JEDZ ZDROWO, ŻYJ KOLOROWO

Sport to zdrowie! Nie tylko wpływa pozytywnie na kondycję fizyczną, ale i kształtuje charakter. Nawet osoby, które jedynie obserwują zmagania sportowców mają frajdę. Światowy Dzień Sportu to dobra okazja, aby promować aktywność fizyczną wśród młodzieży. Aura nie sprzyjała promocji sportu na łonie natury, wychowankowie MOS w Waniorowie spędzili bogate w wrażenia popołudnie w sali gimnastycznej. Każda grupa miała za zadanie przeprowadzenie gimnastyki oraz zajęć sportowych dla innych wychowanków. Zajęcia zostały wcześniej zaplanowane i uzgodnione przez pana Daniela Malitowskiego z poszczególnymi grupami. Zajęcia sportowe cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród wychowanków, którzy wykonywali je z zaangażowaniem, należy podkreślić, że podczas zajęć były przestrzegane zasady fair play.

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony co roku 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia daje nam unikalną możliwość mobilizacji działań poświęconych konkretnym zagadnieniom i problemom zdrowotnym, ważnym dla ludzi na całym świecie

W tym dniu wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Waniorowie razem z uczniami z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. W. Witosa w Płotach przygotowywali pod okiem pani Alicji Kwiatkowskiej z ZSP „Śniadanie na siedząco” w ramach projektu Sportowy przeplataniec realizowanego ze środków programu grantowego Banku Dziecięcych Uśmiechów Fundacji Banku Zachodniego WBK. Honorowym gościem na uroczystym i zdrowym śniadaniu był pan wicestarosta Ireneusz Wojciechowicz, który w swoim wystąpieniu do młodzieży podkreślił walory edukacyjne i wychowawcze tego typu spotkań jak i również nabywanie przez młodzież nowych, cennych doświadczeń. Bardzo miło było również gościć młodzież z Liceum Plastycznego w Gryficach im. Tadeusza Eysymonta z panem Tomaszem Dąbrowskim autorem plakatów oraz zaproszeń do Sportowego przeplatańca. Z ramienia mediów zaproszenie przyjął pan Stanisław Razmus, redaktor naczelny ECHOmedia info, który osobiście uwiecznił na zdjęciach bogate menu zdrowego śniadania oraz udaną współpracę wychowanków z MOS w Waniorowie oraz uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. W. Witosa w Płotach. Śniadanie na siedząco przygotowane zostało w sposób bardzo wykwintny, dania były bardzo urozmaicone i kolorowe, stoły nakryte w sposób bardzo profesjonalny. Należy nadmienić, że uczniowie z ZSP wykazali się bardzo dużym profesjonalizmem, zaangażowanie oraz umiejętnością współpracy. Logistycznie Śniadanie na siedząco oraz menu opracowała pani Zofia Kopińska Manowiec z ZSP w Płotach. Przygotowane i serwowane dania podczas śniadania miały nie tylko walory odżywcze i zdrowotne, ale również były przygotowane z należytą starannością a sposób ich podania dostarczał walorów estetycznych. Podczas śniadania zaserwowano różnorodne dania: tortillę, kanapki na bagietce, kanapki piętrowe na ciemnym pieczywie, kanapki trójkąty, pastę z jaj, pastę z twarogu, jaja nadziewane wędzoną rybą, jaja nadziewane pastą z twarogu i pomidorów, jaja nadziewane wędliną, sałatka z ziemniakami, papryką i orzechami, sałatka z mozzarellą, pomidorami i oliwkami, sałatka z żółtym serem i mandarynkami, sok pomarańczowo – marchwiowy, koktajl truskawkowy, brzoskwiniowe smoothie, bananowe smoothie, koktajl z kiwi. Zaoferowanie tak różnorodnego menu było możliwe dzięki wsparciu supermarketu Kaufland w Gryficach. Wspólne przygotowanie wykwintnego śniadania przez młodzież MOS i młodzież ZSP im. W. Witosa w Płotach przebiegało w bardzo sympatycznej atmosferze. Śniadanie zostało zakończone wspólnym zapewnieniem o dalszej współpracy na niwie kulinarnej oraz rozstrzygnięciem wyników konkursu na plakat promujący aktywność fizyczną i zdrowe odżywianie. Plakaty zostały ocenione przez młodzież z Liceum Plastycznego w Gryficach pod kierunkiem pana T. Dąbrowskiego. Ogłoszono również wyniki konkursu na najciekawsze zajęcia sportowe przygotowane dla innych uczniów przez każdą grupę. Wręczono nagrody, podziękowania i upominki.