Narodowe Czytanie

W sobotę 3 września o godz. 12.00 w Ogrodzie Saskim w Warszawie
Para Prezydencka zainaugurowała 11 edycję Narodowego Czytania 2022. Tegoroczną lekturą były Ballady i romanse Adama Mickiewicza − przełomowy zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. 

Wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii przyłączyli się
do akcji, wykorzystali piękną wrześniową aurę, czytając treści literackie w pięknych okolicznościach przyrody, a mianowicie w parku okalającym internat.

Ballady i romanse zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu „Poezyj” Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819-1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. Jest to zbiór ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Spotkanie rozpoczęło się od odczytania listu od Prezydenta Andrzeja Dudy oraz od wybrania pięciu utworów ze zbioru. Młodzież wybrała: Pierwiosnek, Romantyczność, Rybkę, Panią Twardowską oraz Lilije. Odczytywane treści zaciekawiły zebraną młodzież i skłoniły do dyskusji, a także do zapoznania się z pozostałymi utworami.