Akcja Kartka dla Powstańca – Uczymy Patriotyzmu

Nasza placówka wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Kartka dla Powstańca. Naszym uczniom, przedstawiona została historia zrywu powstańczego z 1 sierpnia 1944 r., następnie przybliżono uczniom specyfikę akcji Kartka dla Powstańca. Nasi uczniowie otrzymali kartki, następnie wyszukiwali na stronie „bohateron.pl” powstańców, którzy przeżyli, 63 dni chwały po wypełnieniu i wykonaniu specjalnych kartek, zostały osobiście dostarczone do Fundacji Sensoria we Wrocławiu. Fundacja ta następnie dostarczy nasze kartki powstańcom.
Akcja „Kartka dla Powstańców”, organizowana jest przez wrocławską Fundację Sensoria, oraz Muzeum Powstania Warszawskiego,

W dniu 01 października 2016 roku nasi uczniowie, wyjechali na wycieczkę do Wrocławia. Po przyjeździe do Wrocławia udaliśmy się do ZOO, gdzie czekał na nas przewodnik, zaprowadził nas do Afrykarium Obiekt prezentujący życiodajne wody Afryki. To kompleks przedstawiający różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Lądu. Łącznie znajduje się tu 19 basenów i zbiorników przedstawiających m.in. rafę koralową Morza Czerwonego, hipopotamy nilowe, ryby słodkowodne jezior Malawi i Tanganiki. Głębiny Kanału Mozambickiego, gdzie występują rekiny, płaszczki i inne duże ryby pelagiczne można podziwiać z podwodnego, akrylowego tunelu o długości o 18 m. Kolejna ekspozycja poświęcona jest Wybrzeżu Szkieletów w Namibii, gdzie prezentowane są pingwiny przylądkowe (tońce) oraz kotiki afrykańskie. Dżunglę otaczającą rzekę Kongo reprezentują zaś krokodyle i manaty – niezwykłe, roślinożerne ssaki zwane także syrenami.
W kompleksie Afrykarium znajdą się też: sala konferencyjna i edukacyjna, restauracja, taras widokowy i sklep z pamiątkami. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowieści pana przewodnika. Była to dla nich niezapomniana lekcja botaniki. Po obejrzeniu i zwiedzeniu ZOO udaliśmy się statkiem na zwiedzanie miasta szukaliśmy i poznawaliśmy tamtejsze krasnoludki. Duże wrażenie zrobiła na uczniach śluza gdzie statek musiał pokonać 2,5 m wysokości w górę. Po zwiedzeniu miasta udaliśmy się na obiad do Hotelu Stary Klasztor na pyszny i obfity obiad. Po obiedzie udaliśmy się na lekcję historii, zobaczyliśmy Panoramę Racławicką usłyszeliśmy historię jej powstania i dokładny opis obrazu. Czas na odpoczynek w galerii, kupowanie pamiątek i kawa dla opiekunów. Następnie tramwajem pojechaliśmy do hali stulecia na wspaniały pokaz multimedialny fontanny Wrocławskiej „Makro Kosmos”.
Po dniu pełnych wrażeń w drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Polkowicach w McDonaldzie na kolację. Zmęczeni pełni wrażeń i wiedzy historycznej wróciliśmy do Ośrodka.

Organizator Kartka dla Powstańca Wrocław 2016 w MOS Waniorowo katecheta Adam Wolański