Rowerowa przygoda wychowanków MOS w Waniorowie

Od nowego roku szkolnego wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Waniorowie mają możliwość korzystania z nowo zakupionych rowerów, a co za tym idzie ciekawego i aktywnego spędzania czasu wolnego. Ważne jest zaszczepienie w młodych umysłach chęci do aktywnego uczestnictwa w różnych formach aktywności ruchowej. Rower daje możliwość utrzymania sprawności fizycznej, uczy organizowania wolnego czasu, czerpania radość z życia i motywacji do działania. Regularne przejażdżki przynoszą wymierne efekty zdrowotne, gdyż zwiększają wydolność organizmu. Przejażdżka to świetny relaks i skuteczny sposób na rozładowanie napięcia. Może być okazją do aktywnego spędzenia czasu z rówieśnikami. Jazda na rowerze, jak z resztą każda forma aktywności fizycznej powoduje, że w organizmie rośnie poziom endorfin, a to sprawia, że poprawia się samopoczucie. Rower to także świetny środek lokomocji, w każdej chwili można się zatrzymać, odpocząć, zachwycić widokiem, delektować się smakiem przydrożnych owoców jabłek, gruszek, śliwek. Dzięki niemu wychowankowie mogą naprawdę poznać uroki swojej „małej ojczyzny”. Na trasie rowerowej liczy się współpraca, wzajemna pomoc, życzliwość i zasada współodpowiedzialności. Wychowankowie zdobywają dodatkowe określone umiejętności, aby potem zastosować je w praktyce. Są to przepisy ruchu drogowego, zasady odżywiania się podczas wysiłku fizycznego, umiejętności posługiwania się mapą. Wyprawy rowerowe to zwiedzanie najbliższej okolicy, oglądanie zabytków i ciekawych okazów przyrody, rozmowy z ludźmi.
Wychowankowie są wyposażeni w niezbędne atrybuty zabezpieczające zdrowie i życie klubowiczów: kaski, kamizelki odblaskowe, sprzęt naprawczy, części zapasowe.
Położenie Waniorowa daje możliwość bezpiecznego poruszania się po trasach rowerowych, biegnących wśród malowniczych zakątków. Do pobliskich miast Gryfic, Płotów, Golczewa można dojechać polnymi drogami. W wyżej wymienionych miejscowościach znajduje się wiele ciekawych zabytków, pomników, miejsc świadczących o bogatej w wydarzenia i burzliwej historii. Nasza przygoda rowerowa pełna wyzwań dopiero się zaczęła, okazała się bardzo atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu, dlatego z ciekawością i niecierpliwością patrzymy na dalsze jej odsłony.