vB4. Codziennie zanim siądziesz do odrabiania lekcji wykonaj zadania z filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=bujG6YmPjVY. Dziewczyny może w końcu nauczą się jakiegoś krótkiego układu choreograficznego i prześlą mi filmik- Nikola i Zuza trzymam kciuki i czekam na filmik 😉

RELIGIA: Eliasz – jedyny prorok Boga prawdziwego. Eliasz był prorokiem, który upominał wszystkich, że źle postępują, oddając cześć bożkom. Zastanów się czy nie wstydzisz się uczynić znaku krzyża w obecności innych?

ŚRODA 1 kwietnia 2020r.

JĘZYK POLSKI: „Chłopcy z Placu Broni”. (dla tych, którzy nie przeczytali książki oglądają https://www.youtube.com/watch?v=fufhu9TElDw, przeczytaj notatkę biograficzną Ferenca Molnar, autora książki i zapisz w zeszycie najważniejsze informacje)

MATEMATYKA: Wzór na pole równoległoboku i rombu – ćwiczenia. Na tej lekcji utrwalicie, jak obliczać pole równoległoboku i rombu. Wykonaj zadania: https://www.matzoo.pl/klasa6/pole-rownolegloboku_31_159 i http://www.matzoo.pl/klasa6/pole-rombu-pole-rownolegloboku_31_616.html. Życzę udanej i owocnej zabawy 🙂 Wykonaj poniższe zadania i prześlij je do mnie na adres: matematyka.waniorowo@wp.pl. Zad. 1. Oblicz pole równoległoboku o boku a i wysokości h opuszczonej na bok a: a) a=5cm, h=4cm, b) a=7dm, h=5dm, c) a=11m, h=4m, d) a=9cm, h=2dm (pamiętaj, że przy obliczaniu musi być ta sama jednostka długości). Zad. 2. Oblicz pole rombu o przekątnych długości: a) 6cm i 12cm, b) 4dm i 9dm, c) 2dm i 15cm (pamiętaj, że przy obliczaniu musi być ta sama jednostka długości).

JĘZYK ANGIELSKI: Present continuous. Please watch this video: https://www.bing.com/videos/search?q=present+couninous&&view=detail&mid=B69C808B580ACC38B976B69C808B580ACC38B976&&FORM=VRDGAR&ru=%2Fvideos%2Fsearch%3Fq%3Dpresent%2520couninous%26qs%3DHS%26form%3DQBVDMH%26sp%3D2%26pq%3Dpresent%2520%26sk%3DHS1%26sc%3D8-8%26cvid%3D806002705A924259A40602B0C32A5029 (Zdjecie nr 1 i nr 2)

GEOGRAFIA: Pustynie suche i lodowe. Proszę znaleźć w internecie, w Wikipedii w podręczniku co to jest Pustynia sucha i lodowa. Proszę podać nazwy i miejsce występowania największych pustynie Świata.

WYCH. FIZ.: Kochani zadanie dla was na ten tydzień to- obejrzyj i wykonaj wg poleceń, nagraj filmik i mi prześlij;-) https://www.youtube.com/watch?v=D8MipUt8Miw&feature=share&fbclid=IwAR36pyNrF2NE6Qj5fGBVuumkm5q5Dk-Vdyf7kpVR6ho02cuIQVhEz-_4vB4 Codziennie zanim siądziesz do odrabiania lekcji wykonaj zadania z filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=bujG6YmPjVY Dziewczyny może w końcu nauczą się jakiegoś krótkiego układu choreograficznego i prześlą mi filmik- Nikola i Zuza trzymam kciuki i czekam na filmik 😉

WTOREK 31 marca 2020r.

JĘZYK POLSKI: Pisownia wyrazów wielką i małą literą. (przeczytaj i zapisz w zeszycie reguły pisowni wielką literą https://polszczyzna.pl/zasady-pisowni-duza-litera/, wykonaj ćwiczenia https://epodreczniki.pl/a/wielka-czy-mala-litera/DlRP3Cd3v)

MATEMATYKA: Wprowadzenie wzoru na pole rombu. Na tej lekcji nauczycie się, jak obliczyć pole rombu na rysunku oraz w sytuacjach praktycznych. Obejrzyj filmik https://www.youtube.com/watch?v=0YTt4QhV8Ew Następnie wejdź na stronę: https://epodreczniki.pl/a/pole-rownolegloboku-i-rombu/D9SFbtGpT wykonaj ćwiczenia oraz sprawdź ich poprawność.

JĘZYK ANGIELSKI: Music concert. Please using a dictionary (for example Wikipedia) write a definition of a concert. (Korzystajac ze slownika napisz co to jest concert). Please listen to this short guitar concert and try to answer the question: (Posluchaj tego krotkiego koncertu gitarowego i sprobuj odpowiedziec na pytanie „co wypadlo?” What fell out? https://www.bing.com/videos/search?q=music+concert+for+children+on+youtube&docid=608000900073719021&mid=E5257719B2B0E2E01253E5257719B2B0E2E01253&view=detail&FORM=VIRE Please learn by heart this everyday English: 1. See you! – Na razie! 2. If you like. – Jesli chcesz. 3. It’s your turn – Twoja kolej. 4. No way! – Nie ma mowy! 5. I’m feeling really nervous. – Jestem bardzo stremowany.

MUZYKA: Każdy ma głos. Trochę ćwiczeń praktycznych – miłej zabawy. https://www.youtube.com/watch?v=VFmkX6DXhms, https://www.youtube.com/watch?v=WnqJxR04TCQ, https://www.youtube.com/watch?v=jEY85s6F39c, https://www.youtube.com/watch?v=T0_d0TNlkJU

WYCH. FIZ.: Kochani zadanie dla was na ten tydzień to- obejrzyj i wykonaj wg poleceń, nagraj filmik i mi prześlij;-) https://www.youtube.com/watch?v=D8MipUt8Miw&feature=share&fbclid=IwAR36pyNrF2NE6Qj5fGBVuumkm5q5Dk-Vdyf7kpVR6ho02cuIQVhEz-_4vB4 Codziennie zanim siądziesz do odrabiania lekcji wykonaj zadania z filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=bujG6YmPjVY Dziewczyny może w końcu nauczą się jakiegoś krótkiego układu choreograficznego i prześlą mi filmik- Nikola i Zuza trzymam kciuki i czekam na filmik;-)

PONIEDZIAŁEK 30 marca 2020r.

JĘZYK POLSKI: Malować świat w barwnej postaci „Wyprawa do lasu” Czesław Miłosz. (przeczytaj wiersz https://polska-poezja.com/czeslaw-milosz/wyprawa-do-lasu/, napisz w zeszycie czym jest nastrój wiersza i jaki jest nastrój tego wiersza, wykonaj ilustrację do wybranego fragmentu).

MATEMATYKA: Wprowadzenie wzoru na pole równoległoboku. Na tej lekcji nauczycie się, co to jest wysokość równoległoboku i jak obliczyć jego pole na rysunku oraz w sytuacjach praktycznych. Obejrzyjcie filmik: https://www.youtube.com/watch?v=BFp_NAC9rAw następnie wykonajcie ćwiczenia i sprawdźcie ich poprawność https://epodreczniki.pl/a/wysokosc-rownolegloboku/Ds45IFoZb Przypominam o zadaniach z własności czworokątów. Znajdziecie je na stronie: https://www.facebook.com/M%C5%82odzie%C5%BCowy-O%C5%9Brodek-Socjoterapii-w-Waniorowie-191331297897416

HISTORIA: Narodziny państwa polskiego, chrzest Polski 1/2h. Wymień pisemnie przynajmniej 3 skutki przejęcia chrztu Mieszka I.

TECHNIKA: Utrwalamy znaki drogowe – znaki nakazu. Przygotowujemy się do egzaminu na kartę rowerową.

WYCH. FIZ.: Kochani zadanie dla was na ten tydzień to – obejrzyj i wykonaj wg poleceń, nagraj filmik i mi prześlij;-) https://www.youtube.com/watch?v=D8MipUt8Miw&feature=share&fbclid=IwAR36pyNrF2NE6Qj5fGBVuumkm5q5Dk-Vdyf7kpVR6ho02cuIQVhEz-_4vB4 Codziennie zanim siądziesz do odrabiania lekcji wykonaj zadania z filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=bujG6YmPjVY Dziewczyny może w końcu nauczą się jakiegoś krótkiego układu choreograficznego i prześlą mi filmik- Nikola i Zuza trzymam kciuki i czekam na filmik;-)

RELIGIA: Salomon – mądry władca. Proszę zapoznać się z tekstem Pisma Świętego 1 Krl 3-9-12. Salomon prosił Boga o serce rozumne. Bóg wysłuchał prośby i obdarzył go mądrością. Zapamiętaj mądrość to umiejętność podejmowania właściwych decyzji.

PIĄTEK 27 marca 2020r.

JĘZYK POLSKI: Możesz na mnie liczyć. Zadzwoń do bliskiej Ci osoby, zapytaj o samopoczucie i zaproponuj swoją pomoc, pamiętaj o zwrotach grzecznościowych).

INFORMATYKA: Scratch – jak zrobić grę spadające jabłka? W wyszukiwarce (Google) wpiszcie słowa „scratch liczenie jabłek”. W wynikach zobaczycie filmik Scratch – jak zrobić grę spadające jabłka. Proszę zapoznać się z instrukcją pokazaną w filmie i spróbować zaprogramować własną grę. Można to zrobić na stronie: www.programowaniediecinnieproste.pl/scratch-jak-stworzyc-gre/ Program scratch można pobrać w Internecie na stronie: www.pl.ccm.net/download/pobierz-1739-scratch Powodzenia. Prześlijcie wykonany program na pocztę ośrodka pod tytułem „imię i nazwisko, klasa i nazwa programu”. A jeżeli się nie uda napiszcie jakie problemy się pojawiły przy programowaniu. Życzę owocnej zabawy. Andrzej Derkowski

JĘZYK ANGIELSKI: Musical instruments and types of music. Please learn these words and translate them into Polish: bass guitar, cello, clarinet, drums, double bass, flute, guitar, keyboard, piano, saxophone, tambourine, trumpet, violin.

Then go on this website: https://www.gamestolearnenglish.com and please select music category and play some games. You will also hear how to pronounce these words. Have fun playing. Please write which instrument you would like to play. Example: I’d like to play the piano. Or you wouldn’t like to play. Example: I wouldn’t like to play the trumpet. Types of music: classical, country and western, heavy metal, hip hop, jazz, pop music, reggae, rock’ n’ roll. Write: What type of music do you like to listen to? Example: I like pop music.

PLASTYKA: Sztuka pod gołym niebem. Budowle o różnych funkcjach. Proszę wykonać plan wymarzonego mieszkania w formie szkicu.

GODZINA WYCHOWAWCZA:

CZWARTEK 26 marca 2020r.

JĘZYK POLSKI: „Z wizytą w grodzie dawnych Słowian”. Powtórzenie pisowni z rz, ż, ó, u. Zapisz zasady pisowni wyrazów z ó, u, rz, ż, https://www.youtube.com/watch?v=CYTvVErJHVI

Wykonaj zadania http://pisupisu.pl/2/ortografia/rz-i-z-zdania, http://pisupisu.pl/2/ortografia/u-i-o-wybierz-nowe-slowa

MATEMATYKA: Proszę o dostarczenie zadań z własności czworokątów na adres matematyka.waniorowo@wp.pl (Dawid przesłał już zadania)

HISTORIA: Społeczeństwo, władza i kultura średniowiecznej Europy – powtórzenie wiadomości (rycerstwo, średniowieczne miasto i wieś, Kościół (zakony), wyprawy krzyżowe)

BIOLOGIA: Grzyby – różnorodność, budowa i czynności życiowe. Na podstawie filmu proszę wykonać krótką notatkę

WYCHOWANIE FIZYCZNE: Plakat z Waszą ulubioną dyscypliną sportową (opiszcie zasady panujące, regulamin, wymiary boiska itp.) cd.

RELIGIA: Od pasterza do króla – historia Dawida. Po śmierci Jozuego przywódcami narodu izraelskiego byli sędziowie. Ostatnim był Samuel. Lud izraelski jednak pragnął mieć króla jak inne narody. Pierwszym królem był Saul, drugim został Dawid. Dzisiaj poznamy bliżej tego króla.

Namaszczenie DawidA: 1.Rzekł Pan do Samuela: «Dokąd będziesz się smucił z powodu Saula? Uznałem go przecież za niegodnego, by panował nad Izraelem. Napełnij oliwą twój róg i idź: Posyłam cię do Jessego Betlejemity, gdyż między jego synami upatrzyłem sobie króla». 2 Samuel odrzekł: «Jakże pójdę? Usłyszy o tym Saul i zabije mnie». Pan odpowiedział: «Weźmiesz ze sobą jałowicę i będziesz mówił: Przybywam złożyć ofiarę Panu. 3 Zaprosisz więc Jessego na ucztę ofiarną, a Ja wtedy powiem ci, co masz robić: wtedy namaścisz tego, którego ci wskażę». 4 Samuel uczynił tak, jak polecił mu Pan, i udał się do Betlejem. Naprzeciw niego wyszła przelękniona starszyzna miasta. [Jeden z nich] zapytał: «Czy twe przybycie oznacza pokój?» 5 Odpowiedział: «Pokój. Przybyłem złożyć ofiarę Panu. Oczyśćcie się i chodźcie złożyć ze mną ofiarę!» Oczyścił też Jessego i jego synów i zaprosił ich na ofiarę. 6 Kiedy przybyli, spostrzegł Eliaba i powiedział: «Z pewnością przed Panem jest jego pomazaniec». 7 Pan jednak rzekł do Samuela: «Nie zważaj ani na jego wygląd, ani na wysoki wzrost, gdyż odsunąłem go, nie tak bowiem, jak człowiek widzi, [widzi Bóg], bo człowiek widzi to, co dostępne dla oczu, a Pan widzi serce». 8 Następnie Jesse przywołał Abinadaba i przedstawił go Samuelowi, ale ten rzekł: «Ten też nie został wybrany przez Pana». 9 Potem Jesse przedstawił Szammę. Samuel jednak oświadczył: «Ten też nie został wybrany przez Pana». 10 I Jesse przedstawił Samuelowi siedmiu swoich synów, lecz Samuel oświadczył Jessemu: «Nie ich wybrał Pan». 11 Samuel więc zapytał Jessego: «Czy to już wszyscy młodzieńcy?» Odrzekł: «Pozostał jeszcze najmniejszy, lecz on pasie owce». Samuel powiedział do Jessego: «Poślij po niego i sprowadź tutaj, gdyż nie rozpoczniemy uczty, dopóki on nie przyjdzie». 12 Posłał więc i przyprowadzono go: był on rudy, miał piękne oczy i pociągający wygląd. Pan rzekł: «Wstań i namaść go, to ten». 13 Wziął więc Samuel róg z oliwą i namaścił go pośrodku jego braci. Od tego dnia duch Pański opanował Dawida. ( 1 Sm 16,1-13)

Dawid po śmierci Saula został królem . Miał wówczas 30 lat. Dawid ze zwykłego pasterza stał się królem narodu wybranego. Podobał się Bogu, bo miał dobre i szlachetne serce. Bóg patrzy na serce każdego z nas. Pragnie byśmy stawali się coraz lepszymi i mądrzejszymi ludźmi. Pomocą mogą być rady innych ludzi: rodziców, wychowawców nauczycieli. Dlatego musimy teraz wytrwale pracować nad sobą. Zadanie: Ułóż krzyżówkę, której hasłem będzie twoje imię. Utwórz ją wpisując swoje dobre cechy lub takie, które chciałbyś posiadać.

ŚRODA 25 marca 2020r.

JĘZYK POLSKI: Sprzedam cechę. Napisz ogłoszenie o sprzedaży cech, które niekoniecznie w sobie lubisz. Pamiętajcie o zasadach odpowiedniego redagowania ogłoszenia, a więc: nagłówek, kto ogłasza, co sprzedajemy, cena, kontakt do nas. Liczę na Waszą kreatywność 🙂

MATEMATYKA: Proszę odrobić zadania z poprzedniego tygodnia – własności i klasyfikacja czworokątów.

JĘZYK ANGIELSKI: Please go on this website and practise your spelling (especially these categories: animals, cloths, food). https://www.gamestolearnenglish.com/spelling-bee/ Please also do this exercise below and learn these phrases. (Prosze odwiedzcie podana strone internetowa i pocwiczcie pisanie szczegolnie podanych trzech kategorii. Takze wykonajcie w zeszycie lub na kartce cw. z zalaczonego obrazka i nauczcie sie tych zwrotow)

GEOGRAFIA: Sawanna i stepy. Na podstawie dostępnych źródeł podręcznika, filmów na YouTube zapoznać się z tematem dotyczącym sawanny i sterów. Proszę wykonać rysunek pt: Zwierzęta na sawannie.

WYCHOWANIE FIZYCZNE: Kochani wykonajcie plakat z Waszą ulubioną dyscypliną sportową (opiszcie zasady panujące, regulamin, wymiary boiska itp.) Kto może, to zróbcie zdjęcie gotowego plakatu i prześlijcie mi na mesengera. Powodzenia kochani 😉 Trzymam za Was kciuki.