Bożonarodzeniowe Jasełka i uroczysta Wigilia

Miesiąc grudzień mija zazwyczaj w pośpiechu. Jak co roku w naszej placówce słychać było rozśpiewane dzieci, wyczuwalny był zapach przypraw korzennych, choinka stanęła na tradycyjnym miejscu i wszystko było w brokacie. Młodzież naszej placówki corocznie angażuje się do wykonywania MOS-nych aniołów, stroików i ozdób, pierników, a także do przygotowania tradycyjnej Wigilii. Kolejną tradycją w naszej placówce są coroczne Jasełka przygotowywane przez uczniów pod opieką wychowawców z koła artystycznego. Nie inaczej było w tym roku: 22 grudnia 2022 r. o godzinie 16.30 w udekorowanym holu zebrali się zaproszeni goście: pani Teresa Lipko z WSH w Szczecinie, panie: Ewelina Szydlik i Agnieszka Waszyńska z Wydziału Edukacji w Gryficach, dyrekcja, nauczyciele i wychowawcy, terapeuci, pracownicy administracji i obsługi oraz wychowankowie.

Chórek chłopięcy wprowadził zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój. Nasi młodzi wokaliści przy gitarze niezastąpionego pana Jacka Białka rozpoczęli przedstawienie. Artyści z koła przedstawili historię narodzenia Jezusa Chrystusa za pomocą muzyki i cienia. Przedstawienie składało się z wzruszających scen z tułaczki Józefa i Maryi szukających miejsca na noc, drogi skocznych pastuszków, a także poszukiwaniach dzieciątka przez Trzech Króli. Nie zabrakło również scen z udziałem anioła i diabła oraz nas – ludzi. Po teatrze cieni rozpoczął się montaż słowno-muzyczny dający dalsze refleksje zebranej publiczności. Zakończenie stanowiły słowa uznania i podziękowania pani dyrektor Renaty Gródeckiej, która odwoływała się do życia codziennego w naszej placówce. Wśród podziękowań szczególne znaczenie miały te, kierowane w stronę naszych darczyńców: pana Piotra Radziuna i Zbigniewa Wilkowskiego, którzy sfinansowali naprawę naszych rowerów oraz dla pana Piotra Figury, reprezentującego Nadleśnictwo w Gryficach, dzięki któremu mogliśmy uczestniczyć w warsztatach pieczenia chleba w Marianowie.

Tegoroczne jasełka w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Waniorowie były formą twórczej resocjalizacji (socjoterapii). Teatr cieni został zrealizowany dzięki zainspirowanej pani Anicie Kołkowskiej, która przedstawiła pomysł, a także stworzyła scenariusz i ustaliła przebieg prac organizacyjnych. Chętni wychowankowie uczestniczyli przy tworzeniu rekwizytów i elementów scenografii oraz przy uzupełnianiu kostiumów. Dziewczęta wraz z panią Niną Żurek zadbały o świąteczny wystrój i atmosferę. Całość przedstawienia pokazująca scenki z życia nowonarodzonego dzieciątka Jezus przeplatana była kolędami i pastorałkami, ambitnie ćwiczonymi również na lekcjach muzyki. Ogromne zaangażowanie młodych aktorów i wychowawców opłaciło się, gdyż przedstawienie wywarło duże wrażenie i poruszenie wśród publiczności. Po zakończeniu części artystycznej odbyło się dzielenie opłatkiem i składanie życzeń, po czym wszyscy usiedli do odświętnie przygotowanej kolacji wigilijnej, za której przygotowanie serdecznie dziękujemy paniom: Marzence, Zosi i Oli. Zwieńczeniem tego uroczystego wieczoru był przyjazd Mikołaja, który hojnie obdarował nas podarunkami.